Riskli Binalar Acilen Yenilenmeli | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
Riskli Binalar Acilen Yenilenmeli
03 Temmuz 2018, SALI 15:16:16
Riskli Binalar Acilen Yenilenmeli
Depreme karşı güvenilir yapılar için kentsel dönüşümün hızlanması şart.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Bundan tam 19 yıl önce yaşanan 7.4 büyüklüğündeki depremle büyük bir yıkıma uğrayan Türkiye, o günden bugüne hasarlı ve eski binaların yeniden inşa edilmesi için çalışıyor. 17 Ağustos depreminin yıldönümü kapsamında açıklamalarda bulunan ŞUA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, deprem sonrasında inşaat sektörünün geliştiğini, yeni binaların depreme karşı daha dayanıklı inşa edildiğini ve eski binaların yenilenmeye başladığını belirterek yaşanılan tüm bu gelişmelere rağmen beklenen değişimin ne yazık ki tam olarak gerçekleşmediğinin altını çizdi. Riskli binaların yenilenmesi sürecinde kentsel dönüşümün kritik önem taşıdığını vurgulayan Kaya, güvenilir yapılara ulaşmak için çalışmaların hızlandırılması gerektiğine dikkat çekti. Tüketicilerin konut alırken binanın deprem yönetmeliğine uygunluğunu sorgulamasının büyük önem taşıdığını hatırlatan Kaya, sermaye yapısı ve referansları güçlü köklü inşaat firmalarını tercih etmenin büyük avantaj sağladığını belirtti.

On binlerce can kaybına ve yaralıya, yerle bir olmuş ve ağır hasara uğramış yüz binlerce binaya ve insanların evsiz kalmasına neden olan 17 Ağustos depreminin üzerinden tam 19 yıl geçti. 1999 yılında yaşanan ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin acısını ülke olarak hala atlatamadığımızı vurgulayan ŞUA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, tarihimizin en büyük ve en acı depremlerinden 17 Ağustos depreminin 19. yıldönümü kapsamında açıklamalarda bulundu. Hızla yaklaşan Marmara depremi gibi olası büyük depremlere karşı acil olarak riskli binaların yeniden inşa edilmesi gerektiğine dikkat çeken Kaya, 17 Ağustos depremi sonrasında inşaat sektörünün önemli bir gelişme kat ettiğini ve binaların inşaat kalitesinin yükseldiğini söyledi.

Kentsel dönüşüm acilen hızlanmalı

17 Ağustos depremi sonrasında yeni binaların depreme karşı daha dayanıklı inşa edildiğini ve kentsel dönüşüm süreciyle birlikte eski binaların yenilenmeye başlandığını belirten Nimetullah Kaya, beklenen değişimin ne yazık ki tam olarak gerçekleşmediğine dikkat çekti. Türkiye'nin yüzölçümünün yüzde 92'sinin ve nüfus yoğunluğunun yüzde 95'inin deprem kuşağında bulunduğunu hatırlatan Kaya, resmi verilere göre yaklaşık 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonunun riskli durumda olması nedeniyle kentsel dönüşüm çalışmalarına acilen hız verilmesi gerektiğini vurguladı.

Sermaye yapısı ve referansları güçlü firmalar tercih edilmeli

Kentsel dönüşümün planlı bir şekilde hayata geçirilmesi durumunda depreme karşı dayanıklı ve kaliteli yapıların oluşabileceğini ifade eden Nimetullah Kaya, vatandaşlara da bu konuda önemli bir rol düştüğünü belirtti. Konut alırken, binaların deprem yönetmeliğine uygun inşa edilip edilmediğinin sorgulanmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Kaya şu açıklamalarda bulundu; ‘’Depremlerin oluşturacağı hasarları azaltmanın en etkili yolu toplumu depreme karşı bilinçlendirmek. Bu bilinç çerçevesinde güvenilir ve depreme dayanıklı bir ev sahibi olmak isteyenlerin detaylı bir araştırma yapması gerekiyor. Bu noktada; projelerini yönetmeliklere uygun olarak ileri inşaat teknolojisi ve yüksek kaliteli malzemelerle hayata geçiren, sermaye yapısı ve referansları güçlü köklü inşaat firmalarını tercih etmek büyük avantaj sağlıyor.”

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 897 kez okunmuştur.


ETİKETLER : ŞUA İnşaat, Deprem, kentsel dönüşüm, riskli bina ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Riskli Binalar Acilen Yenilenmeli


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Samsung Yukon, Başyapıt, Hygiene+, Leonid Khaychenko, BAGFAŞ, ICCI Enerji Ödülleri, ErYatırım, ENRListesi, Adıyaman-Merkez, Sındırgı Belediyesi, ANKİSAD Başkanı Harun Akça, İsmail Kazanç , Minimalizm, Türköz İnşaat, Dubai Emiri, Svevo System, Kiravergisi, Novella S, karo koleksiyonu, Musa Baş, Volma, ATAŞ, 2.Etap, Sberbank, Orhan Turan, Crestron Otomasyon, Areon Yapı, FransaCannes, Belenco Bio Yüzeyler, Bakyapı,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.