ŞİRKETİNİZİN ÖMRÜ KAÇ YIL | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
ŞİRKETİNİZİN ÖMRÜ KAÇ YIL
19 Temmuz 2018, Persembe 10:39:33
ŞİRKETİNİZİN ÖMRÜ KAÇ YIL
Tüm dünya genelinde çoğu şirketin yaşam süresi kısalırken bazı şirketler ise emin adımlarla uzun bir yolda ilerliyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye’de kurulan yeni şirketlerinin yaşam sürelerine bakıldığında % 80’inin ilk 5 yıl içinde iflas ettiği görülüyor. Günümüzde değişen dünyanın gerekliliklerine ayak uyduramayan, nakit akışını doğru yönetemeyen şirketler ekonomik değişimlerden de olumsuz etkilenerek yok oluyorlar. İş planlarını sürekli yenileyen ve çağdaş bir yönetim felsefesi benimseyen şirketler ise kriz ve değişimleri fırsata çevirip yollarına emin adımlarla devam edebiliyorlar.  

Dünya ve Türkiye’deki şirket iflaslarının en önemli nedenlerinden biri nakit akış problemleridir. Büyük ve küçük ölçekli her işletme için önemli olan nakit akışı yönetimi ancak doğru şekilde yapıldığı takdirde uzun vadeli, başarılı ve sürdürülebilir büyüme ile karlılık söz konusu olabilmekte, şirketlerin devamlılığı garanti altına alınabilmektedir.  Şirketlerin başarısızlığına genel olarak baktığımızda işe başlamadan önceki planlama sürecine yeterince özen göstermemeleri, ihtiyaçların farkında olmamaları, detaylı fizibilite yapmadan işe başlandığı için gerçekçi beklentilerinin oluşmaması, iş modellerinin karlı ve sürdürülebilir olmaması ve en önemlisi nakit akışlarını doğru yönetememeleri en önemli nedenler olarak ön plana çıkıyor.

Kamu Özel Ortaklığı (PPP) ve Proje Finansmanı Uzmanı aynı zamanda Dinamo Danışmanlık kurucusu olan Fatih Kuran: “Dünya genelinde şirket ömürlerinin kısaldığı konuşulsa da süreler bizimkilere göre çok daha yüksek. Girişimcilik ruhumuzda var ama maalesef yatırımcıların çok fazla hesap yapmadan ve işe başlamadan nakit akışını düzenleme konusunda yeterince bilgi sahibi olmadan yola çıkmaları ile eksik oldukları konularda danışmanlık almamaları şirket iflaslarında en önemli sorun. Planlama yapmadan yola çıkıldığından proje yönetimi, finans, faaliyet ve diğer alanlarda zafiyet yaşanması kaçınılmazdır.” dedi. 

Kaynak: İnşaat & Yatırım


780 kez okunmuştur.


ETİKETLER : şirket, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

ŞİRKETİNİZİN ÖMRÜ KAÇ YIL
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
YücelYaşar, Power to The Cloud Konferansı, Crestron Otomasyon, Dr Yaşanur Kayıkçı, Erden, Blokbims AŞ, Silvanus, Cityscape Awards 2018, Visconte, Mustafa KILIÇ, Kampanya, GF Katar, Otherways Management & Consulting Association, ÖYK, Sunvia Gün Işığı Aydınlatma Sistemi, Kentsell, Trump AVM, HavaalanıKonutları, Funda Güngör Akpınar, 3D Blu-ray Disc™, Sinoma, Cinemaximum, Samandıra Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Eğitim Laboratuvarı, NuriBulut, MutlusanElektrikAŞ, Ali Dinçer, Marshall ColourFuture 2014 Kataloğu, Anwar Sbeih, Winer , Sıtar İnşaat,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.