Gayrimenkulde Yeni Bir Finansal Enstrüman Ortaya Çıkıyor | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
Gayrimenkulde Yeni Bir Finansal Enstrüman Ortaya Çıkıyor
25 Temmuz 2018, Carsamba 15:05:32
Gayrimenkulde Yeni Bir Finansal Enstrüman Ortaya Çıkıyor
İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, halen başvuru süreci devam eden İmar Barışı uygulamasıyla birlikte birçok yapının kredi kullanabilecek duruma geleceğini belirterek, “İmar Barışından sonra Yapı Kayıt Belgeli binalar adı altında yeni bir finansal enstrüman ortaya çıkacak” yorumunu yaptı.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan "İmar Barışı" düzenlemesi kapsamında Temmuz ayına kadar 474 milyon lira toplanırken, bedeli ödenen 97 bin 693 yapı için Yapı Kayıt Belgesi verildiği belirtildi. İmar Barışının Türkiye’de en az 13 milyon yapıyı ilgilendirebileceğini belirten İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, 31 Ekim’e kadar başvuru süreci devam edecek imar barışıyla hem kentsel dönüşüm için çok ciddi bir kaynak yaratılacağını, hem de gayrimenkulde yeni bir finansal enstrüman ortaya çıkacağını söyledi.

İmar Barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alarak devletle barışan yapılara bankaların kredi verebileceğini hatırlatan Hüseyin Oflaz “Resmi mülkiyet sisteminin gelmesi ve ekonomik değerinin belirlenmesi demek, kredi olarak, teminat olarak kullanılabilir hale gelmesi anlamını taşıyor” dedi. Böylece yeni bir enstrüman ortaya çıktığını anlatan Hüseyin Oflaz şunları söyledi: “Eskiden iskanlı binalar vardı, kredi verilebiliyordu. Kaçak yapılar vardı, kredilendirilemiyordu. Şimdi yapı kayıt belgeli (YKB) yapılar ortaya çıkıyor. Bu ara kademe bir durum. Bankalar bunu nasıl değerleyecek, kaçak binalar gibi mi yoksa iskanlı binalar gibi mi, bunu birlikte göreceğiz ama gerçek şu ki önümüzdeki dönem ilanlarda yapı kayıt belgeli bina diye yeni bir tabire rastlayacağız". Şehir plancısı olarak imar aflarını doğru bulmamakla birlikte ülkenin .geçmişten günümüze biriken çözümsüz problemleri için muhakkak çözüm üretmesi gerektiğini belirten Hüseyin Oflaz, imar barışının da böyle bir tablodan doğduğunu söyledi.

Hüseyin Oflaz “1950’den günümüze hızlı şekilde kırdan kente göç yaşanıyor.  Kırsal yaşam biterken hızla kentleşiyoruz. Şehirlerde yaşayanların sayısı artarken, kontrolsüz yapılaşmalar ortaya çıkıyor. Sonucunda kentlerde altyapı yetmiyor, kanalizasyon sistemleri yok, kaldırımları işgal altında, yaşanamaz kaotik bir durum oluşuyor. Geçmişte hızlı kentleşmeye ayak uydurarak planlı alan üretemedik. Dolayısıyla kentlerde yasadışı bir yapılaşma oluşunca ticaret de yasadışı oldu. Binalar, ofisler yasadışı ticaretin içinde olunca vergiye kayıtlı olmadı. Kurumlar ve yönetimler insanlara kolaylaştırıcı tedbirler almaz ve alternatif alanlar üretemezse bunların hepsi kayıtdışılığa yöneltiyor. Bu yasal olmayan dünyada varlıkların kime ait olduğu bilinemiyor ama bunlar birer varlık ve ekonomik değer. Ama bu ekonomik değer sistem içinde kullanılamıyor” yorumunu yaptı.

Kalkınmak Sosyal ve Kültürel Büyümeyi de Gerektirir

Kalkınmak için yasallaşmak gerektiğinin altını çizen İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, “Kalkınmayı biz kent plancıları sadece ekonomik büyüme olarak görmüyoruz. Kalkınmak aynı zamanda sosyal kültürel olarak da büyümeyi öngörür.  Bunun için de yasallaşmak gerekir.  Fiziksel varlığı sistem içine çekip, planlı yaşama geçirmek gerekir. Binaların yarısını bugün yıkma ihtimali yok, ama nüfusun yarısı oralarda yaşıyor. Ne yapmalı? Çözüm üretmeli. Kalkınma buradan başlıyor. Yapıları kayıtlı hale getirirsen, onlara götüreceğin hizmet standardını da ona göre belirlersin. Yani aslında kayıt altına almak bir taraftan da bize gayrimenkulün ekonomik potansiyelini kullanma imkanı verir” diye konuştu.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım697 kez okunmuştur.


ETİKETLER : İmpo İmar, Hüseyin Oflaz, Gayrimenkul,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Gayrimenkulde Yeni Bir Finansal Enstrüman Ortaya Çıkıyor


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Mardan Palace Otel, Ertuğrul Er, hayaletşehir, Hilti TürkiyeCan Seyhan, İnoksan’ın Pazarlama Müdürü ve Genel Müdür Vekili Esra Altay, Hydepark Library, AFS, FGWilsonTürkiye, Şahin İnşaat, Caparol Garten Teaköl, YıldızResidence , Çanakkale Çimento, Ali Soyer, HMFAsansör, HettichTIR, Cem Nazif Yalçın, Çağlar Uysal, Genelge, Taksim, İstanbul Finans Merkezi Girişimi’, BosaAhşapAtölye, THBB, BahaşHolding, TagoArchitechts, Ekrem Çiçek, İnanlar, İBB, RegattaPlatinum, BAHADIR 148, Kadincaemlak.com,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.