Abdüssamet Bahadır: "Türkiye, konut ihracatçısı ülke konumuna gelebilir" | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
Abdüssamet Bahadır: "Türkiye, konut ihracatçısı ülke konumuna gelebilir"
27 Temmuz 2018, Cuma 14:18:01
Abdüssamet Bahadır:
Yabancı yatırımcının konut alma oranının her ay biraz daha arttığını söyleyen Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, Türkiye'nin konut ihracatçısı bir ülke konumuna gelebileceğini söyledi. Bahadır “Türkiye’den 300 bin dolarlık ev alana vatandaşlık verilmesiyle ilgili bir düzenleme olursa yabancıya satış 10 milyar doları aşar" dedi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunan gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcıların ciddi ilgi gösterdiğini belirten Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, ancak bu ilginin yatırıma çevrilmesi gerektiğini söyledi. Yabancı yatırımcının konut satın alma oranının her geçen ay biraz daha arttığını kaydeden Bahadır, bunu kendi satışlarında da gözlemlediklerini belirtti. Rakamlara bakıldığında 2018 yılı ocak-haziran döneminde ülke genelinde yabancı uyruklu kişilere toplam 11 bin 816 konut satışı olduğunu hatırlatan Bahadır, bunun da 2 milyar doların üzerinde bir döviz girdisi anlamına geldiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl yabancıya 4,6 milyar dolarlık konut satışı gerçekleştirildiğini hatırlatan Abdüssamet Bahadır, bazı düzenleme ve uygulamalarla yıl sonunda bu rakamın çok üzerine çıkmanın mümkün olduğunu kaydetti.

Yabancıya satışta yüzde 50 artış oldu

İstikrar ve güven hissettiklerinde yatırım için harekete geçmeyi bekleyen yabancıların kapıda beklediğini söyleyen Bahadır "Yabancı ilgisindeki artışı kendi bünyemizde de görüyoruz. Telefon eden ya da bizzat gelerek Meydan Ardıçlı ve diğer projelerimizle ilgili bilgi alanların sayısında artış var. Son 20 günde yabancıya satışta da yüzde 50 artış olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu artışın yanı sıra bizle ortak yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar da var. Çin ve Kuveyt gibi birçok yabancı yatırımcı şirketle de görüşmelerimiz hız kazandı" dedi. 

Türkiye'nin konut ihracatçısı bir ülke konumuna gelmesi için mütekabiliyet konusunun gündemde tutulması ve bazı ek düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Abdüssamet Bahadır "Konut satarak aslında ihracat yapmış oluyoruz. 

Konuyu böyle değerlendirmek lazım. Üstelik yabancını aldığı konut ülkede kalıyor, başka bir yere gitmiyor. Yabancıya konut satarken hem döviz geliyor hem de konutu alanlar ülkemizde yaşıyor ve bir yandan da tüketiyor. Öte yandan; yabancıya satışı arttırmak gerekiyor. 

Yabancı yatırımcılara daha çok güven vermek ve onları koruyan kanun ve yönetmeliklerle daha fazla yatırımcı çekmeye çalışmak sektöre verilecek destekler arasında yer alıyor.  Konuyla ilgili birtakım düzenlemeler yapıldı, ancak daha da yapılması gerekenler var. Özellikle yabancı vatandaşların 1 milyon dolarlık mülk alarak Türk vatandaşı olma hakkının tekrar gözden geçirilmesinde fayda var. Çünkü bu rakam birçok yabancı ülkelere göre fazla. Buda aslında Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yabancıları başka ülkelere kaçırıyor. Eğer bu rakam daha makul seviyelere çekilirse yabancılar daha çok talep oluşturacaktır. Örneğin Türkiye’den 1 milyon dolar yerine 300 bin dolarlık ev alana vatandaşlık verilmesi ile ilgili bir düzenleme hızla devreye alınırsa yabancıya satışın 10 milyar doların üzerine çıkması hiç de hayal olmaz" diye konuştu. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


670 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Bahaş Holding, Abdüssamet Bahadır, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Abdüssamet Bahadır: "Türkiye, konut ihracatçısı ülke konumuna gelebilir"


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
ÇolakoğluYapı, Selective Samandıra, “Avrupa’nın En İyi Karma Projesi” , Hakan Çatalkaya, liman özelleştirmeleri, DVA290 ve DVA560 Davlumbaz, Mint E-5 Kağıthane, SoyakHolding, Cenk Senotay, İmaj Garden Zekeriyaköy, AkkuşGrup, Körfez Geçit Köprüsü, Doç. Dr. Erhan Eroğlu, Osman Özpay, Egepen, Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez, Divan İstanbul City Hotel, 38-30 Çiftliği, DOME PARTNERS, Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu, Sampaş, RSGİçMimarlık, Fikir İç Mekân Tasarım Yarışması, TherraPark Tarabya, Yusuf Uzun, Assan Hanil, arşiv odaları, ConradİstanbulOteli, ÇukurovaKentYapı, Warmhaus Uluslararası Tasarım Ödülü iF Design Award,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.