Vatandaşa iyi haber: O parayı geri alabilirsiniz! | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
Vatandaşa iyi haber: O parayı geri alabilirsiniz!
27 Temmuz 2018, Cuma 15:29:14
Vatandaşa iyi haber: O parayı geri alabilirsiniz!
Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan binalardan daire ya da dükkan alan vatandaşlar ödedikleri tapu harçlarını geri alabilecek.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

KENTSEL dönüşüm kapsamında inşa edilen binalardan daire satın alan vatandaşlar, ödedikleri tapu harçlarını geri alabilecek. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, 25 Temmuz 2014’ten sonra gayrimenkul alan ve satanların, ilk satışlarda geçerli olmak üzere, ödedikleri tapu harcı ücretlerini geri alabileceklerini söyledi. Müteahhitler de aynı şekilde ilk satışlar için yatırdıkları tapu harcını geri alabiliyor.

Ali Güvenç Kiraz vatandaşın nasıl bir yol izleyeceğini şöyle anlattı:

1- Alım satım işlemi yapıldıktan sonra 30 günlük süre içerisinde ilgili vergi dairesine dilekçe ile başvurup ödeme dekontu, tapu fotokopisi ,riskli yapı muafiyet yazısı, riskli yapı belgesi ve sözleşme (arsa payı karşılığı veya diğer modellerle yapılmışsa o sözleşme) ekleyerek düzeltme talebinde bulunulmalıdır. Alım satım yapıldıktan sonra 30 günlük süre geçtikten sonra başvuru yapılacaksa eğer Gelir İdaresi Başkanlığına şikayet yoluyla başvurulmalıdır.  Bu 30 günlük süre içerisinde başvuru  Vergi Mahkemesi red eder veya 30 günlük süre geçtikten sonra  yapılan Gelir İdaresi başvurusu red edilirse red tarihinden itibaren 30 günlük süre içerisinde Vergi Mahkemesine dava açılması gerekmektedir.

2- Vergi Dairesi veya Gelir İdaresi Başkanlığına yapılan başvuru red edildikten sonra 30 günlük süre içerisinde Vergi Mahkemesine dava açılacaktır. Dava dilekçesine ek olarak;

a) Vergi Tahsil Alındısı

b) Tapu Senedi Fotokopisi

c) Riskli Yapı Belgesi

d) Riskli Yapı Muafiyet Belgesi

e) Sözleşme Örneği (Arsa Payı Karşılığı veya başka modellerle yapılmışsa o sözleşme) hazırlanacak ve ilgili Vergi Mahkemesine açılacak davada sunulacaktır. Açılacak olan tüm davalarda geçmişte açılmış ve karara bağlanmış karar örneklerini yani emsalleri sunmak mahkemenin kanaati için önemlidir. Vatandaşlarımız yani tüm tüketiciler ve müteahhitlerin bu imkandan faydalanabilmesi için satış yapıldığı tarihten itibaren 5 yıl içerisinde bu davayı açmaları gerekmektedir.

Tapu harçları yüzde 2 alıcı yüzde 2 satıcı tarafından ödenir. Ancak yapılan yeni bir düzenlemeyle 31 Ekim 2018 tarihine kadar harçlar yüzde 4’ten yüzde 3’e çekilmişti.

KAYNAK: Hürriyet722 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Kentsel dönüşüm, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Vatandaşa iyi haber: O parayı geri alabilirsiniz!
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Orta Rusya, Business İstanbul, i Ece Ceylan Baba, Erden, VESTA GLOBAL, 240 ay vade, İMDER , Okmyedanı, Rumeli Gayrimenkul Yönetimi, Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Programı, MDF, BergamoKoltukTakımı, My Towerland Ataşehir, Aksu Köyü, ODTÜ Mimarlık Bölümü, Sırrıbir Okumuş, Well-Joy, Accor Grubu, Mudanya Saraylar, Amortisman süresi, Onduline Avrasya A.Ş., Yapı Ruhsatı, TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş , Gürallar Grubu, NFN İnşaat, St. Pierre Kilisesi, DUVAR ALBÜMÜ, dergi , ErtanSapankaya, Tabanlıoğlu Mimarlık i,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.