Konut satışlarındaki durgunluk 'kat karşılığı'nı da vurdu | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
Konut satışlarındaki durgunluk 'kat karşılığı'nı da vurdu
31 Temmuz 2018, SALI 09:50:00
Konut satışlarındaki durgunluk 'kat karşılığı'nı da vurdu
Bağdat Caddesi’nde daha önce arsa sahipleri arsa bedeli olarak müteahhitten binanın yüzde 82'sini talep ederken, bu oran yüzde 65 seviyesine kadar indi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Bağdat Caddesi’nde daha önce arsa sahipleri arsa bedeli olarak müteahhitten binanın yüzde 82'sini talep ederken, bu oran yüzde 65 seviyesine kadar indi. Konut sektöründe yaşanan durgunluk konut üreticilerinin en çok şikayet ettiği maliyetlerin başında gelen 'arsa fiyatları'nı da etkiledi. Konutta yeni yatırımların azalması, fiyatların enflasyonun oldukça altında bir artış ile seyretmesi dolaylı olarak arsa fiyatlarında da değişim yarattı. Lüks cadde ve ilçelerdeki arsa fiyatları belirgin bir şekilde düşüş gösterirken, diğer yerlerdeki artış oldukça sınırlı kaldı.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, DÜNYA'ya yaptığı açıklamada, "Türkiye’de genelde konut yapış metodumuzda nakit arsa alımı çok tercih edilen bir yol olmadığı için arsaların reel değer artışını izlemek oldukça zor. Hasılat paylaşım ve kat karşılığı inşaat sözleşmeleri ile konut geliştirmenin yaygın olması, nakit el değiştirme sayısının azlığı arsa değerlerindeki değişimi izlemeye çok fırsat vermese de oranlardaki değişim bu yıl belirgin olarak görülüyor" ifadelerini kullandı.

"Bu dönemde arsa değerlerindeki artış geçtiğimiz yıllardakine benzer bir performans göstermiyor" diyen Maya, "Dolar bazlı olan piyasalarda TL'ye dönüş, konut fiyatlarındaki artışın geçtiğimiz yıllara kıyasla azalması ve yeni proje sayılarındaki düşüş arsa değerlerini de etkiliyor. Şu anda arsa fiyatlarındaki artış aynı konut fiyatlarındaki gibi kısmi gerçekleşiyor" dedi.

Lüks caddelerde düşüş var

Maya yaptıkları inceleme sonucunda Bağdat Caddesi'nde arsa değerinde düşüş gördüklerini bildirerek, "Önceki dönem konutların çok yüksek bedellerle satılacağı öngörüsü ve yanlış fizibiliteler nedeniyle Bağdat Caddesi civarında geçtiğimiz yıllarda yüzde 82'ler mertebesine kadar çıkan kat karşılığı oranları, bugün artık normal seviyelerine geri geldi. Bu seviye de yüzde 65 ve yüzde 70 arası... Bu da aslında dolaylı olarak arsa değerinin de düşmesi anlamına geliyor" bilgilerini paylaştı.

Maya'nın paylaştığı bilgilere göre, Bağdat Caddesi'nde arsası olan bir yatırımcı, kat karşılığı müteahhitte verdiği evinden -eğer 10 daire yapılacaksa- önceki yıla göre 1,5 dairesini kaybediyor. Bu da fiyat düşüklüğü ve satış azlığı nedeniyle neredeyse başa baş oluyor.

KAYNAK: Dünya


629 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Bağdat Caddesi, TSKB, Yönel Maya, konut,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Konut satışlarındaki durgunluk 'kat karşılığı'nı da vurdu


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Konut fiyatları, Selçuk Uçar, Stratos GIGA, MustafaSarıgül, “Taşı Yaşatan Tasarımlar” , Habif Mimarlık, HatayBüyükşehirBelediyesi , Abdulkadir Karavil, Ali Kul Çok Programlı Lisesi, Goodman Global Group Inc, Beyaz Spot Center, İncek Ankara, ESEER, UEVF 2012 - 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, EY Kurumsal Finansman, Komet Momet, anahtar, ÖnayGrup, “Bathing in Light / Işıkla Yıkanmak”İMİB, 4/4 lük Innovia Projesi, #konforveguvenliginizicin, DoubleTree by Hilton, Eğitim ve Öğretim Yılı, Sinan Ak, Space Gayrimenkul, İpragaz, ZehnderCornwall, Emre Erbaş, 2015 Takvimi, ÇocuklarGülsünDiye ,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.