Güneşte Avrupa ile ortaklık | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
Güneşte Avrupa ile ortaklık
31 Temmuz 2018, SALI 09:57:20
Güneşte Avrupa ile ortaklık
Türkiye güneş enerjisinde Ar-Ge’yi desteklemek için yabancı ortaklı şirketler ile işbirliklerini teşvik edecek. Ortaklık kuran Türk araştırmacılara 1 milyon TL’ye kadar destek öngörülüyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Yerli ve yenilenebilir enerji atağına geçen Türkiye, güneş enerjisinde Ar-Ge çalışmalarını artırmak için yabancı ortaklı şirketlere destek verecek. En az bir katılımcının Türk endüstriden olması şartıyla, minimum 2 farklı ülkeden 2 katılımcıyı içeren bu alandaki tüm konsorsiyumlar desteklenecek. Her araştırma ekibi kendi ülkesindeki fonlayıcı kurum tarafından desteklenirken, Türk araştırmacılara 1 milyon 80 bin liraya kadar destek verilebilecek.

EN AZ 2 ÜLKE DESTEKLEMELİ

Avrupa Birliği Ufuk2020 Programı kapsamında, TÜBİTAK'ın da ortak olarak yer aldığı SOLAR-Era.Net Cofund 2 projesinde, Avrupa ülkeleri arasında güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi konularında araştırma ve geliştirme ortaklıklarının kurulması için çağrıya çıkıldı. Çağrı kapsamında bu alanda sanayi uygulamalarının artırılması, tematik alanların belirlenmesi, fotovoltaik ve konsantre güneş enerjisi üzerine uluslararası Ar-Ge işbirlikleri için ayrılan yerel ve bölgesel desteklerin yönlendirilmesi ve ulusal destek mekanizmaları arasında uzun süreli işbirliklerin geliştirilmesi amaçlanıyor.

TÜRK SANAYAYİCİ ŞARTI VAR

Proje çağrısına katılım için en az bir katılımcının Türk endüstrisinden olması şartıyla, en az iki farklı ülkeden iki katılımcıyı içeren tüm konsorsiyumlar katılabilecek. Bir projenin seçilebilmesi için en az iki ülke tarafından desteklenmesi gerekecek. Türkiye, Avusturya, Belçika-Flaman ve Valon Bölgeleri, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Fransa, Almanya ve Kuzey Ren Vestfalya, Yunanistan, İsrail, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç ve İsviçre çağrıya katılan ülkeler olarak belirlendi.

KOBİ'LERE YÜZDE 75 DESTEK

Çağrıya katılan Türk firmalar TÜBİTAK'ın 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı'na başvuracak. Programa, sektörüne ve büyüklüğüne bakılmaksızın, firma düzeyinde katma değer yaratan, Türkiye'de yerleşik tüm sermaye şirketleri başvurabilecek. Destek oranı büyük firmalar için yüzde 60, KOBİ'ler için yüzde 75 olarak belirlendi. Projelerde yer alan Türk araştırmacılar TÜBİ- TAK tarafından 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kurallarına uygun şekilde desteklenecek. Ancak, 1001 Destek Program'ından farklı olarak, TÜBİTAK tarafından bir proje için verilebilecek maksimum bütçe 360 bin liranın 3 katı 1 milyon 80 bin lira olabilecek. Altyapı oluşturmaya yönelik olan projeler ise desteklenmeyecek. Bunun yanı sıra bilimsel toplantılara katılma ve ziyaretler için 10 bin liralık bütçe de geçerli olacak.

KAYNAK: Sabah


500 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Güneş Enerjisi, Avrupa, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Güneşte Avrupa ile ortaklık


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’, Bartholet Maschinenbau AG İ, “Beyaz Köşk” , VoIP, 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı, gebze osb, Turkeybuild İstanbul, İstanbul216, Nevra Özhatay, Yeşilköy CNR EXPO, Selenium Ataköy , Dünya Tüketiciler Günü, Cem Murat Sofuoğlu, Kamuran Öner, DedemanBostancı, Murat Kolbaşı, Nilgün Dil, Ordu, Workmonitor, ParisZirvesi, ArenaPark, MOBİTEK, GETürkiye, Murat Cahid Cıngı , GroheSpa, Rose Villa, Cüneyt Uygun, Atatürk Stadyumu, NaciAğbal, RenaultTrucks ,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.