Sign Of The City Awards'ta en iyiler yarışıyor | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
Sign Of The City Awards'ta en iyiler yarışıyor
31 Temmuz 2018, SALI 10:15:42
Sign Of The City Awards'ta en iyiler yarışıyor
Türk gayrimenkul sektörünü en iyiye teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen Sign of the City Awards (SotCA) jürisi, 5. yılında ödüllerin sektöre yaptığı pozitif etkiyi anlattı. Başvuru süreci 15 Ağustos’a kadar SotCA’nın teşviki, olumlu motivasyonuyla sağladığı maddi, manevi ve ticari katkının sektörü dünyadaki benzerlerinin ötesine taşıması jüri üyelerinin ortak görüşü olarak öne çıkıyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türk gayrimenkul sektörünü en iyiye teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen Sign of the City Awards (SotCA) jürisi, 5. yılında ödüllerin sektöre yaptığı pozitif etkiyi anlattı. Başvuru süreci 15 Ağustos’a kadar SotCA’nın teşviki, olumlu motivasyonuyla sağladığı maddi, manevi ve ticari katkının sektörü dünyadaki benzerlerinin ötesine taşıması jüri üyelerinin ortak görüşü olarak öne çıkıyor.

Hürriyet’in öncülüğünde bu yıl 5.’si gerçekleşecek olan Sign of the City Awards (SOTCA) gayrimenkul yarışmasının beşincisi için çalışmalar başladı. Kasım ayında düzenlenecek yarışmanın jüri üyeleri, sektöre ve önemli yapılara prestij katan yarışmayla ilgili yorumlarını aktardı.

Sign Of The City Awardsta en iyiler yarışıyor

SotCA Jüri Eş Başkanı Yüksek Mimar ve Kent Tasarımcısı Prof. Dr. Güzin Konuk, ödül töreninin 5 yılda kat ettiği yoldan bahsederek, “Öncelikli olarak sektörün başarılı bir şekilde ortak bir platformda buluşması çok önemliydi. SotCA bunu başardı. İkinci olarak da bu yarışın sadece üretmek değil, yenilikleri de sunmak olduğu anlaşıldı. Gelişen kategoriler, değişen konjonktür ve birlikteliğin gücü SotCA gibi önemli bir platformla hayatımıza olumlu yansıdı” diye konuştu.

SotCA Jüri Eş Başkanı olan World Architecture Community Kurucu Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan, ödül töreninin sektöre kazandırdığı değerleri anlattı. Özkan, “SotCA birçok yapı türünü kapsayan içeriğiyle özellikle kentsel ortamdaki yaşam kalitesinin ancak nitelikli yapılanma ile gerçekleşebileceğini hedefleyen bir dizi ölçüt ile her kesime hitap eden bir motivasyon ortamı oluşturdu. Doğa ile iç içe yaşam, enerji sakınımı, yapı ekonomisi gibi kavramlar, ortak ve paylaşılan değerler olarak sektöre sunuldu ve geniş destek buldu” dedi.

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, SOTCA’yı, sektörün en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olarak değerlendirdi ve “Gayrimenkul sektörünün gelişmesi ve ileriye taşınması için oluşturulan tabana yaygın bir platform niteliğindeki SOTCA, sektördeki farklı düşüncelerin tek paydada birleşmesinin en güzel örneği. Yeniliğe açık her projenin sektöre sağlayacağı katkının tarafsız bir değerlendirmeden geçmesi, SOTCA’yı daha da önemli kılan etkenlerin başında geliyor” dedi. Durbakayım yarışmanın projelerin satış sürecinde de etkili olduğunu dile getirdi ve şunları söyledi: “Sektördeki artı gelişmeleri SOTCA vasıtasıyla öğrenmek ve projelere yansıtmak, başarılı bir satış için bulunmaz bir fırsat. SOTCA’dan kazanılan bir ödülün satışlara büyük katkı sağladığı; her kurum ve yöneticinin ortak düşüncesi.”

Türk Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Aytek İtez, ödül töreninin mimarlık sektöründeki yankılarını “Mimarlık sektöründen aldığımız geri dönüşlerde, açıklanan duyurularda ödül kazanan gayrimenkul, mimarlık ve kent projelerinin mimarlarının da isimlerinin geçmesi umut verici ve olumlu karşılanıyor. Bu durum, mimarlık sektörünün gelişimi ve farkındalığının arttırılması açısından çok önemli” diye özetledi.

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, SotCA’nın sektör içerisindeki algısının oldukça önemli bir boşluğu doldurduğunu ve değerli bir platform olarak görüldüğünü belirtti. Maya, “Günümüzde inovasyon, teknoloji kilit önemde. Sadece başvuran firmalar özelinde de değil, hangi firma inovasyonu, teknolojiyi işlerine entegre eder ve bunda da başarılı olursa bir adım öne çıkıyor. Her geçen yıl artan kentleşme oranının, kente ve kentte yaşayan insanlara etkisini en aza indirgemek herkes için önemli. Bu hassasiyetlere ve değerlere sahip olan markaların, sektörde yıllarını vermiş kişiler tarafından da değerlendirilerek takdir görmeleri aslında işin tatlı rekabet kısmı. Bu ödüle aday olma niyetiyle yola çıkılması bile katılımcı firmalara artı değer sağlıyor. Projeleri için odak noktasını kendinden, topluma ve kullanıcılara yönlendiren firmalar bu ödülü kazanamasa bile, doğru yolda oldukları için uzun vadede mutlaka kazançlı çıkacaklardır” dedi.

ULI Turkey Başkanı Zafer Baysal, SotCA jürisinin çalışma düzeninden bahsederek, “Sign of the City Awards kazananları son derece demokratik usullerle, şeffaf süreçlerle, titizlikle belirleniyor. Farklı disiplinlerden gelen jüri üyeleri çok farklı bakış açılarıyla görüş ve değerlendirmelerini tartışma ortamında ve çoğunlukla oybirliği ile gerçekleştiriyor” diye konuştu. Baysal, “Bu ödüllere sahip olmak, bu başarıyı elde eden kurum ve kişilere sadece haklı bir gurur yaşatmakla kalmıyor aynı zamanda firmalarının marka değerine de çok ciddi ve ölçülebilir katkılarda bulunuyor. Bu nedenle, katılıp kazananlar her sene yeni projeleriyle tekrar aday oluyor” dedi.

Baysal, yarışmanın sektöre etkisini de “5 yılı geride bırakırken tüm jüri üyeleri ile birlikte sıkça şahit olduğumuz önemli bir gelişme de önceki yıllarda aday olup da kazanamayanlardan pek çoğunun pes etmeyip, kendilerini geliştirerek bir sonraki yıl tekrar katılmak için çaba göstermeleri oluyor. Ödülleri kazanan, kazanmayan ama bu sürecin bir parçası olup gelişmeye açık olan herkes ve dolayısıyla da ülkemiz kazanıyor. Keza ödüllerle teşvik edilmenin maddi, manevi ve ticari geri dönüşler ile motivasyonlarında yaptığı olumlu etki tüm inşaat ve gayrimenkul sektörünü dünyadaki en iyi uygulamalara yakınsıyor ve hatta çoğu zaman da ötesine taşıyor. Zaten Çin’den sonra dünyada ikinci sırada yer alan uluslararası müteahhitlik hizmetleri sektörümüz de bu haklı özgüvenin, yoğun çalışmanın ve tartışılmaz başarıların en açık tezahürüdür” sözleriyle özetledi.

ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Lale Özgenel SotCA’nın bir birikim ve paylaşım ortamı olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “SotCA’ya katılımınız, markanız bünyesindeki tüm üretim ekiplerinin motivasyonunu artırmak, markanızın sektörel gelişmelere ve kaliteye verdiği önemi ortaya koymak, daha nitelikli üretimler için bir hedef oluşturmak adına bir fırsat yaratıyor. SotCA’nın sektörümüze en önemli katkısı ise Türkiye’de üretilen güncel nitelikli yapılar ve yapılı çevreler hakkında bir derleme oluşturarak meslek ve sektörel ortamlar ve toplum ile paylaşılmasını sağlarken, mimarlık ve ilişkili sektörlerdeki gelişmelerin takip edilmesi adına önemli bir farkındalık ve birikim oluşturması.” dedi.

Sign Of The City Awardsta en iyiler yarışıyor

JLL Ülke Başkanı Avi Alkaş ise SotCA’nın sektörde kalite çıtasını yükselttiğini belirtirken, yarışmaya bu yıl başvuru yapacak markalara tavsiyelerini ise şöyle belirtti; “Proje sunum dosyalarının özlü, yeterli açıklıkta ve jüri değerlendirmesine yardımcı olabilecek içerikte hazırlanması, projelerin pazarlamadan ziyade teknik özelliklerinin vurgulanması, niçin ödüle layık olacağının vurgulanması yarışmaya başvuru yapacak markalar adına faydalı olacaktır.”

SON BAŞVURU TARİHİ: 15 AĞUSTOS

Yarışmaya başvurmak isteyen kişi ve kurumlar, 15 Ağustos 2018 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirebilecek. 01.01.2013-14.09.2018 tarihleri arasında tamamlanmış ya da proje yapım aşamasında olan projeler aday olabilecek. Bir proje sınırsız sayıda kategoride aday olabilecek. Başvuru sürecinin sona ermesinin ardından; EY Türkiye tarafından yapılacak teknik bir değerlendirmeyle, tüm başvuruların katılım koşullarına uygunluğu denetlenecek. Jüri üyeleri, teknik elemeyi geçen projeler arasından, online olarak yapacağı ön eleme yapacak ve her kategori için 5 finalist belirleyecek. İkinci aşamayı geçen 5 proje, bütün jüri üyelerinin değerlendirmesine sunulacak. Başvuru yapan projeler, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da jüri toplantısında değerlendirme sırasında projelerini anlatabilecek. Tüm değerlendirmeler sonucunda her kategoriden sadece 1 proje “Sign of the City” seçilecek.

Lineadecor proje ortaklığında, Schindler Asansör’ün platin sponsorluğunda ve Emlak Konut’un katkılarıyla gerçekleştirilecek olan Sign of the City Awards’a katılacak projeler, yarışma başvurularını http://www.signofthecity.com/ web sitesinden yapabilecekler, aynı zamanda katılım koşulları, bu yılki kategorilerin detayları ve duyurularını başvuru tarihinden itibaren siteden takip edebilecekler.

SOTCA 2018 KATEGORİLERİ

EN İYİ KONUT PROJELERİ KATEGORİSİ

En İyi Konut

En İyi Çok Katlı Konut

En İyi Müstakil Konut

En İyi Rezidans

EN İYİ TİCARİ PROJELER KATEGORİSİ

En İyi Ofis

En İyi Yerel Merkezli AVM

En İyi Bölgesel Merkezli AVM

En İyi Endüstriyel / Lojistik Yapı

En İyi Karma Kullanımlı Proje

EN İYİ HİZMET YAPILARI KATEGORİSİ

En İyi Sağlık Binası

En İyi Eğitim Binası / Kampüsü

En İyi Sosyo Kültürel Yapı

En İyi Turizm / Hizmet Yapıları

En İyi Ulaşım Hizmetleri / Altyapı Projesi

KENT VE MİMARLIK KATEGORİSİ

En İyi Mimari Tasarım (Kamu)

En İyi Mimari Tasarım ( Özel Sektör )

Genç Mimar Teşvik

En İyi Kentsel Tasarım

En İyi Kentsel Dönüşüm Projesi

En Yeşil Bina

En İyi Kültürel ve Doğal Mirası Koruma/Yaşatma Projesi

DİĞER KATEGORİLER

En İyi Pazarlama Kampanyası

En İyi Gayrimenkul Yönetimi

En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi

Yılın Fark Yaratanları

SOTCA 2018 JÜRİ LİSTESİ

Yüksek Mimar ve Kent Tasarımcısı Prof. Dr. Güzin Konuk - SotCA Jüri Eş Başkanı

World Architecture Community Kurucu Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan - - SotCA Jüri Eş Başkanı

Ali Faruk Göksu (Kentsel Strateji Kurucu Ortağı)

Ali Pamir (Pamir & Soyuer Yönetim Kurulu Başkanı)

Altan Elmas (KONUTDER Başkanı)

Avi Alkaş (JLL Ülke Başkanı)

Aytek İtez (Türk Serbest Mimarlar Derneği Başkanı)

Ayşe Hasol Erktin (Urban Land Institute (ULI) ve Türkiye İcra Kurulu Üyesi & İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi)

Ercan Ecemiş (Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı)

Ferdi Erdoğan (Türkiye İMSAD Başkanı)

Füsun Yılmaz Phillipson (GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı)

Haluk Sur  (GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı)

Hüseyin Arslan (Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Vekili)

Doç. Dr. Lale Özgenel (Türk Mimarlar Derneği 1927)

Nazmi Durbakayım (İNDER Başkanı)

Neşecan Çekici (GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı)

Makbule Yönel Maya (TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü)

Zafer Baysal (ULI Turkey Başkanı)

KAYNAK: Hürriyet1067 kez okunmuştur.


ETİKETLER : SotCA, JLL, İNDER, ULI Turkey, TSKB, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Sign Of The City Awards'ta en iyiler yarışıyor
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
MersinNavonaOtel, Gulf News, VIP 300 Ofisleri, CS Group, 26. Uluslararası Unicera Seramik, Abank, Yeni Volvo FMX, ‘suma’ , hidrmasaj, VDM 105, Tabanlıoğlu Mimarlık i, Antcam, Engelliler, DESKİ, Geberit Monolith Serisi, Samsun DSİ, Empire State gökdeleni, Ak-Asya, Balibet Han, Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği, İç Tasarım Aksesuar ve Ekipmanları Fuarı, Çukurova Bölgesel Havalimanı, Frankfurt ISH, MGM, İzmir-Karşıyaka Eğitim, 2. Ulusal Fotoğraf Yarışması, Fiber Cement Levha, FazlıKılıç, TSK, Keçiören Metrosu,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.