ÇATIDER’den 2017 çatı kaplama sektörü araştırması | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
ÇATIDER’den 2017 çatı kaplama sektörü araştırması
01 Agustos 2018, Carsamba 09:56:29
ÇATIDER’den 2017 çatı kaplama sektörü araştırması
DÜZ VE EĞİMLİ ÇATI KAPLAMALARI SEKTÖR BÜYÜKLÜĞÜ 166 MİLYON METREKAREYE ULAŞTI.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), çatı kaplama sektörüne ait verilerin analizinin yapılması, yerli ve yabancı yatırımcılara piyasa hakkında sağlıklı bir bilgi sunulması amacıyla hazırlanan "Çatılarda Kullanılan Nihai Çatı Kaplama Malzemelerinin 2017 Yılı Sektör Büyüklüğü" araştırmasını tamamladı. Sektördeki toplam çatı kaplamaları üretimi kapasitesinin 250 milyon metrekarenin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) tarafından "Çatılarda Kullanılan Nihai Çatı Kaplama Malzemelerinin 2017 Yılı Sektör Büyüklüğü" araştırması tamamlandı. 

Sektörümüz için önemli bir araştırma;  Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı Adil Baştanoğlu, “Daha önceki yıllarda olduğu gibi çatı kaplama sektörüne ait verilerin analizinin yapılması, yerli ve yabancı yatırımcılara piyasa hakkında sağlıklı bir bilgi sunulması amacıyla ‘Çatılarda Kullanılan Nihai Çatı Kaplama Malzemelerinin 2017 Yılı Sektör Büyüklüğü’ araştırması ÇATIDER tarafından tamamlandı. Bu çalışma verileri üye firmalarımız baz alınarak gerçekleştirildi. Araştırma, sektörümüzün dinamizmini yansıtıyor” dedi.

Üretim kapasitesi 250 milyon metrekareyi aşıyor

Çalışmada çatılarda son kat olarak kabul edilen çatı kaplama ürünleri esas alınarak, eğimli ve teras çatı alanları bulundu. Son kat kaplamaların altında veya üstünde çatı tipi ve sistemine uygun olarak (su yalıtımı, ısı yalıtımı, buhar dengeleyici/kesici, çakıl, seramik vb.) birçok katman yer almakta olup; bunlar çalışma konusunun dışında tutuldu. Maliyet analizi, malzeme keşfi gibi bilgiler gerektiğinde bunlar ayrıca hesaplanması gerektiği belirtildi. 2013 yılında 145 milyon m² ölçümlenen düz ve eğimli çatı kaplamaları sektör büyüklüğü, 2017 yılında 166 milyon metrekareye ulaştı.

Araştırmadan çıkan sonuçlar şunlar:

Düz ve eğimli çatı kaplamaları sektör büyüklüğü 166 milyon metrekareye ulaştı. Sektördeki toplam çatı kaplamaları üretimi kapasitesinin 250 milyon metrekarenin üstünde olduğu tahmin ediliyor.

Eğimli çatı kaplamaları sektörü tek başına ele alındığında ise 135 milyon metrekare büyüklüğe ulaştığı görüldü.

Tek katlı metal kaplamalar, sandviç paneller, iki yüzü metal kenetli paneller ve üzeri doğal taş kaplı/kaplamasız panel ve kiremitler, "Metal Çatı Kaplamaları" başlığı altında incelendi. Genel olarak sanayi yapılarında, ticari binalarda, spor tesislerinde ve bir miktar konut yapılarında kullanılan metal çatı kaplamaları; 63,5 milyon metrekare ve yüzde 36,2 oran ile büyüklük olarak sektörde ilk sırayı aldı.

Geleneksel çatı kaplama malzemeleri olan "Kil Esaslı Kiremitler" 30,52 milyon metrekare ve yüzde 21,5 pazar payı ile üçüncü sırada yer alıyor. 

Düz ve eğimli çatılarda kullanılan "Bitümlü Malzemeler" 54,5 milyon metrekare ve yüzde 30,9 lik pazar payı ile çatı kaplama sektöründe ikinci sırayı aldı. 

Düz (teras) çatı kaplama malzemelerinden arduvazlı son kat ve üstünde gezinilen veya gezinilmeyen çatılarda kullanılan bitümlü örtülerin toplam miktarı 27 milyon metrekare oldu.

Düz (teras) çatı kaplamalarında kullanılan "Sentetik Esaslı Kaplamaların" toplam miktarı 4 milyon metrekareye ulaştı.

Plastik esaslı eğimli çatı kaplamaları 6 milyon metrekareyi geçti.

Alışveriş merkezleri (AVM) çatılarında kullanılan camlar ile yurt çapında örnekleri çoğalan yeşil çatılar sebebi ile "Diğer Çatı Kaplama Malzemeleri" 2017 yılında 400 bin metrekareye ulaştı.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 1092 kez okunmuştur.


ETİKETLER : ÇATIDER, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

ÇATIDER’den 2017 çatı kaplama sektörü araştırması
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
AkasyaPark, HillKartal, Hakan Ek, Abdullah Gül, Kale-AquaSmart, Venara, Sinan Ak, Silüet, IşıklarHolding, BaşaranIsı, ANTIQUE DIABLO 70 AVENA, Kavan Yapı, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. , Konaklama, R. Tayyip Erdoğan, Future Awards 2013, Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı, Mesut Altan, Pedrali, Modern Gaudi, Dortmund Belediye Başkanı Manfred Sauer, İstanbul Kültür Sanat Vakfı , SeleniumAtk, KıbrısSuTemini, Evrenpark Fenerbahçe, TTArena, Kalestone seramik kaplama, Avrupa Konakları, Sundeck, spa,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.