Mobilya sektörü, yılın ilk yarısını yüzde 5,8 oranında küçülmeyle kapattı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
Mobilya sektörü, yılın ilk yarısını yüzde 5,8 oranında küçülmeyle kapattı
01 Agustos 2018, Carsamba 10:26:09
 Mobilya sektörü, yılın ilk yarısını yüzde 5,8 oranında küçülmeyle kapattı
Mobilya sektörü, yılın ilk yarısını yüzde 5,8 oranında küçülmeyle kapattı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; mobilya sektörü 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde yüzde 5,8 oranında küçüldü.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Öztaşkın, yılın ilk yarısını değerlendirdiği açıklamasında; “2018 yılının ilk yarısına baktığımızda mobilya sektörünün yaklaşık yüzde 5,8 oranında küçüldüğünü görüyoruz. Sektörlerin büyük bir kısmında büyüme yaşanırken, ekonomimizin lokomotif sektörlerinin başında gelen mobilya sektörünün küçülmesi bizleri endişelendiriyor. Bu küçülmenin başlıca nedenleri arasında KDV indiriminin sona ermesini ve üst üste gelen ham madde zamlarını gösterebiliriz. Yeni yönetim kadrolarıyla birlikte kararların daha hızlı alınabildiği bir döneme giriş yapmış olduk. Belirsizliklerin ortadan kalkması, iş dünyası için yılın ikinci yarısının kazanılması anlamına geliyor.

Yeni sistemle birlikte, birçok konuda daha hızlı ve etkin bir şekilde yol alacağımıza inancımız tam. Bu dönemin KDV indiriminin gündeme alınması noktasında da pozitif bir etki yaratacağını düşünüyoruz. 2017 yılında uygulanan ve yaklaşık 8 ay süren KDV indirimi, mobilya sektöründe ticareti yüzde 40 oranında artırarak, önemli bir büyüme sağlamıştı. KDV indiriminin yeniden gündeme alınmasıyla mobilya sektöründeki küçülmenin önüne geçileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Mobilya Sektöründe İstihdam daralıyor

Mobilya sektöründe yaşanan duraklamayla birlikte şirketlerin işçi sayılarını azaltmaya başladığını ifade eden Öztaşkın; “Geçtiğimiz yıl KDV indirimiyle birlikte artan talepler sektörde ek istihdam olanakları yaratmıştı. Bu vesileyle yaklaşık 100 bin kişi sektöre dahil olmuştu. 2018’in ilk altı ayına baktığımızda ise mobilya sektöründeki şirketlerin çalışan sayılarında azalmaya gittiğini görüyoruz. Ciroları her geçen gün düşen firmalarımız, sektörde ayakta kalabilmek ve kendilerine uygulanan ham madde zamlarını tüketicilere yansıtmamak adına direnç gösteriyor.” dedi.

Sektörde iyileşmenin KDV oranının yüzde 8’e sabitlenmesiyle mümkün olduğunu belirten Öztaşkın, sektörün çatı kuruluşu olarak, konuyla ilgili gelişmelerinin takipçisi olacaklarının altını çizdi.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım571 kez okunmuştur.


ETİKETLER : MOSDER, Nuri Öztaşkın, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Mobilya sektörü, yılın ilk yarısını yüzde 5,8 oranında küçülmeyle kapattı


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Aspen Yapı, Nurol GYO, EVAGayrimenkulDeğerlemeDanışmanlıkAŞ, IHG, Birevim, 17Ağustos, ETİKA 2013, IQThea, Turyap Çavuşoğlu, Profilo ankastre, Azeri, Selçuk Ormancı, SuatAltınİnşaat, Prysmian, Türkiye Toplumunun Enerji Tercihleri Araştırması, Wiaam Rabah, Özcan Yeniçeri, Dövizartışı, Esra Altay, Accsys Technologies, Cover Wall, yemek, BMD, İkitelliEntegre, ‘Hediye para’, Kibar Holding, Prof. Dr. Necdet Altuntop, Climate Master, Beykonak, ENDA,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.