Şantiyeler.com yayında! | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
Şantiyeler.com yayında!
01 Agustos 2018, Carsamba 15:50:01
Şantiyeler.com yayında!
İnşaat Satınalma Platformu “şantiyeler.com”, kurumsal müteahhitler ile inşaat tedarikçilerini bir araya getiriyor. 33 yıllık birikimin hayat verdiği sistem ile güvenilir, şeffaf, hızlı, rekabetçi ve kazançlı bir iş ortamı hedefleniyor. Şantiyeler İnşaat Satınalma Platformu Satış Direktörü Devrim Ünal Saygın, portalın detaylarını anlattı.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Öncelikle, “şantiyeler.com”u bize tanıtır mısınız?

www.santiyeler.com 33 yıllık bir geçmişin şu andaki yansıması aslında. Sektörün yakından takip ettiği proje bilgi bankası “projehaber”deki ihtiyaçlardan doğdu diyebiliriz. Şöyle ki irtibat halinde olduğumuz müteahhitler kapı, pencere, parke, mermer ve daha birçok yapı malzemesi talebi için bizden destek istemekteydi. Biz de “Neden böyle bir portal kurup, müteahhitler ve ürün tedarikçilerini buluşturmuyoruz” diye düşündük ve kolları sıvadık. Böylece uzun zamandır düşündüğümüz ve geliştirdiğimiz bu projeyi 2 yıl önce hayata geçirdik. Bu hizmeti profesyonel olmasa da müşterilerimize sunuyorduk ama şimdi daha disiplinli bir hal aldı. Sene başından itibaren ise sadece şantiyelere özel bir ekip oluşturuldu ve “Şantiyeler” profesyonel olarak iş yaşamına başladı. 1 Şubat’tan bu yana talepler sistemde yer almaya başladı. Tasarım ve işleyiş yeniden kurgulandı. 15 şehirde 24 kategoride talep alıyor, üyelerimizin yeni taleplerden en hızlı şekilde haberdar olması için çalışıyoruz. 

Bu 15 şehir hangileri ve hedef nedir?

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Adana, Antalya, Kocaeli, Sakarya, Aydın, Manisa, Muğla, Mersin, Çanakkale ve Balıkesir hizmet ulaştırdığımız illerden. Bundan sonra bölgesel anlamda da ilerlemeyi düşünüyoruz. Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz ile başlayıp sonrasında bölge sayımızı arttıracağız. Yıl sonuna kadar ise 40’tan fazla ilde hizmet vermeyi hedefliyoruz. 

Peki kategorileri nasıl belirlendi?

Buna sektör yön verdi diyebiliriz. Şöyle ki müteahhitlerin en fazla malzeme talebinin olduğu ve daha çok teklif almayı istediği kategoriler öne çıktı. İlk etapta 24 kategori belirledik.

Kategori

Asansör

Jeneratör

Klima

Havalandırma

Ankastre

Boya

PVC Zemin Kaplama

Duvar Kağıdı

Halı

Peyzaj, Çevre Düzenleme

Kombi 

Radyatör

Mutfak Dolabı

Banyo Dolabı

Yangın Kapısı

Çelik Kapı

Parke

Seramik

Vitrifiye

İç Kapı

PVC Doğrama

Tezgah ve Evye

Duş, Küvet ve Kabin Sistemleri

Armatür 

İnşaatta 400’ün üzerinde alt sektör var. Hatta alt kırılımlarına bakarsak 1500’e yakın kalem olduğunu söylemek mümkün. Zamanla sektörün ihtiyacı doğrultusunda kategori sayımızı arttıracağız.

Günde veya haftada kaç tane satın alma yazıyorsunuz, böyle bir bilgi var mı?

Bu konuda net bir sayı vermek doğru olmaz. Çünkü, bu bir iletişim işi. Müteahhit firmalarımızla hem sahada hem de telefon üzerinden sürekli bir irtibat hali söz konusu. Yine ortalama bir sayı verecek olursam güne de 25 -100 arasında talebi sisteme yazdığımızı söyleyebilirim. 

Bir kullanıcı sisteme girdiğinde ne ile karşılaşıyor?

Öncelikli olarak iki ayrı bölüm karşısına çıkıyor. Bir tanesi müteahhitler için oluşan kısım, diğeri ise tedarikçiler için oluşturduğumuz bölüm. Müteahhitler için olan bölümü geliştirmeye devam ediyoruz. Burada hedefimiz müteahhitlerin taleplerini kendilerinin de otomatik olarak girebilmelerini sağlamak. Bu gerçekleştiği zaman, müteahhit talebini gönderdiği an bizim kontrol ve onayımıza düşecek, gerekli denetim ve düzenlemeler yapıldıktan sonra sistemde yer alacak. Şu an bütün operasyonel süreci biz yönlendiriyoruz. Bu nedenle tedarikçi kısmını daha çok anlatacağım. Tedarikçi kısmında ise firma sadece sisteme üye oluyor. Böylece kategorileri görüyor, kendine ait kategoriyi seçtiği zaman taleplerin hepsi karşısına geliyor. Bu bölümün ana sayfasında göreceği şey ise kategorinin cinsi, giriş tarihi, şehri. Talebi görüntülediğinde ise tüm detayları, hangi firmadan alındığı ve talebi veren yetkilinin iletişim bilgilerine ulaşıyor.

Üyelik sistemi nasıl işliyor?

Şu an farklı 4 üyelik paketi ile hizmet veriyoruz. Bu paketlerimiz kredili olarak çalışıyor. Bir tanesi ise sınırsız üyelik şeklinde. Müşterilerimizin ayağına götürdüğümüz hizmete göre paket fiyatlarımızın oldukça iddialı olduğunu söyleyebilirim. Biz, yaptığımız işle bir köprü görevi üstleniyoruz. Öyle ki, ilk gönderdiğimiz demo üyelikle bile iş yakalayabilen müşterilerimiz var.

Sistemin kullanıcılara faydaları neler?

Öncelikle tedarikçilere olan faydalarını anlatmak istiyorum. Bir işin teklif aşamasına gelmesi için 1’den 100’e kadar bir skala belirlersek eğer, biz işin yüzde 60’lık-70’lik kısmını üstleniyoruz diyebilirim. Tedarikçiye bir nevi “Bak bu firma, şu kişi talepte bulunuyor. Örneğin 1000 tane kapıya ihtiyacı var. Sen bu talebe hemen teklif verebilirsin. Ara, iletişim kur, ürününü tanıt ve satışa döndür” diyoruz. 

Peki hedef nedir?

Hedefimiz öncelikli olarak elbette ki bu sistemden faydalanan kişilere zamandan, dolasıyla paradan tasarruf ettirmek. Bunu yaparken kendi adımıza da tabi ki başarılı bir işletme olarak sektöre fayda sağlamak. Gelecekle ilgili birçok planımız var. Dijitalleşme her alanda çok hızlı bir şekilde ilerliyor ve inşaat sektörü de bundan payını fazlasıyla alıyor. Eğer biz bu süreçleri dijital sistemin içinde yaparsak, daha şeffaf, net fiyatların daha kabul gördüğü bir iş ortamı oluşturabiliriz. Bunun bir de pazarlama tarafı olacak gibi görünüyor. Belki de firmalar bölgesel ve şehirsel anlamda hatta ilçesel anlamda bizleri kullanarak bir takım pazarlama faaliyetleri gösteriyor olacaklar. 

Sektörün santiyeler.com’a tepkisi nasıl oldu?

Ben bizzat sahada da görev alıyorum. Güçlü bir kadromuz var. Hem telefonla iletişim kuruyor hem de tanıtım görüşmeleri yapıyoruz. Yapacağımız işi anlattığımızda çok pozitif tepkiler aldık. Sektörde çok ciddi bir açığı değerlendirdiğimizi dile getirenlerin sayısı bir hayli fazla. Arkamıza çok ciddi bir rüzgâr almış durumdayız. Kullanmış olduğumuz data 33 yıllık bir geçmişe ait. Sektörün bildiği, yakından tanıdığı bir markaya ait. Biz hem bu altyapı hem de yeni bir şirket heyecanı ile yol alıyoruz. Herkes çok pozitif ve hızlı sonuçlar almaya başladık, mutluyuz. 

Kaç kişilik bir ekip var?

Farklı bölgelerde; sahadaki personel, ofis çalışanlarımız ve IT ekibi olmak üzere yaklaşık 70 kişilik bir ekibe sahibiz. Bu sayının şirket gelişimine paralel olarak artış göstermesini hedefliyoruz. 

Ne kadarlık bir yatırım yapıldı?

Net bir rakam vermem güç. Uzun zamandır üstünde çalışılan, emek ve para harcanan bir sistemden bahsediyoruz. Ortalama bir şey söyleyecek olursam 1 milyon doları geçtiğini söyleyebilirim. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım3899 kez okunmuştur.


ETİKETLER : şantiyeler.com,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Şantiyeler.com yayında!


Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
MahalSancaktepe, SurYapıMarka, Yamaha, Sırça, Genelge, Başar Kılıç , Billie not on holiday grubu, Aralık 2012, Yat, Sürdürülebilir Markalar Konferansı, Bigg Mimarlık, Özge Ulusoy, FormVRF, Neo Klasik, GAP, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü , Skyland İstanbul, Kleemann Asansör, Filli Boya Mobilya Boyaları Grubu, Coldwell Banker Türkiye, GALDER, İAremas Gayrimenkul, Ayhanlar Holding, Cream Banyo Mobilyası, Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut, Avrasya, Kavuklar Gayrimenkul, RixosHotels, “Medeniyet Çiçeği”, UCKGrup,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.