İMİB’in verilerine göre maden sektörünün toplam ihracatı 2,68 milyar dolara ulaştı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İMİB’in verilerine göre maden sektörünün toplam ihracatı 2,68 milyar dolara ulaştı
07 Agustos 2018, SALI 09:52:27
İMİB’in verilerine göre maden sektörünün toplam ihracatı 2,68 milyar dolara ulaştı
Temmuz ayı ihracatı 404 milyon dolar
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, 2018 yılı temmuz ayı sonu itibariyle gerçekleşen ihracat rakamlarını açıkladı. Dinçer, “Yılın ilk yedi ayında maden ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,72 oranında artış kaydederek 2,68 milyar dolara ulaştı. Temmuz ayında ise maden ihracatımız 404 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi.

Türkiye ekonomisi açısından stratejik öneme sahip olan madencilik sektörünün ihracat rakamlarını açıklayan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, maden ihracatımızın temmuz ayında geçen yılın temmuz ayına göre yüzde 4,57 artışla 404 milyon dolar seviyesine ulaştığını söyledi. 

Madencilik sektörünün ihraç ettiği endüstriyel hammaddelerinin tek başına yüzde 44’lük bölümünü oluşturan doğal taş ihracatının ise yılın ilk yedi ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3,21’lik azalma gösterdiğini ve 1,2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini aktaran Dinçer, temmuz ayı doğal taş ihracatının yüzde 2,1’lik artışla 177 milyon dolar rakamına ulaştığının altını çizdi. Ayrıca Dinçer, maden sektörünün en çok ihracat yaptığı ülkelerin; Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Türkiye’nin en fazla doğal taş ihraç ettiği ülkelerin de Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Suudi Arabistan olduğunu söyledi. 

“Turkish Stones markasını tüm dünyaya tanıtmak için çalışıyoruz”

Hedeflerinde yeni pazarlar olduğunu aktaran rakamlar incelendiğinde mevcut pazarlardaki paylarını artırmak ve yeni pazarlara ulaşmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarının altını çizen İMİB Başkanı Aydın Dinçer, özellikle pazar çeşitlendirme açısından önemli bir yol haritası sunan UR-GE projelerinin ve Ticaret Bakanlığı desteğiyle Türkiye’de ağırlanan alım heyetlerinin katkısına dikkat çekti. Dinçer, “Aslına bakarsanız birlik olarak hedefimiz çok net. Türkiye’nin yüksek oranlarda ihracat yapamadığı ülkelerden önemli pay almak. Bu kapsamdaki Hindistan, Vietnam, Kanada, Suudi Arabistan, Avustralya, ABD, Çin, İngiltere, Fransa, Endonezya ve Malezya’yı hedef pazar olarak önümüze koyduk. Bunun yanı sıra özellikle sektörü düşük fiyat sıkıntısından kurtarmamıza olanak sağlayacak Turkish Stones markasını tüm dünyaya tanıtmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


1220 kez okunmuştur.


ETİKETLER : İMİB, Aydın Dinçer, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

İMİB’in verilerine göre maden sektörünün toplam ihracatı 2,68 milyar dolara ulaştı
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Al-Shirawi Group ve Quartz Group, Ela Quality Resort Hotel, Sprinter, Metroport, 3KatlıBüyükİstanbulTüneli , Metin Yeşilyurt, EgeYapıGroup, Kids by Fatih Kıral, ErsaMobilya, Sönmez Aydın, ATAÖZ Tekstil, Avrupa Aydınlatma Birliği, MithatYenigün GüneyAmerika, Uzak Doğu, Crea System valf, LimakAfrika, Eltesİnşaat, Dursun Kutan, TALPA, Afife EDİGE, LimakHolding, YEKDEM, Ege Boyu, SchneiderElektrik, buzdoyabı, Mustafa Çamlıca, Powerscreen, AtaYatırım, Yeşil Dostu- Green Check, KKDF,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.