İMİB’in verilerine göre maden sektörünün toplam ihracatı 2,68 milyar dolara ulaştı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İMİB’in verilerine göre maden sektörünün toplam ihracatı 2,68 milyar dolara ulaştı
07 Agustos 2018, SALI 09:52:27
İMİB’in verilerine göre maden sektörünün toplam ihracatı 2,68 milyar dolara ulaştı
Temmuz ayı ihracatı 404 milyon dolar
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, 2018 yılı temmuz ayı sonu itibariyle gerçekleşen ihracat rakamlarını açıkladı. Dinçer, “Yılın ilk yedi ayında maden ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,72 oranında artış kaydederek 2,68 milyar dolara ulaştı. Temmuz ayında ise maden ihracatımız 404 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi.

Türkiye ekonomisi açısından stratejik öneme sahip olan madencilik sektörünün ihracat rakamlarını açıklayan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, maden ihracatımızın temmuz ayında geçen yılın temmuz ayına göre yüzde 4,57 artışla 404 milyon dolar seviyesine ulaştığını söyledi. 

Madencilik sektörünün ihraç ettiği endüstriyel hammaddelerinin tek başına yüzde 44’lük bölümünü oluşturan doğal taş ihracatının ise yılın ilk yedi ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3,21’lik azalma gösterdiğini ve 1,2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini aktaran Dinçer, temmuz ayı doğal taş ihracatının yüzde 2,1’lik artışla 177 milyon dolar rakamına ulaştığının altını çizdi. Ayrıca Dinçer, maden sektörünün en çok ihracat yaptığı ülkelerin; Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Türkiye’nin en fazla doğal taş ihraç ettiği ülkelerin de Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Suudi Arabistan olduğunu söyledi. 

“Turkish Stones markasını tüm dünyaya tanıtmak için çalışıyoruz”

Hedeflerinde yeni pazarlar olduğunu aktaran rakamlar incelendiğinde mevcut pazarlardaki paylarını artırmak ve yeni pazarlara ulaşmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarının altını çizen İMİB Başkanı Aydın Dinçer, özellikle pazar çeşitlendirme açısından önemli bir yol haritası sunan UR-GE projelerinin ve Ticaret Bakanlığı desteğiyle Türkiye’de ağırlanan alım heyetlerinin katkısına dikkat çekti. Dinçer, “Aslına bakarsanız birlik olarak hedefimiz çok net. Türkiye’nin yüksek oranlarda ihracat yapamadığı ülkelerden önemli pay almak. Bu kapsamdaki Hindistan, Vietnam, Kanada, Suudi Arabistan, Avustralya, ABD, Çin, İngiltere, Fransa, Endonezya ve Malezya’yı hedef pazar olarak önümüze koyduk. Bunun yanı sıra özellikle sektörü düşük fiyat sıkıntısından kurtarmamıza olanak sağlayacak Turkish Stones markasını tüm dünyaya tanıtmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


465 kez okunmuştur.


ETİKETLER : İMİB, Aydın Dinçer, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

İMİB’in verilerine göre maden sektörünün toplam ihracatı 2,68 milyar dolara ulaştı


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, KYK Yapı Kimyasalları, RDD, Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı, “ISO 10002 Müşteri İlişkileri Yönetimi”, Levent Ürkmez, Anadolu Sağlık Merkezi, Cahit Bingöl, Temelli, Kalite, Gerçek Mermer Efekti, gayrimenkul Bahçeşehir, edding, TİM-FED, 7 Yıldız Otel Projesi 2013, EcoFeedback, Münir Özkök, İstanbul Grand Tarabya Otel, Gloss Banyo Mobilyası , Göl Panorama Evleri, Siak A.Ş., Huawei, İttifak Holding, Çin Merkez Bankası, Esin Yapı, İstanbullular Atatürk Havalimanı, güş, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi, EOTA, EVOLUTION,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.