‘Bankalar da konut faizlerinde fedakarlık yapmalı' | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
‘Bankalar da konut faizlerinde fedakarlık yapmalı'
04 Eylul 2018, SALI 16:13:01
‘Bankalar da konut faizlerinde fedakarlık yapmalı'
Müteahhitlerin inşaat malzemelerine gelen yüzde 100'e varan zammı fiyata yansıtmadığını söyleyen Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Niyazi Gültekin, bankaların da fedakarlık yaparak faiz indirmesini istedi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıkladığı ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti’ konut kampanyasını değerlendiren Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı ve ONAG Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Gültekin, sadece inşaatçıların fedakarlık yapmasının yeterli olmadığını, bankaların da konut kredisi faiz oranlarını aşağı çekerek fedakarlık yapması gerektiğini söyledi.

İnşaat sektörünün düzenlediği kampanyalarla sürekli ekonomiye dinamizm kattığına işaret eden Gültekin, “Müteahhitler son 1 yılda inşaat malzemelerine gelen yüzde 100’e yakın zamları fiyatlarına yansıtmayarak kâr marjlarını düşürdü. Faiz kampanyası, uygun ödeme seçenekleri ile yatırımların durmaması için önemli bir çaba gösterdi. Müteahhitler sürekli fedakarlık yaparken bankalar faiz oranlarını sürekli artırıp çok yüksek karlar elde ediyor. Bu süreçte en çok bankaların fedakarlık etmesi lazım” dedi.

Faiz oranları yüzde 3’ü buldu

Kampanyanın açıklanmasının ardından konut kredisi faiz oranlarının yükselmeye devam ettiğini söyleyen Gültekin, “Konut kredisindeki son güncelleme ile faiz oranları yüzde 3’ü buldu. Şu anda yüzde 2’nin altında faiz veren sadece 6 banka kaldı. Kredi çeken vatandaşlar aldığı evin fiyatı kadar faiz ödüyor. Bu durum gayrimenkul yatırımcılarını uzaklaştırıyor. Kampanyaya inşaat firmalarının büyük bir kısmı katılamadığı gibi, katılan firmalar da belli stoklarla dahil oluyor. Faizlerin düşürülmesi için kalıcı çözümlerin atılması gerekiyor. Devletin ve bankaların da elini taşın altına koyması gerekiyor. Yüksek faiz oranlarıyla kimse kredi çekip ev alamaz. Faiz oranlarının bir an önce psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına inmesi gerekiyor” açıklamasını yaptı.

"İnşaat firmalarının finansal gücü yok"

Türkiye’de faaliyet gösteren inşaat firmalarının yüzde 80’inden fazlasının kendi bünyesinde 120 ay vadeli 0.98 faiz kampanyası yapacak finansal gücünün olmadığını ifade eden Gültekin, “Açıklanan kampanyaya katılan firma sayısı sınırlı olacak. İnşaat firmalarının büyük bir kısmının kendi imkanlarıyla bankasız ve kefilsiz olarak 0.98 faiz uygulayacak finansal gücü yok. Firmaların bir kısmı kredi çekerek inşaatlarını tamamlıyor. Bu firmalar yüzde 3 ile kredi çekip 0.98 faiz ile satış yaparsa zarar eder. Kampanyadan herkesin faydalanabilmesi için devlet bankalarının öncülüğünde konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi gerekiyor. Bu faiz indiriminin bir kısmını müteahhitler üstlenebilir” dedi.

İzmir, konut satışlarında İstanbul’u 10’a katladı

Türkiye’deki göç hareketleri konut tercihlerini de değiştiriyor. İzmir, en çok göç alan 3. şehir olmasına rağmen, son 5 yılda konut satışlarında %16 büyümeye ulaşarak, İstanbul ve Ankara’yı geride bıraktı. Doğanın içinde yatay yapılaşmanın hakim olduğu projeler, İzmir’in tercih edilmesindeki önemli etken olarak gösteriliyor. İstanbul ve Ankara’dan İzmir’e göç eden son 5 yılda %40 arttı. İzmir, 2017'de 127 binden fazla göç aldı. İzmir’den İstanbul’a göç edenlerin sayısı son 5 yılda %9 azalırken, İstanbul’dan İzmir’e göç edenlerde %50 artış görüldü. İzmir’in 2020'ye kadar en az 150 bin kişilik yeni göç alması bekleniyor.

KAYNAK: Dünya890 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Niyazi Gültekin, Yapı Müteahhitleri Derneği,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

‘Bankalar da konut faizlerinde fedakarlık yapmalı'
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Neo-Neon Downlight , Allianz, Evonomi.com , Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Corinth Körfezi, İnterkom, SelimBora, Ideal Standard, “Moscow Sity”, Şahintepe, Ramazan Burak Telli, Markus Jooste, Vatan Kablo, NextLevelÇayyolu, Baymak Lectus, Light Curve, Liman İşletmeciliği AŞ (LİMAŞ), Mesa Mesken, Besa Grup, KNX projesi, Erol Teknik Servis, Turgut Uyar, WILO, Kentplus, Vincent Callebaut, TORUNLAR Gayrimenkul, Brioso serisi, AGP Gayrimenkul, SelçukÖztürk, Slim,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.