Otomasyon çağının etkileyeceği sürpriz meslekler | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
Otomasyon çağının etkileyeceği sürpriz meslekler
12 Eylul 2018, Carsamba 10:08:23
Otomasyon çağının etkileyeceği sürpriz meslekler
İnsanla iş birliğine dayalı cobot’ları ile öne çıkan Universal Robots’un Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, endüstriyel robotların endüstride kullanımlarının dışında hizmet sektörü ve özel yetenek gerektiren işlerde hızlı bir ivme yakalayacağını belirtiyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Otomasyon, yalnızca endüstriyel süreçlerin değil iş ve günlük hayatın çok farklı alanlarında da görülmeye başlanacak. İnsanla iş birliğine dayalı cobot’ları ile tekrarlayan, tekdüze işlere robotu, yaratıcı işlerin odağına ise insanı yerleştiren Universal Robots, otomasyonun etkileyeceği sürpriz meslekleri açıklıyor.

“Cobot’ların yüzde 70’i yeni uygulama alanlarında kullanıldı”

Otomasyonun genellikle imalat sanayi, elektrik elektronik, beyaz eşya, kimya, otomotiv gibi kitlesel üretim süreçlerinde kullanıldığını ve gelişen teknolojiyle birlikte diğer birçok alanda da hayatımıza gireceğini belirten Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, özellikle hizmet sektörü ve daha önceki teknolojilerle yatırıma dönüşmeyen farklı endüstri alanındaki uygulamaların insan-cobot iş birliğinde çalışma konseptinde hızlı bir gelişme göstereceğini kaydediyor. Gök, “Herhangi bir özel yetenek ya da deneyim gerektirmeden, kolay ve hızlı bir programlamayla kullanmaya başlayacağınız cobot’lar ile ilk anda akla gelmeyecek işler yapılabilecek. Universal Robots olarak dünyada kurulu 25 bin adet cobot’umuzun yüzde 70’i yeni uygulama alanlarında kullanıldı” dedi. 

“Cobot’lar mahsul toplayacak, dikiş yapacak, sipariş alacak”

Gök, “Servis alanında da görülecek olan cobot’lar yemek siparişi alabilecek, servis yapabilecek ve hatta mutfakta aşçılara da asistanlık yapabilecekler. Tarlada, seralarda mahsuller toplanırken ürünün zarar görmemesi için hassasiyet gerektiren tarım sektöründe, dikiş makinesini kullanırken zanaat gerektiren tekstil sektöründe kullanılabilecek, kafelerde özel aromalı kahvelerin hazırlanmasını sağlayan baristaların işlerini vb. kolaylaştıracak” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


442 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Universal Robots, Özgür Gök,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Otomasyon çağının etkileyeceği sürpriz meslekler


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi , MVRDV, Gezi Parkı, EcoDizayn, PFOA , Wilva Koltuk, Mehmet Güreli , Bosch New Product Showcase , Fuar, Gesso, 
Montenegro, Cushman&Wakefield, Limak Enerji, WTA, Dr. Denner, Özen Makine i, İbrahim Yazıcı, EGS Business Park, Mehmet Torun, Kurtköy Sabiha Gökçen Havalimanı, ECCS, Firuz Soyuer’, Divoroll Premium WU, JLL Türkiye, ÇEBİD, İnovatif ve Çevreci Çözümler, Zikzak Modası, “Safi Espadon Residence", Abdiİbrahim, Tarihi Haydarpaşa Kampüsü,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.