Otomasyon çağının etkileyeceği sürpriz meslekler | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
Otomasyon çağının etkileyeceği sürpriz meslekler
12 Eylul 2018, Carsamba 10:08:23
Otomasyon çağının etkileyeceği sürpriz meslekler
İnsanla iş birliğine dayalı cobot’ları ile öne çıkan Universal Robots’un Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, endüstriyel robotların endüstride kullanımlarının dışında hizmet sektörü ve özel yetenek gerektiren işlerde hızlı bir ivme yakalayacağını belirtiyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Otomasyon, yalnızca endüstriyel süreçlerin değil iş ve günlük hayatın çok farklı alanlarında da görülmeye başlanacak. İnsanla iş birliğine dayalı cobot’ları ile tekrarlayan, tekdüze işlere robotu, yaratıcı işlerin odağına ise insanı yerleştiren Universal Robots, otomasyonun etkileyeceği sürpriz meslekleri açıklıyor.

“Cobot’ların yüzde 70’i yeni uygulama alanlarında kullanıldı”

Otomasyonun genellikle imalat sanayi, elektrik elektronik, beyaz eşya, kimya, otomotiv gibi kitlesel üretim süreçlerinde kullanıldığını ve gelişen teknolojiyle birlikte diğer birçok alanda da hayatımıza gireceğini belirten Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, özellikle hizmet sektörü ve daha önceki teknolojilerle yatırıma dönüşmeyen farklı endüstri alanındaki uygulamaların insan-cobot iş birliğinde çalışma konseptinde hızlı bir gelişme göstereceğini kaydediyor. Gök, “Herhangi bir özel yetenek ya da deneyim gerektirmeden, kolay ve hızlı bir programlamayla kullanmaya başlayacağınız cobot’lar ile ilk anda akla gelmeyecek işler yapılabilecek. Universal Robots olarak dünyada kurulu 25 bin adet cobot’umuzun yüzde 70’i yeni uygulama alanlarında kullanıldı” dedi. 

“Cobot’lar mahsul toplayacak, dikiş yapacak, sipariş alacak”

Gök, “Servis alanında da görülecek olan cobot’lar yemek siparişi alabilecek, servis yapabilecek ve hatta mutfakta aşçılara da asistanlık yapabilecekler. Tarlada, seralarda mahsuller toplanırken ürünün zarar görmemesi için hassasiyet gerektiren tarım sektöründe, dikiş makinesini kullanırken zanaat gerektiren tekstil sektöründe kullanılabilecek, kafelerde özel aromalı kahvelerin hazırlanmasını sağlayan baristaların işlerini vb. kolaylaştıracak” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


619 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Universal Robots, Özgür Gök,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Otomasyon çağının etkileyeceği sürpriz meslekler


Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Bund Deutscher Architekten, Dr. Önder Kırca, Gaggenau Vario, ürk jet-set, EgeVitrifiye, Thierry Guibert , BİLGİ Mimarlık Fakültesi, SeramiksanLife, Tewis, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, BDR Thermea , Claudio Bellini, Halim Özdemir, TBMM Çevre Komisyonu, İFO, Pera Palas, Garden Office Projesi, Dortmund Belediye Başkanı Manfred Sauer, KNX sistem, Alaaddin Pakyüz , Silivri Golf Club & Country, MustafaHakanÖzelmacıklı, EXPO 2016 Antalya, Kaan Aytoğu, Kovan Spor Kültürü Merkezi, LunicaBahçeMobilyaları , LED, ElysiumSerene, İstanbul CNR Expo, Hekim Yapı 3.HekimBoard Tesisi,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.