Basın Açıklaması / AYD Başkanı Hulusi Belgü Görüş | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
Basın Açıklaması / AYD Başkanı Hulusi Belgü Görüş
14 Eylul 2018, Cuma 11:36:33
Basın Açıklaması / AYD Başkanı Hulusi Belgü Görüş
Türkiye’deki alışveriş merkezleri ve yatırımlarını temsil eden tek kuruluş Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) olarak, bugün yayınlanan Resmî Gazetede Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’da yapılan değişiklik ile ilgili görüşlerimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Her fırsatta vurguladığımız üzere öncelikle belirtmek isteriz ki; alışveriş merkezi yatırımcıları olarak her zaman milletimiz, devletimiz ve milli para birimimiz ‘Türk Lirası’nın yanındayız. Geçtiğimiz günlerde T.C. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın yapmış olduğu açıklamalarda alışveriş merkezlerinde kiralamalarda Türk Lirası’na geçiş için adım atılmış, konunun detayları üzerinde çalışıldığı bilgisi paylaşılmıştı.

Açıklamalar sonrası AYD olarak gündemimizdeki ilk konu; 15 milyar dolar üzerinde kredi borcu olan, bu borcunu günlük kurdan bankalara ödeyen, şimdiye kadar çeşitli sebeplerle kira ciro oranlarında problem yaşayan perakendecilerimize zararı göze alıp gerek kur sabitleyerek gerekse indiririm yaparak destek olan AVM yatırımcılarımızın süreci hasarsız bir şekilde geçirmesi olmuştur.

AYD olarak her zaman bir çözüm önerisi olarak sunduğumuz Kira Garanti Fonu konusunun da Bakanlığımızın gündeminde olması bizim için olumlu bir gelişmedir… Döviz cinsinden kararlaştırılmış mevcut sözleşmelerin 30 gün içinde TL’ye geçeceği açıklaması yapılmış fakat bu geçişte hangi kur oranının esas alınacağı konusunda henüz bir bilgi paylaşılmamıştır. Bu noktada döviz cinsinden olan kredi borcunu, günlük kur oranından bankalara ödeyen yatırımcılarımızın haklarının korunacağına olan inancımızı hala koruduğumuzu belirtmek isteriz. Çalışmalarının hala devam ettiği bu süreci bizler de yakından takip ediyor; nihai kararların perakende sektörümüzün gelişimini sürdürmesine olanak sağlayacağına inanıyoruz. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım445 kez okunmuştur.


ETİKETLER : AYD, Hulusi Belgü,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Basın Açıklaması / AYD Başkanı Hulusi Belgü Görüş


Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Hazır Beton Kongresi, Volvo, Assan Hanil Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş, Kiracı, CNR Expro, Kira geliri, HakResidenceGarden, Milletvekili Akıllı Ofisleri”, MTA, vergi, AktaşHolding, N5Suites, Mert Fırat, Cinema Pink, Eylem Planı, Recep Muğlu, Marco Milan, Mercedes Benz Türk, Mehmet S. Tezçakın, İzmit Körfez Geçişi, IF Design ve Red Dot Design Award , NAHOTAM, Wellness, Merten serisi, Taha Aydın, Cihangir Son, Moda Stila ve Moda Viona, WWF-Doğal Hayatı Koruma Vakfı , ‘İhracatın Yıldızları 2012’ , Metro34,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.