Basın Açıklaması / AYD Başkanı Hulusi Belgü Görüş | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
Basın Açıklaması / AYD Başkanı Hulusi Belgü Görüş
14 Eylul 2018, Cuma 11:36:33
Basın Açıklaması / AYD Başkanı Hulusi Belgü Görüş
Türkiye’deki alışveriş merkezleri ve yatırımlarını temsil eden tek kuruluş Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) olarak, bugün yayınlanan Resmî Gazetede Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’da yapılan değişiklik ile ilgili görüşlerimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Her fırsatta vurguladığımız üzere öncelikle belirtmek isteriz ki; alışveriş merkezi yatırımcıları olarak her zaman milletimiz, devletimiz ve milli para birimimiz ‘Türk Lirası’nın yanındayız. Geçtiğimiz günlerde T.C. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın yapmış olduğu açıklamalarda alışveriş merkezlerinde kiralamalarda Türk Lirası’na geçiş için adım atılmış, konunun detayları üzerinde çalışıldığı bilgisi paylaşılmıştı.

Açıklamalar sonrası AYD olarak gündemimizdeki ilk konu; 15 milyar dolar üzerinde kredi borcu olan, bu borcunu günlük kurdan bankalara ödeyen, şimdiye kadar çeşitli sebeplerle kira ciro oranlarında problem yaşayan perakendecilerimize zararı göze alıp gerek kur sabitleyerek gerekse indiririm yaparak destek olan AVM yatırımcılarımızın süreci hasarsız bir şekilde geçirmesi olmuştur.

AYD olarak her zaman bir çözüm önerisi olarak sunduğumuz Kira Garanti Fonu konusunun da Bakanlığımızın gündeminde olması bizim için olumlu bir gelişmedir… Döviz cinsinden kararlaştırılmış mevcut sözleşmelerin 30 gün içinde TL’ye geçeceği açıklaması yapılmış fakat bu geçişte hangi kur oranının esas alınacağı konusunda henüz bir bilgi paylaşılmamıştır. Bu noktada döviz cinsinden olan kredi borcunu, günlük kur oranından bankalara ödeyen yatırımcılarımızın haklarının korunacağına olan inancımızı hala koruduğumuzu belirtmek isteriz. Çalışmalarının hala devam ettiği bu süreci bizler de yakından takip ediyor; nihai kararların perakende sektörümüzün gelişimini sürdürmesine olanak sağlayacağına inanıyoruz. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım475 kez okunmuştur.


ETİKETLER : AYD, Hulusi Belgü,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Basın Açıklaması / AYD Başkanı Hulusi Belgü Görüş
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
mobilya sektörü, Axolute Air, KonutFiyatEndeksi , İstanbul Bölge Müdürlüğü, Isıtma Çözümleri Türkiye Direktörü Yaşar Hüseyin Şan, VerimliliğinFormülü, Global Trainee, Beton İstanbul 2015, Seba İnşaat, Atila Kemal Oğuz, Coldwell Banker Baras, eski Cumhuriyet Gazetesi, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Işık Gökkaya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurahman Arıcı, Özsaya Grubu, Diamond City, MuşHavalimanı , EUROMONEY Grubu, Şükrü Koçoğlu, Yeşilyurt Polat Rönesans, Özaltın Holding, Ralf Christian, itiraz bedeli, 8..Ulusal Mimarlık Peyzaj Ödülü, TunayErdal, BağdatCaddesi, Orgatec fuarına, MortgageHizmetMerkezi, SamsunBüyükşehirBelediyesi, İZOSTOP,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.