Basın Açıklaması / AYD Başkanı Hulusi Belgü Görüş | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
İnşaat&Yatırım Sayı 175
Şubat 2019 Sayı 175
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
Basın Açıklaması / AYD Başkanı Hulusi Belgü Görüş
14 Eylul 2018, Cuma 11:36:33
Basın Açıklaması / AYD Başkanı Hulusi Belgü Görüş
Türkiye’deki alışveriş merkezleri ve yatırımlarını temsil eden tek kuruluş Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) olarak, bugün yayınlanan Resmî Gazetede Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’da yapılan değişiklik ile ilgili görüşlerimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Her fırsatta vurguladığımız üzere öncelikle belirtmek isteriz ki; alışveriş merkezi yatırımcıları olarak her zaman milletimiz, devletimiz ve milli para birimimiz ‘Türk Lirası’nın yanındayız. Geçtiğimiz günlerde T.C. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın yapmış olduğu açıklamalarda alışveriş merkezlerinde kiralamalarda Türk Lirası’na geçiş için adım atılmış, konunun detayları üzerinde çalışıldığı bilgisi paylaşılmıştı.

Açıklamalar sonrası AYD olarak gündemimizdeki ilk konu; 15 milyar dolar üzerinde kredi borcu olan, bu borcunu günlük kurdan bankalara ödeyen, şimdiye kadar çeşitli sebeplerle kira ciro oranlarında problem yaşayan perakendecilerimize zararı göze alıp gerek kur sabitleyerek gerekse indiririm yaparak destek olan AVM yatırımcılarımızın süreci hasarsız bir şekilde geçirmesi olmuştur.

AYD olarak her zaman bir çözüm önerisi olarak sunduğumuz Kira Garanti Fonu konusunun da Bakanlığımızın gündeminde olması bizim için olumlu bir gelişmedir… Döviz cinsinden kararlaştırılmış mevcut sözleşmelerin 30 gün içinde TL’ye geçeceği açıklaması yapılmış fakat bu geçişte hangi kur oranının esas alınacağı konusunda henüz bir bilgi paylaşılmamıştır. Bu noktada döviz cinsinden olan kredi borcunu, günlük kur oranından bankalara ödeyen yatırımcılarımızın haklarının korunacağına olan inancımızı hala koruduğumuzu belirtmek isteriz. Çalışmalarının hala devam ettiği bu süreci bizler de yakından takip ediyor; nihai kararların perakende sektörümüzün gelişimini sürdürmesine olanak sağlayacağına inanıyoruz. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım512 kez okunmuştur.


ETİKETLER : AYD, Hulusi Belgü,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Basın Açıklaması / AYD Başkanı Hulusi Belgü Görüş 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Hüseyin Aslan, Gökhan Karakuş, Mükemmeliyet Sertifikası, Vileroy&Boch, Algı Konferansu, Scotch-Weld™ , Marc Grynberg, Öz Er-Ka İnşaat, MİNT, Banka kredisi, Güneşpaneli, atırım A.Ş., Demirland GYG A.Ş. , Gehl Architects, yeşilsertifika, Powerscreen, Kilis, Easy Clean Teknolojisi, Yücelpark, Tepe Betopan Yönerim Kurulu Başkanı İlhan İl, ErtanYetim, Kale Kapı ve Pencere Sistemleri, Dr. Bandar Fahad al Fehaid, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, MERİT Grubu, Çevre ve İnsan Dostu, Çimsa Türkiye, RoyalHalı, N-Finance, Temsa,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.