Planlı Şehirleşme İçin Kentsel Dönüşüm Şart | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
İnşaat&Yatırım Sayı 175
Şubat 2019 Sayı 175
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
Planlı Şehirleşme İçin Kentsel Dönüşüm Şart
05 Ekim 2018, Cuma 10:32:13
Planlı Şehirleşme İçin Kentsel Dönüşüm Şart
Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, Dünya Şehircilik Günü’nde deprem gerçeğine ve kentsel dönüşüme dikkat çekti.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Her yıl 8 Kasım tarihinde kutlanan Dünya Şehircilik Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, planlı şehirleşme için kentsel dönüşümün önemine dikkat çekti. Türkiye'nin yüzölçümünün yüzde 92'sinin deprem kuşağında bulunduğunu hatırlatan Kaya, riskli binaların acilen yenilenmesi gerektiğini vurguladı. Günümüzde artan nüfusla birlikte şehirleşmenin giderek attığını söyleyen Kaya, özellikle büyük şehirlerde yaşanılan çarpık kentleşme ve beraberinde gelen yapısal sorunların kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ortadan kaldırılabileceğini belirtti. Ülkemizin güvenli, sağlıklı ve uzun ömürlü konutlara ihtiyacı olduğunu bildiren Kaya, yapıların şehrin mimarisine uygun ve her türlü teknik altyapıya sahip olması gerektiğini ifade etti. Kaya, doğaya dost sürdürülebilir bir yaklaşımla dizayn edilen binaların, hem dünyanın geleceğine hem de tüketicilerin daha tasarruflu bir yaşam sürmesine katkı sağladığının altını çizdi.

Planlı ve bilinçli şehirleşme için kentsel dönüşümün büyük bir fırsat olduğunu vurgulayan Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, her yıl 8 Kasım tarihinde kutlanan Dünya Şehircilik Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin yüzölçümünün yüzde 92'sinin deprem kuşağında bulunduğunu hatırlatan Nimetullah Kaya, riskli binaların acilen yenilenmesi gerektiğini ifade etti. Günümüzde hızla artan nüfusla birlikte şehirleşmenin de giderek arttığını söyleyen Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her an deprem gerçeği ile karşı karşıya olan ülkemizde güvenli, sağlıklı ve uzun ömürlü konutlara ihtiyaç var. Özellikle büyük şehirlerde yaşanılan çarpık kentleşme ve beraberinde gelen yapısal sorunları planlı kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ortadan kaldırmak mümkün. Bu noktada önemli olan yenilenecek yapıları; şehrin mimarisine uygun, her türlü teknik altyapıya sahip ve sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde planlanmak.’’

Kentsel dönüşüm acilen hızlanmalı

Resmi verilere göre yaklaşık 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonunun riskli durumda olduğunu hatırlatan Nimetullah Kaya, güvenilir yapılara ulaşmak için kentsel dönüşüm çalışmalarının acilen hızlandırılması gerektiğini vurguladı. Konut alırken, binaların deprem yönetmeliğine uygun inşa edilip edilmediğinin sorgulanmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Kaya, şu açıklamalarda bulundu; ‘’Depremlerin oluşturacağı hasarları azaltmanın en etkili yolu toplumu depreme karşı bilinçlendirmek. Bu bilinç çerçevesinde güvenilir ve depreme dayanıklı bir ev sahibi olmak isteyenlerin detaylı bir araştırma yapması gerekiyor. Bu noktada; projelerini yönetmeliklere uygun olarak ileri inşaat teknolojisi ve yüksek kaliteli malzemelerle hayata geçiren, sermaye yapısı ve referansları güçlü köklü inşaat firmalarını tercih etmek büyük avantaj sağlıyor.”

Çevreye dost sürdürülebilir yapılar oluşturulmalı

Küresel ısınmayla mücadeleye katkıda bulunmak için inşaat sektörüne önemli bir rol düştüğünü ifade eden Kaya, çevre hassasiyeti yüksek ve insana saygılı yapıların oluşturulması gerektiğini vurguladı. Konut satın alacakların seçimlerini yaparken çevresel faktörleri de mutlaka göz önünde bulundurması gerektiğini söyleyen Kaya, binaların çevreye olan etkilerinin göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Akıllı telefon ya da tabletlerle internet bağlantısı üzerinden kontrolü sağlanabilen ve bu sayede enerjiyi verimli kullanan akıllı ev konsepti kurularak, yağmur sularının arıtılmasıyla elde edilen gri su arıtma sistemi gibi su verimliliğine yönelik uygulamalar tercih edilebileceğini ifade eden Kaya, güneş enerjisinden yararlanılarak doğaya dost sürdürülebilir bir yaklaşımla dizayn edilen binaların, hem dünyanın geleceğine hem de tüketicilerin daha tasarruflu bir yaşam sürmesine katkı sağladığını anlattı. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 


1254 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Kentsel dönüşüm, Nimetullah Kaya,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Planlı Şehirleşme İçin Kentsel Dönüşüm Şart 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, Mehmet Eyüpoğlu, Onduline, Lütfi Elvan, Koray Özbay, artstone, “ONDULINE ANDROMEDA”, Ilgınİnşaat, Ak-al, Elsan Elektrik, Çamlıca Kulesi, EmekliGrupkonutProjesi, Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği, Serhat Ay, Referans Kartal, 23Nisan, 6 Belgrad Ormanı, UKINOX, SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, Teknoparkİstanbul, EinsparRadgeber, Ziya Yılmaz, KEK, LG Econo Inverter, EVGÖR, Zorlu Doğal Elektrik Üretim A.Ş, Ulu Camii, Yeşil GYO, iF İletişim Tasarımı Ödülü, Tübitak - UME,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.