Çağdaş sanatın dünya çapındaki en önemli temsilcilerinden Edoardo Tresoldi İstanbul'daydı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
Çağdaş sanatın dünya çapındaki en önemli temsilcilerinden Edoardo Tresoldi İstanbul'daydı
12 Ekim 2018, Cuma 14:31:53
Çağdaş sanatın dünya çapındaki en önemli temsilcilerinden Edoardo Tresoldi İstanbul'daydı
“Denize bakan bir figür yaptıysam o çalışmayı gören herkes denize bakıyor”
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

‘Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri’ etkinliği kapsamında Geberit’in davetlisi olarak İstanbul’a gelen çağdaş sanatın dünya çapındaki en önemli temsilcilerinden Edoardo Tresoldi, mimarinin unsurlarıyla doğal unsurları birlikte kullanmayı sevdiğini söyledi. Erken dönem Hıristiyan kilisesi olan ‘Basilica di Siponto’yi tamamen el işi tel örgüler kullanarak ayağa kaldırdıklarını söyleyen Tresoldi; çalışmalarında bir heykeltıraş olarak mimarinin lisanını kullanmaya başladığının altını çizdi.

İsviçreli sıhhi tesisat devi Geberit, Arkitera Mimarlık Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirdiği ‘Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri’ etkinliğinin bu yıl altıncısını düzenledi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka kampüsünde gerçekleşen etkinliğin bu yılki konuğu, çağdaş sanatın dünya çapındaki en önemli temsilcilerinden Edoardo Tresoldi oldu. 

Tresoldi, Geberit’in 2018 mottosu olan “Güvenilir bir ortakla yalnız değilsin” çerçevesinde kamusal alanda gerçekleştirdiği projelerinin tüm detaylarını anlattı. Ayrıca Tresoldi, mesh ve endüstriyel materyallerden oluşan şeffaflık oyunlarıyla mimarlık gibi farklı disiplinlerin nasıl ortağı olduğunu konuklarla paylaştı. 2013'ten bu yana, ‘genius loci’ (yerin ruhu) ve peyzaj öğeleri çalışması üzerine araştırmalara odaklandığından bahseden Tresoldi, kamusal alan projelerini gerçekleştirirken de bu bakış açısıyla yol izlediğini söyledi. 

“Tasarımlarımda şeffaflığın gerçek lisanı nedir diye düşünmeye başladım”

Tasarımlarının şiirsel bir anlatımı olmasına özen gösterdiğini belirten Tresoldi, karşıt fikirlerin içerisine çağdaş bir yorum katarak bu serüvene başladığının altını çizdi. 2013 yılında bir festivale katıldığını ve o dönemin kendisi için şanslı bir dönem olduğunu aktaran Tresoldi, çalışmasının özünde saydamlığın yer aldığını belirtti. Bu bakış açısıyla da sanat hayatına tel örgülerle devam etme kararı aldığının altını çizen Tresoldi, çalışmalarında ayrıntılara fazlasıyla önem verdiğini söyledi. Figürler geliştirdikçe insan vücudunu daha yakından tanıma fırsatı yakaladığını aktaran Edoardo Tresoldi, bu sayede peyzajın içerisinde büyük figürler çalışmaya başladığını aktardı. Tresoldi, “Benim için eğlenceli olan insan figürü ile çalışmak ve empati kurmak. Denize bakan bir figür yaptıysam o çalışmayı gören herkes denize bakıyor ya da gökyüzüyle ilgili bir figür çalıştıysam otomatik olarak herkes gökyüzüne bakıyor. Bir sanatçı olarak bu beni mutlu ediyor. Bu çalışmalarımla yetkinliğe eriştiğimi düşündüğüm an mekan ve saydamlık üzerine odaklandım ve şeffaflığın gerçek lisanı nedir diye düşünmeye başladım. Ve evrim ve araştırma sürem devam ederken dekoratif eserlerden çıkıp geometrik parçalara yöneldim” dedi.

Bir heykeltıraş olarak artık çalışmalarında mimarinin lisanını kullanmaya başladığının altını çizen Edoardo Tresoldi, Siponto Arkeoloji Parkı‘nda (İtalya) yer alan erken dönem Hıristiyan kilisesini tel örgüler kullanarak ayağa kaldırdıklarını söyledi. ‘Basilica di Siponto’ adlı restitüsyon çalışması ilk geldiğinde çok heyecanlandığı belirten Tresoldi, burada deneysel bir proje yapmak için kolları sıvadıklarını söyledi. Projeye başlamadan önce sanat tarihçileri ve arkeologlarla toplantılar yaptıklarını aktaran Edoardo Tresoldi, mekanın ötesinde zamanla ilişki kurmaya çalıştıklarını aktardı. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 


372 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Geberit, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Çağdaş sanatın dünya çapındaki en önemli temsilcilerinden Edoardo Tresoldi İstanbul'daydı


Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Menemen Plastik İhtisas OSB, Sultan Abdülhamit, gümrük, Bozcaada, Ncadde, Neo Klasik, Hannover-Messe Sodeks Fuarcılık , Rönesans, Türk Yapı sektörü, Burçin Şahindur, Tolga ÇınarKız Meslek Lisesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hüseyin Aslan, MAKSEM, IQThea, Manitowoc Crane Care, Abdullah Erdem Cantimur, Karmod Prefabrik, Popeyes, Rixos Otel, DaikinTürkiye, Taksim meydanı, Mark Weinberger, Eston Deniz Kalyon Evleri, AHR Dallas, Demre, Asansörİstanbul, FRHI Hotels & Resort, Mahal Sancaktepe Ada, Saray Halı,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.