Manhattan’ın Tacı “The Crown Building, Ant Yapı’ya Emanet | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
Manhattan’ın Tacı “The Crown Building, Ant Yapı’ya Emanet
06 KASIM 2018, SALI 11:11:29
Manhattan’ın Tacı “The Crown Building, Ant Yapı’ya Emanet
Ant Yapı New York’un sembol binalarından olan ve Manhattan’ın Tacı olarak nitelenen “The Crown Building”in renovasyonunun ana yükleniciliğini üstlendi. 1921 yılında inşa edilen The Crown Building, Ant Yapı tarafından proje kapsamında otel ve rezidansa dönüştürülecek.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

27 yılı aşkın deneyimiyle bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında birçok farklı projeye imza atan ve uluslararası alanda en çok iş yapan 86 müteahhitten biri olan Ant Yapı, Amerika’daki ilk projesine başlıyor. Ant Yapı, New York şehrinin sembollerinden biri olan, Manhattan’daki The Crown Building’i renove ederek binayı otel ve rezidansa dönüştürecek. New York’un mimari değerlerinden olan The Crown Building’in yenilenme projesi, Ant Yapı’nın ana yükleniciliğinde tamamlandığında, 26 daire, 83 otel odası ile otele bağlı lobiler, spa ve havuz, spor merkezi, restoranlar ve Jazz Club’tan oluşan yeni bir çekim merkezi haline gelecek. 

Ant Yapı, toplam inşaat yatırım değeri 300 milyon doları bulan projeyi sözleşme kapsamında 28 ayda tamamlayarak teslim edecek. Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, Amerika’daki ilk işlerinin Manhattan’ın Tacı The Crown Building olmasının, kendileri için ayrı bir önem teşkil ettiğini belirterek, “Ant Yapı olarak 1990’lı yılların başından bu yana yurt dışında başta Rusya ve Türki Cumhuriyetler, yakın zamanda da İngiltere olmak üzere birçok başarılı işe imza attık. Ana yükleniciliğini üstlendiğimiz The Crown Building hem Amerika’daki ilk projemiz hem de New York’un sembol binalarından biri. Bu nedenle bizim için ayrı bir önemi var. Ant Yapı olarak uluslararası alanda yeni projelere imza atmaya devam edeceğiz” dedi. 

NEW YORK’A RUH VEREN TARİHİ BİR YAPI

The Crown Building’in orijinal tasarımı, 1921 yılında dönemin en varlıklı iş adamlarından olan August Heckscher tarafından yine o dönemin en prestijli mimarlık ofislerinden olan Warren&Wetmore'a yaptırılmış. New York’un silüetini oluşturan, şehre ruh veren Grand Central Terminal gibi başka birçok ikonik binanın tasarımında da Warren&Wetmore imzası bulunuyor. 

Âdeta şehrin hafızası niteliğindeki bu tarihi bina, ilk olarak “Heckscher Building” adıyla inşa edildi. Açıldığı günden itibaren uzun yıllar Museum of Modern Arts’ın yanı sıra pek çok seçkin sanat galerisine ev sahipliği yapan şimdiki adıyla Crown Building, Manhattan’ın Midtown bölgesinde yapılmış olan ilk yüksek bina olma özelliğini de taşıyor. İki bodrum kat, 25 normal kat ile çatı arasından oluşan bu tarihi binanın yüksekliği ise 126 metre. 

1916 yılında yayınlanan New York imar planı, binaların yükseldikçe geri çekilip teraslar oluşturmasını öngörüyordu. Bu imar planının ilk örneklerinden olan The Crown Building tam da bu nedenle New York denilince ilk akla gelen yapılardan biri. Binanın cephesinde Fransız Rönesans mimarisine özgü süslemeler dikkat çekerken altın varaklı bakır çatısı bir kraliyet tacını anımsatır. Bu nedenle de haklı olarak Manhattan’ın Tacı yakıştırması yapılır.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım979 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Ant Yapı, New York, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Manhattan’ın Tacı “The Crown Building, Ant Yapı’ya Emanet


Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
TevfikTürel, Domotex Middle East, Akdağlar İnşaat, FİNTÜRK, Westfalenbad Hagen, ABSYapıElemanları, İnovasyon Haftası, DD Mortgage, Muzaffer Beyaz, itiraz bedeli, Ceylanpınar, Filli Boya, MOPSAN, Palace, Artkim Fuarcılık, İstanbulShoppingFest, Marco Votta, Pietra Pienza, Uğur Mumcu Sahnesi, BlueLake, C.A. Termostatik Radyatör Valfleri, Rainshower® Rustic, Clearim WC, Doğanay Samuray, Özhan Atalay, Güneş Enerjisi, WBCSD, Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Giovanni Lauda, Konut Fiyat Endeks,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.