Mobilya sektöründen 2 milyar dolarlık dış ticaret fazlası | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
İnşaat&Yatırım Sayı 175
Şubat 2019 Sayı 175
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
Mobilya sektöründen 2 milyar dolarlık dış ticaret fazlası
07 KASIM 2018, Carsamba 14:47:48
Mobilya sektöründen 2 milyar dolarlık dış  ticaret fazlası
“Mobilya sektörü olarak 16 yılda ihracatla büyüdük”
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Mobilya sektörünün buluştuğu önemli adreslerden biri olan Furniture İstanbul Fuarı’nın açılışında konuşan İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, sektörün son 16 yılda kat ettiği büyük mesafe ve küreselleşme serüvenini değerlendirdi. Türkiye mobilya sektörünün izlediği doğru strateji sayesinde dünya sıralamasında 22.sıradan 12.sıraya yükseldiğini belirten Güleç, sektörün yaklaşık 2 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verdiğini söyledi. KDV indiriminin sektöre pozitif olarak yansıyacağının altını çizen Güleç, bu uygulamanın fuara büyük bir hareketlilik getireceğini ekledi.

Türkiye mobilya sektörünün ihracatında önemli bir rol üstlenen İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin Başkanı Ahmet Güleç, Furniture İstanbul Fuarı’nın açılışında katılımcılara seslendi.

“Sürdürülebilir büyüme hedefiyle ihracata odaklandık”

Sektörün son 16 yılda ihracat odaklı büyüme strateji benimsediğini belirten Güleç, sektörün aynı zamanda imalat, kalite ve tasarıma odaklandığını söyledi. Güleç, bu çalışmalar neticesinde dünya sıralamasında 22.sıradan 12. sıraya yükselen sektörün 2023 yılında 10 milyar dolarlık ihracat hedefiyle dünyanın en büyük ilk 5 mobilya ihracatçısı konumuna gelmek için çalıştığını aktardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son 15 yılda izlediği dış politika stratejisinin sektörün ihracatında olumlu sonuçlar doğurduğun altını çizen Ahmet Güleç, “Sayın Cumhurbaşkanımız ile yurt dışı gezilerine katılma şansı yakalayan sektör temsilcileri, hedef pazarlarımızda önemli iş görüşmeleri gerçekleştiriyor. Ticaret Bakanlığının yapmış olduğu çok yönlü çalışmaların da etkisiyle büyüyen sektörümüz, katma değerli ürünler geliştirmeye odaklandı. 2003 yılında 32 firmanın 1 milyon dolar ve üzeri ihracat yapabildiği sektörümüz bugün bu sayıyı 647’ye yükseltti. 

Tabanın yayılmış bir modelle büyüyen Türkiye mobilya sektörü, ihracatının ithalatının çok üzerinde seyrettiği nadir sektörlerden biri. Bununla gurur duyuyoruz” dedi. Bugüne kadar ulaştıkları rakamlarla Türkiye’nin ihracat hedefleri doğrultusunda milyonlarca dolarlık ihracata direkt katkı sağlamanın gurunu yaşadıklarının aktaran Güleç, “Sektörümüzün hedef pazarları olarak belirlenen ABD, Çin ve İspanya üçgeninde sistematik olarak çalışmamız gerektiğini düşünüyoruz. Sektörün ihracat hedefine ulaşması için Ar-Ge destekli tasarımlar üretmesi ve pazar odaklı çalışması gerekmektedir” dedi. Birlik olarak alım heyetleri konusunda da yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini aktaran Güleç, Bahreyn, Belçika, Bosna Herkes, Etiypya, Gana, Hindistan, Libya, Malezya, Fas, Pakistan, Suudi Arabistan, İsveç ve Ukrayna’dan 80’den fazla katılımcı firmanın Furniture Istanbul Fuarı kapsamında Türk firmalarla görüşeceğini belirtti.

“KDV indirimi sektörde bayram havası estirdi”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı KDV indirimin sektörde mutlulukla karşılandığını söyleyen Ahmet Güleç, indirim sayesinde sektörün yılsonu hedeflerine daha rahat ulaşacağını aktardı. 2010 ve 2017'de yapılan KDV indirimlerinin sektöre ciddi hareketlilik getirdiğinin altını çizen Güleç, “Bu karar açıklanır açıklanmaz sektörde doping etkisi oluşturdu. Sektör olarak çok mutluyuz. Kararın alınmasında öncü ve yapıcı tutumundan dolayı Sayın Bakanımız Berat Albayrak’a çok teşekkür ediyoruz. Mobilyacılarımız daha çok üretim yapacak, daha çok kişi çalıştıracaklar, daha çok satış yapıp daha fazla vergi verecekler. KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesiyle mevcut indirime ilaveten yüzde 10 indirim daha yapacağız. Sektörü çok motive edici bir hamle oldu. Bunun etkisini hem içeride hem dışarıda göreceğiz. Mobilya almanın tam zamanı” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 


543 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Furniture İstanbul Fuarı, Mobilya, Ahmet Güleç, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Mobilya sektöründen 2 milyar dolarlık dış ticaret fazlası 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
istanbul vilayet konağı, Küçükyalı Aparts, Ümit Saraçoğlu, imar planı, Prof. Dr. Hasan Şener, Büyükçekmece Göl Vadisi, LEED Platinum sertifikas, Mes Turkuaz, EmaarRegional, Dr. Anna Stepanenko, Underscore Cube, Ali Kul Çok Programlı Lisesi, DKYOn, KoordinatÇayyolu, TÜSİAD, Soyak Olympiakent, Mehmet Ali Aydınlar, Divan Asia Otel, AYD Olağan Genel Kurulu, Avrupa Kültür Derneği, LokumEvler, AnkutsanAŞ, Brilliant Serisi, Esman Elektronik, Sultan II. Mahmud, eliot, Terraco Türkiye, FO Fuarcılık, Tektaş Kentsel Dönüşüm Yönetim Kurulu, İzlanda,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.