İnşaat patronları TÜİK Konut Satış İstatistikleri'ni değerlendirdi | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
İnşaat&Yatırım Sayı 175
Şubat 2019 Sayı 175
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat patronları TÜİK Konut Satış İstatistikleri'ni değerlendirdi
21 ARALIK 2018, Cuma 11:13:15
İnşaat patronları TÜİK Konut Satış İstatistikleri'ni değerlendirdi
Tamer Özyurt ve Abdüssamet Bahadır TÜİK Konut Satış İstatistikleri'ni değerlendirdi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: "Yabancıya satış ihracat kapsamına alınırsa sektörün önü açılır"

Gayrimenkul almanın en iyi yatırım olduğunu bilen yabancılar yine bizi yanıltmadı. Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117,1 artarak 4 bin 672 olduğunu görüyoruz. 11 aylık satış rakamı 35 bini buldu. Daha önce de söylediğimiz gibi bu bize, yıllık konut satış rakamının 40 bine ulaşmasının hayal olmadığını gösterdi.  

Körfez ülkelerinden yoğun talep devam ediyor. Özellikle 1 milyon dolar gayrimenkul yatırımı yapan yabancıya Türk vatandaşlığı hakkı tanınmasıyla ilgili maddenin düzenlenerek rakamın 250 bin dolara düşürülmesi çok isabetli bir karar oldu. Diğer taraftan döviz kurlarının yabancılar ve tasarrufunu dövizde değerlendiren Türk vatandaşları lehine gelişme göstermesi de bu rekor artışın bir diğer nedeni oldu. Bunun etkilerini zamanla daha iyi ve artan şekilde göreceğiz. Burada önemli olan yabancıya gayrimenkul satışının ihracat gibi görülmesi ve döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamına alınması. Bu uygulamanın sektöre ciddi katkı sağlayacak bu sayede daha rahat tanıtım yapmak mümkün olabilir ve Türk Eximbank kredisi kullanılabilir. Böylece sektörün önü açılır.

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: "Yabancı yatırımcı sadece konuta değil, içine de ciddi para harcıyor" 

2018 yabancılara konut satışında çok iyi geçti, özellikle geçen ay aylık bazda ilk kez 6 bin adedin üzerine çıkılarak rekor kırıldı. Şimdi kasım ayı verileri geldi, rakamlar son derece sevindirici. TÜİK verilerine baktığımızda; yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117,1 artarak 4 bin 672 olduğunu görüyoruz. Özellikle Ortadoğu ülkelerinin ilgisi belli bir standarda oturdu. Yabancı yatırımcıyı sadece 'konut alıyor' şeklinde düşünmemeli. Yabancılar, bu evlerin içinin döşenmesi için çok ciddi para harcıyorlar. Örneğin; bu yılın ilk 10 ayında Türkiye'den aldıkları konuta ortalama 850 bin lira ödeyen bir yabancı; iç dekorasyon, beyaz eşya, mutfak aletleri, döşeme gibi ihtiyaçları için sadece ev eşyasına 150 bin lira harcadı. Yılın 10 ayında yabancılara 30 bin 431 adet konut satıldığını dikkate alırsak, bu evlerin içinin döşenmesi için ödenen ve ödenecek tutarın 4,5 milyar lirayı aştığını söylemek mümkün olur. Bu harcamalar sayesinde Türkiye'de birçok alt sektör kazanıyor. Yabancıya satışı bu çerçevede düşünmek ve satışları artırmak için gereken tüm kolaylıkları sağlamak gerek. 

 KAYNAK: İnşaat&Yatırım 1525 kez okunmuştur.


ETİKETLER : İnşaat, TÜİK, konut, Özyurtlar Holding, Bahaş Holding ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

İnşaat patronları TÜİK Konut Satış İstatistikleri'ni değerlendirdi 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Levent Pelesen, Çanakkale Boğazı Köprüsü, Babil Çarşı, HaliçMetroKöprüsü, SoheilMokhtari, Sancaktepe Bilim Deney Merkezi , Dedeman Grubu, BitezYalıları, Sercan Gençoğlu , Eczacıbaşı Grubu, Kordsa, Propa Ofis Optima A, Elysium Serene Kandilli, inşaat ruhsatı, Climate Master ısı pompası, Mekan-ı Sümer, Boğaz, Singer Fabrikası, FilliBoya, Glamour koleksiyon, Müberra Oflaz, Gersan, Geberit AquaClean Tuma, Orjin Maslak, İstanbul Ulaşım AŞ, WWF-Doğal Hayatı Koruma Vakfı , Burhan Ergene, Dorpan Kapı, Başyazıcı Holding , danıştay,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.