Konut almak için en uygun dönem | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
İnşaat&Yatırım Sayı 175
Şubat 2019 Sayı 175
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
Konut almak için en uygun dönem
10 Ocak 2019, Persembe 11:18:53
Konut almak için en uygun dönem
Edirne Genç İş Adamları Derneği Başkanı İnci, konut almak için en uygun dönemin içerisinde olunduğunu söyledi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Edirne Genç İş Adamları Derneği (EGİAD) Başkanı Hakan İnci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, kent ve ülke ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu.

Konut faizlerinde yapılan düzenlemeler, piyasadaki konut fazlalığı ve sektörün nakit ihtiyacından dolayı konut fiyatlarının ucuz seyrettiğini belirten İnci, birikimi olan ve ev almak isteyen vatandaşlar için uygun bir dönemden geçildiğini vurgulayarak, bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ev almak için uygun bir dönem olduğunu dile getiren İnci, şöyle devam etti: "İçinde bulunduğumuz dönemin konut almak için en uygun dönem olduğunu düşünüyorum. İnsanlar parasını vadeli hesaba yatırıp yıllık yüzde 20 kar elde etmeyi planlıyor. Bir yıl sonra bu şekilde ev alırım diye düşünüyorsa yanılıyorlar.

Şunu bilmeleri lazım, bugün 300 bin lira olan ev bir yıl sonra yine 300 bin lira olmayacak. Banka sana yüzde 20 oranında faiz verecek ama senin almayı düşündüğün ev 350 bin lira olacak. Dolayısıyla o yönden bir kar edilemez. Şu anda sektörün ciddi bir nakit ihtiyacı olduğu için ev almayı düşünen insanlarımızın bu durumda almalarının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Eğer düşük miktarda kredi kullanacaklarsa faiz oranına bakmaksızın kullanabilirler.

Çünkü 10 yıllık konut kredileri var. Önümüzdeki süreçte faizler aşağı geldiğinde bireysel kredilerin yapılandırılma şansı olduğu için insanlar belki yüzde 2 ile konut kredisine başlayıp yüzde 1 ile de devam edebilirler. Ama bu arada ucuz konut alma şansları var. Şu anda müteahhitlerin en ucuz satış yaptığı dönem. Ben paramı vadeli yapayım bir yıl sonra daha iyi bir ev alırım şeklinde düşünmesinler. Asla alamazlar. İnşaat maliyetleri yükseldi ve buna bağlı olarak ev fiyatları da artacak."

EGİAD Başkanı Hakan İnci, Edirne'ye gelen Bulgar ve Yunan turistlerin kent ekonomisine katkı yaptığını da belirterek, daha fazla turist çekilmesi için komşu ülkelerde tanıtım çalışmaları yapılması gerektiğini kaydetti.

KAYNAK: Sabah 1045 kez okunmuştur.


ETİKETLER : EGİAD, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Konut almak için en uygun dönem 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Nurullah Ercan, AliPandır, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Girne CRATOS Premium Hotel, Kardeş Elektrik , Kasr-ı Âlâ, VefaPrefabrike , İzmir 35. Sokak Evleri, Makro & Akyapı, CPBAU, ÇocuklarGülsünDiye , Hometown Şile, ZOW 2015 İstanbul Fuarı, EGEYAPI Group, Umicore , Referans Bakırköy, Saint-Gobain Rigips, YaşarAşçıoğlu, Fırat Boru, Çevreci Tesis Ödülü, Çandarlı Limanı, Özka Ortaklar, A Design Award 2015, Ayla Ağca , Kässbohrer Low-Bed, Mustafa Öncel, Barbaros Valley, DAP YAPI Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, GölMahalVillaları, EVÜDP,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.