Anahtar ve priz seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
İnşaat&Yatırım Sayı 175
Şubat 2019 Sayı 175
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
Anahtar ve priz seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar
10 Ocak 2019, Persembe 16:28:58
Anahtar ve priz seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar
Çocuklu evlere kilitli, banyolara kapaklı anahtar prizler
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Yaşam alanlarının aydınlatılmasına katkı sağlayan anahtar ve prizleri seçerken, dekorasyona uyumları kadar kolay kullanımları ve güvenli oluşlarına da dikkat etmek önemli. Geniş ürün gamıyla sektör lideri olma yolunda ilerleyen Günsan’ın yeni nesil üretim teknolojisi ile üretilen anahtar ve prizleri, farklı tasarımları güvenli ve kolay kullanımlarıyla her ihtiyacı karşılıyor. 

Elektrik geçişlerini sağlayan anahtar ve prizler, her ne kadar küçük bir detay gibi görünse de dekorasyonun önemli bir tamamlayıcısı. Anahtar ve prizlerin görünümleri ve tasarımları kadar sağlam olmaları da güvenlik açısından önemli. Özellikle de çocuklu bir evde yaşıyorsanız priz seçimi daha da önem kazanıyor. 

Güvenli ve sağlam olmalı 

Anahtar ve prizlerin tasarımsal özellikleriyle birlikte güvenli olması gerekliliğinin de altını çizen Günsan Pazarlama Direktörü Alişan Çapan; “Anahtar ve priz seçiminde yapılan hatalar istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor. Özellikle de çocuklu bir evde yaşıyorsanız hassasiyet daha da artıyor ve önem teşkil ediyor. Bilinçsiz yapılan seçimler ya da yanlış yapılan anahtar montajları kısa devrelere ve elektrik kaçaklarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle ev dekorasyonuna uyumu kadar anahtar ve prizlerin güvenli ve sağlam oluşuna dikkat etmek gerekiyor” dedi. 

 

Prizlerin çalışır durumda oldukları ve herhangi bir tehlike taşımadıklarının uzmanlar tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizen Çapan, ‘‘Ara kablo ve grup prizlere aşırı yüklenmemesi gerekiyor. Kablolar aşırı yük ile ısınarak yangın çıkmasına ya da kısa devre oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle çoklu prizlere çok sayıda elektrikli cihazı aynı anda takarak çalıştırmamalıyız. Yapılan yanlışlardan bir tanesi de elektrik yüzünden çıkan yangınlarda su ile söndürmek.  Su iletkendir ve çıkan yangını bu şekilde söndürmeye çalışmak kişinin hayatını tehlikeye sokar. Bu tür durumlarda mutlaka yangın söndürücü kullanılmalıdır.’’

Kuvvetli tutuş özelliğine dikkat

Çocuklu evlerde prizler en dikkat çekici unsurlar. Çocukların evde daha rahat dolaşması için korumalı prizlerin tercih edilmesi ya da çocuk kilitli anahtar prizleriyle çocukların elektrikle temasının önüne geçebilmesi gerekiyor. Banyo, tuvalet gibi ıslak alanlarda ise su ile teması engelleyecek kapaklı tip prizler kullanılması gerekiyor.

Priz tasarımlarında güvenlik için dikkat edilmesi gereken diğer bir detay ise, kuvvetli tutuş özelliği. Priz yuvasına kuvvetli bir şekilde monte edilemeyen ürünler, fiş çekildiğinde yuvasından çıkabilir ve elektrik çarpmalarına sebep olabilir. Özellikle priz seçimlerinde kuvvetli tutuşları tercih ederek, priz yuvasının yerinden çıkmasını önleyebilirsiniz. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 996 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Günsan Elektrik,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Anahtar ve priz seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
WishMoreHotel, ‘Geleceğe Bir Damla Sakla’ , Doriana, Aykut Çakır , Tasarım Haftası, Bomonti Modern Palas, “Country Modeli”, Kale Yapı Gayrimenkul Geliştirme ve İşletme, HenryN.Cobb, Adana MDF Fabrikası, EmaarTürkiye, MaxxRoyal, Zeki Özen, Haluk Dinçer, MyWayWinsBlue, Mersin Sanayi ve Ticaret Odası, Türk Çelik, Silikon Vadisi, POMSAD, Airfel Hermetik Şofben , GOTTHARDTüneli, 1. Çukurova Yapı Zirvesi, PrimeProperty, KahramanYiğit, TUROB, Abank, Nupel Flooring® Novawood, ZEN Pırlanta, CityscapeAwards, Karamağara Köprüsü,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.