Iglo Architects’ten Muayenehane Tasarımına Çağdaş Yorum | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
İnşaat&Yatırım Sayı 175
Şubat 2019 Sayı 175
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
Iglo Architects’ten Muayenehane Tasarımına Çağdaş Yorum
04 Mart 2019, Pazartesi 10:55:47
Iglo Architects’ten Muayenehane Tasarımına Çağdaş Yorum
Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar liderliğinde birbirinden farklı ölçeklerde mimari ve iç mimari projelere imza atan Iglo Architects tarafından Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. İlker Apaydın için tasarlanan yeni muayenehanede, farklı renklerin akışkan formlarla bir arada kullanıldığı çağdaş tasarım standart klinik algısını değiştiriyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Mevcut bir planlamanın kliniğe dönüşümü yolunda, etkili ve renkli bir dille yeniden yorumlanmasıyla gerçekleşen Plastik Cerrah Dr. İlker Apaydın’ın muayenehanesi, Terrace Fulya projesi içerisinde 250 metrekarelik bir dairede konumlanıyor. Iglo Architects’in dokunuşuyla alışılagelmiş klinik anlayışından bağımsızlaşırken genel steril görünümünden de taviz vermeyen bir tasarımla ele alınan klinik; ziyaretçilerin göz zevkine hitap eden, kendilerini güvende hissedeceği, modern, şık ve özgün iç mekanlarıyla dikkat çekiyor. 

Renk ve huzurun buluştuğu mekanlar…

Dr. İlker Apaydın için tasarlanan bu klinikte, sağlık birimlerinde sıkça kullanılan açık tonlardaki renkler yerine, ana renk olarak duvar yüzeylerinde ve mobilyalarda kurumsal kimliği ortaya koyan koyu füme ve tonları kullanılmış. Mekandaki renkler, tavan ve duvar yüzeyleri, kalp ritminden ilham alınarak tasarlanan akışkan formdaki grafik anlatımlarla desteklenerek karakterize edilmiş ve bu grafik etki, kullanılacak olan mobilyaların niteliğinin de belirleyicisi olmuş. Asma tavan gibi öğeler kullanılmak istenmediği için, özel geliştirilmiş barissol tavanlar hem aydınlatmayı sağlamış, hem de tavan tasarımlarını oluşturmuş. Mekanda önceden mevcut olan duvar nişleri ve banko basit dokunuşlarla projenin konseptine uygun olarak dönüştürülerek kullanıldı. Mevcut hali zayıf ve küçük olan banko büyütülerek ve aydınlatma eklenerek mekana uygun hale getirildi.

Bu klinikte mevcut yapıya ufak dokunuşlarla verimli mekânsal düzenlemeler gerçekleştirilmiş ve mevcut şema dahilinde minör operasyon odası, konsültasyon odaları, muhasebe ve arşiv için gereken alanlar yeniden şekillendirilmiş.

Çoğu yurtdışından gelen VIP hastalarına yüksek kalitede hizmet veren klinik için, Dr. İlker Apaydın’ın kimliğini de yansıtan çağdaş ve pratik bir atmosfer yaratmış olan Iglo Architects Kurucu Ortağı Mimar Zafer Karoğlu tasarım kararı olarak, “Kliniğin mevcut mekanların minimum düzeyde yapısal müdahaleye olanak tanıyan niteliği, beklenenin aksine tasarım sürecini kuvvetlendirerek akılcı ve etkileyici çözümlerin ortaya çıkmasında önemli bir etken” diyor.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 3283 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Iglo Architects, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Iglo Architects’ten Muayenehane Tasarımına Çağdaş Yorum 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Saint-Gobain Rigips, Zafer Eryurtlu, Dumankaya Modern Vadi ve Adres Panorama, Kapalı Yüzme Havuzu, Ergenç Metal, HMF Hyundai Asansör;, Emlakçı, Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi , Naim Şahin, Smartwire-DT, Burj El İstanbul, SesYalıtımZirvesi, SolarexFuarı, Siemens VSX4XTRM süpürge , kardia, MICE fuarı, GaziÇelik, İkitelliEntegre, Nef Bahçelievler, Bosch klimalar, İTHİB, Ordu-Giresun, Konakkale Bosphorus, Muhteşem Yeni Yıl Konutları, Aykut Tekinalp, Omega, solarStoper, Nilüfer Birdal, Seden Arzu Tek, Rekabet Kurumu,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.