"Yeşil Teknoloji İçeren Çevre Dostu Binaları Daha Fazla Üretmeliyiz" | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
İnşaat&Yatırım Sayı 175
Şubat 2019 Sayı 175
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
"Yeşil Teknoloji İçeren Çevre Dostu Binaları Daha Fazla Üretmeliyiz"
07 Mart 2019, Persembe 16:08:39
2002 yılında İstanbul'da faaliyete Başlayan İlkgüneş İnşaat, özellilkle Ümraniye, Çamlıca, Yenidoğan, Çekmeköy, Samandıra, Sultanbeyli ilçelerinde "Paşa Konakları" ve "Güneş Evleri" gibi projeleri tamamladı. Şirket; enerji, altyapı, üstyapı, hafriyat, nakliyat ve ulaştırma sektörlerinde de faaliyet gösteriyor. 
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Fatih Güneş: "Yeşil bina, yaşanabilirlik ve sürdürülebilirlik için yeni standartlar belirleyerek konut endüstrisi için çıtayı tamamen yükseltmiştir."

İlkgüneş İnşaat hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Şirketimiz 2002 yılında İstanbul'da faaliyete başladı. Özellilkle Ümraniye, Çamlıca, Yenidoğan, Çekmeköy, Samandıra, Sultanbeyli ilçelerinde "Paşa Konakları" ve "Güneş Evleri" gibi projeleri tamamladık. Zaman ve değişen dünya konjonktürüne ayak uydurmak şirketimizin her zaman birinci önceliği olmuştur. Bu bağlamda şirketimiz büyüyerek inşaat sektörünün yanı sıra enerji, altyapı, üstyapı, hafriyat, nakliyat ve ulaştırma sektörlerinde de gelişme gösterdi. Sonrasında, ahde vefa duygusu çerçevesinde doğup büyüdüğümüz toprakların da gelişmesi amacıyla 2007 yılında Ordu Çaybaşı İlçesi'nde bölgenin tek akaryakıt istasyonunu kurduk. Bölge halkının istekleri çerçevesinde enerji sektörünün yanı sıra inşaat, hafriyat, altyapı ve üstyapı alanlarında da coğrafyanın lokomotif firması olduk. Ordu Ünye ve Çaybaşı ilçelerinde İlküvez Özürlü ve Rehabilitasyon Merkezi, Kaygıpark Projesi ve Göktürk Evleri gibi projeleri tamamladık. İlk günkü amatör heyecanımızı kaybetmeden profesyonel kadro ve ekipmanlarımızla aşk ve şevk ile bölgemize ve ülkemize hizmet etmeye devam etmekteyiz. 

"Siz, inşaat sektöründe yeşil teknolojiyi çok önemsiyorsunuz..." 

Evet. İnşaat sektörü istek ve ihtiyaçlar dahilinde her zaman değişen ve gelişen bir sektördür. Her yıl, teknolojik gelişmelerden beklentilere, isteklerden sürdürülebilirliğe kadar sektörde yeni trendler ortaya çıkmaktadır. Bir inşaat şirketi yönetiyorsanız ve rekabetten etkilenmemek, müşteri gözünde eskimemek istiyorsanız sizi geleceğe taşıyabilecek yeni trendlerin farkında olmanız gerekmektedir. Sonuçta, pek çok yeni trend inşaat işini daha kolay ve verimli hale getiriyor, bu yüzden onların farkında değilseniz, rakiplerinize ayak uydurmakta zorlanabilirsiniz. 

"Yeşil teknoloji içeren çevre dostu binaları daha fazla üretmeliyiz"

İnşaat endüstrisindeki yeşil teknoloji çözümleri dünyası hızlı bir şekilde gelişiyor ve yeşil teknolojinin ne olduğu ve bununla ilgili yararlarına ilişkin sayısız görüş bulunmaktadır. Basitçe ifade edecek olursak, inşaat sektöründeki yeşil teknoloji, çevre dostu çözümlerin bir veya daha fazla yönünü içeren yeni binalar üretmeyi içermektedir. Yeşil inşaat, çevresel olarak sorumlu ve kaynak açısından verimli bir şekilde projeler inşa etmenin bir yoludur. Bu süreç planlamadan tasarıma, inşaat, bakım ve yıkıma kadar uzanmaktadır. Bu yöntem ekonomi, fayda ve dayanıklılık bakımından, klasik bina yöntemlerinden ayrılmaktadır. İnşaat sektörü, küresel emisyonların yaklaşık yüzde 20'sini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, eskiyen binalar ve büyüyen nüfusla birlikte, daha fazla binaya ihtiyaç vardır. Bu teknolojiyi kullanarak çevre dostu binalar inşa etmek, binanın uzun ömürlü olması ve çevre dostu olması açısından önemlidir. Yeşil bina, yaşanabilirlik ve sürdürülebilirlik için yeni standartlar belirleyerek konut endüstrisi için çıtayı tamamen yükseltmiştir.

Günümüzde her geçen gün gelişen yeşil inşaat yöntemleri ile birlikte, yeşil inşaat projeleriyle ilgili araştırmalarda artış vardır. Karbon temizleme bina cepheleri, kendini iyileştirecek asfalttan yapılmış tuğlalar vardır. Yeşil teknolojideki bu artış, devam edecek olan inşaat sektörü trendlerinin bir parçasıdır. Diğer bir nokta, yeşil çözümleri olan şirketlerin, yeşil uygulamaları uygulamayan geleneksel işletmelere kıyasla finansal verimliliği de arttırmış olmalarıdır. İşletmelerin bu rekabet ortamında ekonomik açıdan hayatta kalmaları için verimlilik ve yenilikler açısından öncü olmaları gerekmektedir.

İnşaat sektöründe yeşil teknolojinin sağladığı avantajlara nelerdir?

Azaltılmış harcamalar: Yeşil binaların tedarik ve kurulum maliyetleri başlangıçta biraz daha pahalı olsa da, uzun vadeli düşündüğümüzde faydası ekonomi, kullanım açısından daha yüksektir. Bu belirli tür teknolojiler kaynakları daha verimli kullanmak için tasarlanmıştır, bu da sahipler için maliyetlerin düşmesine neden olur. 

Çevresel faydalar: Belki de yeşil çözümler kullanarak binanın en önemli yararı çevresel etkidir. Örneğin petrol jeneratörleri gibi geleneksel teknolojiler, çevreye büyük zararlar vermekte, bu da işletmelerin yeşil teknolojiler tercih etmesini zorunlu kılmaktadır. Özellikle yeşil teknoloji, bir işletmenin karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olur, atıkları azaltır, su tasarrufu sağlar ve geleneksel teknolojilere kıyasla daha az enerji tüketir.

İstihdam yaratır: Yeşil enerji sektörü, bugün piyasada bulunan birçok iş fırsatından sorumludur. İnşaat sektöründe sürdürülebilir çözümler söz konusu olduğunda yeterli uzmanlığa sahip insanlara ihtiyaç vardır. Yeşil enerji sektörü, gelecek nesiller için burada kalacak olan gelişmekte olan bir pazar alanıdır. Sonuç olarak, insanlar için birçok istihdam seçeneği ortaya çıkmaktadır ve bunlardan bazıları çevre sağlığı mühendisleri, güneş enerjisi uzmanları ve verimli aydınlatma uzmanlarıdır.

Vergi teşvikleri: Yerinde veya ticari olarak yerinde tatmin edici yeşil çözümleri olan binalar devlet vergi iadesi almaya hak kazanırlar. Çoğu durumda, güneş ısıtıcıları, jeotermal enerji veya hatta küçük rüzgar sistemleri gibi yeşil çözümler için değerlendirilecektir. Hükümetimiz, işletmeleri günlük faaliyetlerinde yeşil çözümler benimsemeye teşvik etmek için vergi teşvikleri sağlayacaktır.

İnşaat firmasına faydaları: İşletmelerin her zaman maliyetleri düşürmeye yardımcı olacak alternatif çözümler aradıklarını inkar etmek pek mümkün değildir. Özel olarak, inşaat işletmeleri yeşil enerji çözümlerinden birçok yönden yararlanabilir. Sayısız araştırma, inşaat işletmelerinin yeşil teknolojileri benimsemeleri için zorlayıcı bir ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Temel teori, yeşil binaların sadece çevreyi korumakla ilgili olmadığı, aynı zamanda sürdürülebilir çözümlerin bir inşaat şirketi için gerçek bir anlam ifade ettiğidir. Bu özel yararlar, belirli bir şirketin topluma geri dönüş eğiliminde oldukları ifade etmesi kurumsal sosyal sorumluluk ile ilgilidir. Müşteriler, şirketin çevreyi korumakla ilgilendiğini görerek, bu tür şirketlerinin belirli bir iş ve alışveriş için seçilme şansının daha yüksek olduğunu göstereceklerdir.

Modern inşaatta yeşil teknolojiyi kullanmanın 5 yolu

Her yıl yayılan endişe verici miktarda kirlilik ve bunun dünya çevre üzerindeki sert etkileri nedeniyle, çeşitli kuruluşlar alternatif enerji kaynaklarına yönelmekte ve bakışlarını yeşil teknolojiye yöneltmektedir. Çevre teknolojisi veya temiz teknoloji olarak da bilinen Yeşil Teknoloji, kirlenmenin olumsuz etkilerini azaltmak ve doğal çevreyi korumak için daha az toksik veya toksik olmayan malzeme kullanan, sürekli gelişen tekniklerden ve yenilikçi yöntemlerden oluşur. Bu terim aynı zamanda rüzgar türbinleri, hidroelektrik santralleri, biyoreaktörler, güneş panelleri gibi sürdürülebilir yöntemlerle enerji üretimini destekleyen teknolojiyi tanımlar. Öncelikle, yeşil teknolojinin istihdamı küresel ısınmayı yavaşlatmak ve yenilenemeyen enerji kaynaklarının kullanımı ve ardından tükenmesini önlemek için bir önkoşuldur. Bu da mevcut nesil için sağlıklı yaşam koşulları ve gelecek nesiller için yaşanabilir bir ortam sağlar. Bu nedenle, dünyadaki ozon tabakasındaki karbon ayak izlerini azaltmak için modern inşaat sektörü de dahil olmak üzere birçok teknoloji yeşil teknolojiye geçiş yapmaya çalışıyor. Ticari inşaat şirketleri, yeşil bina dahil olmak üzere teknolojik dünyanın en son yeniliklerini takip ediyor; son birkaç yılda yoğun bir şekilde araştırılmış ve gelecek vaat eden bir sektör. Aşağıda, yeşil teknolojinin inşaat sektöründeki varlığını duyurmasının birkaç yolu vardır. Bunları ifade ecek olursak:

Isı Yalıtımlı Çatılar

Bu çatılar güneş yansımasını artıran ve ısıl yayıcılığı azaltan, içerideki soğuk ya da sıcak havanın çatıdan kaçmasını engelleyen ve böylece standart oda sıcaklığını koruyan özel olarak tasarlanmış çatı kaplamalarıdır.

Elektrokromik Akıllı Cam

Akıllı cam, çalışma prensibi, cam yüzeyindeki iyonları yükleyen ve ışığı yansıtmalarını sağlayan dakikadaki elektrik patlamalarından oluşan geleneksel camın dinamik ve yenilikçi bir versiyonudur. Elektrokromik camı düşük emisyonlu pencerelerden ayıran, kullanıcının pencereden giren ışık miktarını kontrol etmesine izin vermesidir.

Yeşil Yalıtım

Hava koşullarından yalıtım yapılması, herhangi bir yapının asıl meselesidir, çünkü uygun yalıtımlar, iç mekan sıcaklıklarının aşırı iklim koşullarına rağmen tutarlı ve konforlu kalmasını sağlar. Duvar yalıtımı ile duvarlar arasındaki boşluk doldurularak duvar yalıtımı sağlanır. Yeşil yalıtım, geri dönüşümlü malzemenin, yerleştirilmiş kotlardan denim kumaştan yapılan pamuk yalıtımı ve geri dönüştürülmüş gazeteden oluşan selüloz yalıtımı içeren yalıtkan olarak kullanılması uygulamasını ifade eder. Kağıt yalıtımı kullanmanın bir başka avantajı, kurulumdan önce yangın geciktiricilerle işlenmesinden dolayı yangın riskinin azalmasıdır.

Sıfır Enerji Evleri

Sıfır enerjili evler veya binalar, sırasıyla rüzgar kolektörü veya güneş panelleri kurarak, rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak kendi enerjilerini üreterek elektrik şebekesini işleten modern yapılara atıfta bulunmaktadır. "Sıfır" ihmal edilebilir veya var olmayan karbon emisyonunu ve net enerji tüketimini ifade eder.

Yeni Toprak Tuğlaları

Toprak tuğlaları da çevre dostu bina yöntemlerinin kalıcı taleplerini karşılamak için yeniden keşfedilmiştir. Binlerce yıl önce inşa edilen Çin Seddi, belirli bölümlerinde bulunan eski inşaat tekniklerinin bir parçasıdır. Bu tuğlalar, inşaat işlemi daha kolay yapılsa da, geleneksel olarak topraktan kaynaklı hammaddeler kullanılarak hazırlanır. Nemli toprak karışımı, çakıl veya kil gibi sert madde ve beton gibi stabilize edici elemanlar yoğun, sert duvarlı sağlam binalar inşa etmek için sıkıştırılır.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 1623 kez okunmuştur.


ETİKETLER : İlkgüneş İnşaat, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

"Yeşil Teknoloji İçeren Çevre Dostu Binaları Daha Fazla Üretmeliyiz" 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Filli Boya Mobilya Boyaları Grubu, GDF Suez, Nihat Delibalta, Mehmet Koca, Hasan Alemdar, afet, Voestalpine, Mah İnşaat, York YWA, IMI, Dolmabahçe-Piyalepaşa, Yıldırım Gürdal, ICSG 2018, ManzMENA, Altın, Sabancı, Ahmet Çalık, Golda, Modakent Terminal Kurtköy, SeaPearlAtaköy, Hyundai Elevator Co. Ltd., BabürKaan, Nef Luxury Living, Yönetim Kurulu Üyesi, Marmara Otoyolu, Züchex, İZWOOD 2018 Fuarları, Uşaklıgil Apartmanı, FSM, ASC Türk,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.