İZODER: “Su yalıtımı ile donatılmış güvenli binalar için kentsel dönüşümü iyi değerlendirmeliyiz" | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
İnşaat&Yatırım Sayı 175
Şubat 2019 Sayı 175
İZODER: “Su yalıtımı ile donatılmış güvenli binalar için kentsel dönüşümü iyi değerlendirmeliyiz"
08 Mart 2019, Cuma 11:20:59
 İZODER: “Su yalıtımı ile donatılmış güvenli binalar için  kentsel dönüşümü iyi değerlendirmeliyiz
Yatılım sektörünün çatı örgütü İZODER'in Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, '1-7 Mart Deprem Haftası' kapsamında yaptığı açıklamada, "Deprem kuşağında yer alan ülkemizde, can ve mal güvenliğini sağlamak için su yalıtımı ile donatılmış güvenli ve nitelikli binalar inşa etmeliyiz" dedi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye’de güvenli binaların sayısının hızla artırılması gerektiğine dikkat çeken İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, “Yapıyı oluşturan ana elemanları (demir ve beton), ömrü boyunca koruyacak su yalıtımı, binalarda hayati önem taşıyor. Yapılarımıza suyun nüfuz etmesi durumunda, betonarme sistem içerisinde bulunan demir donatılar korozyona maruz kalarak paslanıyor ve binalarımızın ömrü nerdeyse yarı yarıya azalıyor.Betonarme sistemin taşıma gücü çok ciddi bir şekilde bu durumdan olumsuz yönde etkileniyor. 17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hasar Tespit Komisyonu tarafından yapılan incelemeler sonucu, yüzde 79’u hasarlı bulunan 55 bin 651 konut ve işyerinin yüzde 64’ünde korozyon tespit edilmesi de su yalıtımının önemini ortaya koyuyor” diye konuştu.

Binalara dayanıklılık, kalite ve konfor kazandıracak ‘Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği’nin 1 Haziran 2018 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdiğini hatırlatan Levent Pelesen, "Artık yeni binalarda su yalıtımı zorunlu oldu. Yeni yapılan binalarda bu yönetmelikte öngörülen esaslara uyulmadığının tespit edilmesi halinde, bu eksiklikler giderilinceye kadar binaya yapı kullanma izin belgesi verilmeyecek" dedi.

Su yalıtımı ile donatılmış güvenli ve nitelikli binaların inşa edilmesinde kentsel dönüşümün büyük bir fırsat olduğunu vurgulayan Levent Pelesen, şöyle konuştu: "Ülke genelinde milyonlarca konutta halen su yalıtımı yok. 6.5 milyon konut ise deprem açısından riskli bina statüsünde yer alıyor. Toplumda çok bilinmese de depremlerin yol açtığı büyük yıkımların en önemli nedenlerinden biriside korozyondur. İnşa edilen tüm yeni binalardaki su yalıtımının standartlara uygun yapılması çok önemli. Ancak o zaman tüm binalarımızı korozyon etkisine karşı koruma altına almış oluruz ve her deprem sonrasında yaşadığımız düşündürücü tabloları engelleyebiliriz.”

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 801 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Levent Pelesen, İZODER,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

İZODER: “Su yalıtımı ile donatılmış güvenli binalar için kentsel dönüşümü iyi değerlendirmeliyiz" 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Yatırım Haritası, SERKAP, Ankara Konut projeleri, “INNOVIKO Sertifika Programı“, Catamaran, Lorenz Reibling, AslanPark, Batı OSB, MistralGYO, Regnum Escana, "E.C.A. ile Tasarruf Ve Enerji Verimliliğini Keşfet”, Metropark Towers, Sinan Türkkan, LEED® for Homes™ Sertifikası, Ela Quality Resort, Hakan Yalçın, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. , USB şarjlı parafudr, SelamiArpacıi , Kale Design & Innovation - Kale Tasarım & İnovasyon Grubu, Creavit Lara, Özyurtlar İnşaat, ISAFFuarı, Prefabrike yapı, SECURITEX EURASIA Fuarı, ALSECURE® PLUS, Mustafa Karaman, PPQ716B21E, Migros Alaçatı, Aray Dış Ticaret,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.