Elips Tasarım Mimarlık İmzalı "BJK No1903", International Property Awards’tan 3 Ödülle Döndü | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
İnşaat&Yatırım Sayı 175
Şubat 2019 Sayı 175
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
Elips Tasarım Mimarlık İmzalı "BJK No1903", International Property Awards’tan 3 Ödülle Döndü
12 Mart 2019, SALI 10:04:32
Elips Tasarım Mimarlık İmzalı
Elips Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan BJK No1903, uluslararası arenada mimari ve iç mimari birçok projenin yarıştığı European Property Awards’ta “Karma Kullanımlı En İyi İç Mekan Projesi” seçildikten sonra, tüm bölgelerden en iyi projelerin yarıştığı International Property Awards’ta da birinciliğe layık görüldü.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Y. Mimar Feza Ökten Koca’nın liderliğinde ulusal ve uluslararası ölçekte ödüllü mimari ve iç mimari projelere ve mobilya tasarım çalışmalarına imza atan Elips Tasarım Mimarlık, İstanbul Akatlar’daki BJK No1903 projesiyle International Property Awards’ta sırasıyla Türkiye’deki ve Avrupa’daki “En İyi Karma Kullanımlı İç Mekan Projesi” seçildikten sonra, kategorisindeki tüm rakiplerini eleyerek “En İyi Uluslararası Karma Kullanımlı İç Mekan Projesi” seçilmeye hak kazandı. 

Başkan Fikret Orman’la yaptıkları toplantılar sonucu BJK camiasına BJK kalitesini taşıyan ve 7’den 70’e herkesin kullanımına açık olacak A Plus bir tesis kazandırmak hedefiyle yola çıkan Elips Tasarım Mimarlık 4600 m² açık alan ve 3600 m² kapalı alana sahip karma kullanımlı tesisin proje çalışmalarına 2016’nın başında başlamış. Tasarım ve projelendirmede ihtiyaç programına göre mekan oluştururken özellikle binanın mimari kimliğinin yönlendirici olduğunu belirten Elips Tasarım Mimarlık, asimetrik ve farklı açılardaki çizgilerle modern mekanlar yaratırken, maksimum hacim ve gün ışığı kullanımını sağlamış.

İç mekanda mermer, parke, çini karo, epoksi, seramik, ayna, ahşap, pirinç, duvar kağıdı, kumaş kaplama akustik paneller, paslanmaz, cam gibi çok çeşitli malzemeleri kullanarak farklı mekansal detaylar oluşturan Elips Tasarım Mimarlık, tesiste her köşeyi farklı şekilde tasarlamış ve tüm teknik detay ve ekipmanların mekan estetiğini bozmasını engellemek amacıyla titizlikle çözümler üretmiş. Binanın hem dış hem de iç mekanlarında aynı dili kullanılarak kullanıcıya bütüncül bir yaşam alanı kazandırmaya çalışılmış. Şömine çerçevesinden aydınlatmalara, tel çiçek objelerden bankolara, ana giriş takından duvar kaplamalarına kadar her türlü detay ortak kimlikle ve özel olarak tek tek tasarlanmış. Duvarlarda yer alan resimler ise ressam tarafından mekan kimliği baz alınarak hazırlanmış.

Dil Birliğiyle Oluşturulan Nitelikli Yaşam Alanları…

Tesisin zemin katında ana giriş ve karşılamanın yanı sıra ön cepheye bakan büyük bir teras ve çocuk oyun alanına sahip Casual Restaurant, arka cepheye bakan terası ile BJK kongre üye ve yöneticilerinin kullanımına açık Eagle House lounge alanı, ana mutfak, depolar ile müşteri ve personel ıslak hacimlerini konumlandıran Elips Tasarım Mimarlık, her ne kadar her mekanı birbirinden bağımsız olarak farklı malzemelerle tasarlamış olsa da tasarımın genel prensibinde dil birliği sağlamayı başarmış.

Birinci katta 790 m² alana sahip BOLD Restaurant’ın zemin kattan farklı olarak büyük bir bar köşesi, rahat deri koltuklarla oluşturulmuş bir şömine bölümü, ahşap ve mermer masaları ile daha farklı bir ortama sahip olduğunu belirten Y.Mimar Feza Koca bu mekanı şu sözlerle özetliyor: “Oldukça iddialı tavan yüksekliği ve cam cephesi ile ferah bir alana sahip olan mekanda, duvarda kullandığımız mermer ve ayna kaplamaların tersine tavanda kullandığımız metal peteklerin altında daire formundaki ahşap ve akustik panellerle hem sıcak ve hareketli bir etki sağlarken hem de akustik çözüm sağlamış olduk. Özel toplantı ve etkinliklere hizmet verebilmek için tasarlanmış Blackhall salonu, hareketli duvarlar sayesinden istenildiğinde Bold Restaurant ile birleştirilebilmekte ve büyük etkinliklerin organize edilmesine imkan sağlamaktadır. Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin kullanımına açık Mr. President toplantı alanı da toplantı odası, servis, WC ve vestiyeri ile özel bir alan olarak tasarlandı. Toplantı odasında iyi bir akustik sağlamak öncelikli hedefimiz oldu. Buradaki kumaş akustik panel kaplı duvarlarda yer yer kullanılan ahşap kaplamalar da bu yönde destek sağlıyor. Yine siyah akustik kaplı tavanda fotoğraf makinası vizörünün açılma şeklinden ilham alarak tasarlanmış lake ahşaplardan oluşturduğumuz tasarımımız mevcuttur. Toplantı masası ve koltuklar ise Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nden getirilmiştir çünkü o masada çok önemli anlaşmalar imzalanmış olduğu için taşıdığı hikaye önemlidir.”

Birinci bodrum kattaki Gym Club; fitness alanı, spinning ve pilates stüdyo dışında, sauna, buhar odası, dinlenme ve masaj odaları ile kapalı havuz, açık havuz ve çocuk havuzu barındıran 1100 m²’lik bir alanda yer alıyor. Ön cepheye bakan fitness bölümünden çıkılan terasta yine farklı açılarla oluşturulmuş bitki setleri ile istinat duvarı kamufle edilmiş. Ana giriş kapısı için tasarladıkları takta ve iç kısma konumlandırılan güvenlik binasında ana bina ile aynı tasarım dilindeki çizgileri ve BJK renklerinden ilham alarak kullandıkları malzemeleri tercih eden Elips Tasarım Mimarlık, peyzaj düzenlemesinde büyük ve yalın bir çim alan yaratmayı ana fikir olarak ele almış. 4600 m²’lik açık alandaki büyük çim alanın düğün, kutlama ve açık hava sineması gibi farklı amaçlar için kullanılması planlanmış. 2 giriş ve 2 güvenlik binası bulunan tesiste 60 araçlık otopark tasarlanmış.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 3308 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Elips Tasarım Mimarlık, BJK No1903,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Elips Tasarım Mimarlık İmzalı "BJK No1903", International Property Awards’tan 3 Ödülle Döndü 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Bosch, Hilton Worldwide Avrupa, Harita, Erzincan Refahiye, Sirene Belek Hotel, ISO 50001 Enerji Yönetimi Sertfikası, BEST Gayrimenkul 14 Fuarı, zeve, Assan, Nissa O2 Residence, Özyurtlar Şirket, Türker Erdem, İqlim Sistemleri Servis Merkezi, Dr. Üstün EZER, Akca İskele, İstanbul Dragos, Ayfer Özdemir, 2B arazi, PeliParke, Home City Pendik AVM, Sidyma Koltuk Takımı, Central & Eastern Europe, Evviva Yaşam Merkezi projesi, Sermaye Piyasası Yasa Tasarısı, Korkmaz Özgenler, Sapanca Gölü, Siemens Ankastre , Çevre ve İnsan Dostu, Bağyurdu, Trinergy,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.