Levent Pelesen: “Estetik ve ekonomik kaygılar, yangın güvenliğinin önüne geçmemeli” | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
İnşaat&Yatırım Sayı 175
Şubat 2019 Sayı 175
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
Levent Pelesen: “Estetik ve ekonomik kaygılar, yangın güvenliğinin önüne geçmemeli”
13 Mart 2019, Carsamba 15:11:52
Levent Pelesen: “Estetik ve ekonomik kaygılar, yangın güvenliğinin önüne geçmemeli”
İZODER Başkanı Levent Pelesen: “Estetik ve ekonomik kaygılar, yangın güvenliğinin önüne geçmemeli”
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaç edinen İZODER, Trabzon’daki üniversite binasında meydana gelen yangın ile ilgili açıklama yaptı. İZODER Başkanı Levent Pelesen, “Son dönemde meydana gelen ve dış cephelerde yayılan yangınlarda hatalı malzeme seçimleri önemli rol oynuyor” dedi.

Yakın dönemde rezidans, hastane, konutlarda yaşanan ve son olarak 12 Mart 2019 tarihinde Trabzon’da bir üniversitede çıkan yangının ardından, İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) tarafından bir açıklama yapıldı. İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, “Son zamanlarda ticari yapılar başta olmak üzere tercih edilen en yaygın uygulamalardan biri de giydirme cephe uygulamalarıdır. Bu detaylarda genellikle binaya estetik görüntü veren dış cephe kaplamaları, dış duvar ile arasında havalandırma boşluğu kalacak şekilde cepheye asılıyor. Yangın güvenliği açısından bakacak olursak, bu havalandırma boşluğunun, yangınlarda baca etkisi yaparak alevlerin cephede hızlıca yayılmasına sebebiyet verebildiği biliniyor. Dolayısıyla bu detaylarda yanıcı ürünlerin kullanılmaması gerekiyor” diye konuştu.

Giydirme cephelerde hiçbir malzemenin yanmaması gerekir

Son zamanlarda bazı yangınların kamuoyunun gündeminde olduğunu belirten Levent Pelesen, cephelerde çok hızlı yayıldığı ifade edilen tüm yangınları incelediğimizde bu binalarda bu baca etkisine sebebiyet veren giydirme cephe detaylarının kullanıldığını görüyoruz. Çok çeşitli estetik çözümler sunulabilen giydirme cephe detayları giderek yaygınlaşıyor. Ülkemizdeki mevzuat, bu tür havalandırmalı giydirme cephe detaylarında yalıtım malzemeleri de dahil olmak üzere hiçbir malzemenin yanmaması gerektiğini ifade ediyor. Ancak bilgi eksikliği ve ekonomik gerekçeler ile havalandırmalı giydirme cephe detaylarında yanıcı malzemeler tercih edilerek estetik kaygıların yangın güvenliğinin önüne geçtği uygulamalar sürdükçe bu tür yangınlar ile karşılaşılması olasılığı hep olacaktır” dedi. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 678 kez okunmuştur.


ETİKETLER : İZODER, Levent Pelesen,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Levent Pelesen: “Estetik ve ekonomik kaygılar, yangın güvenliğinin önüne geçmemeli” 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Shanghai, Şule Ergün, FolkartLife, Martha Schwartz , Memorial, Kei Uruma, Mourinho, İSKİD, Kathrin Menges, 2012-2015, Murat Armağan, STARRafinerisi, “Şehirlerin Dönüşümü” , GROHE Rainshower® Rustic, İsmail Baran, CE ve ETAG 004 Belgesi, Estop, Condo Otel, Nature Side Serisi, LEED® BD+C: Core and Shell, Mozambik, Sonbahar-Kış koleksiyonu, Süleyman Varlıbaş, jeotermal saha, Elit Grand Palas Ödülleri, Kamil Özörnek, BrooklynLife, Mobilyum AVM, Rıdvan Köksüzer, Akproje,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.