Akkuyu NGS Sahasında 1. Güç Ünitesinin Temel Plakasının Beton Dökme Çalışmaları Tamamlandı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
İnşaat&Yatırım Sayı 175
Şubat 2019 Sayı 175
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
Akkuyu NGS Sahasında 1. Güç Ünitesinin Temel Plakasının Beton Dökme Çalışmaları Tamamlandı
14 Mart 2019, Persembe 14:27:30
Akkuyu NGS Sahasında 1. Güç Ünitesinin Temel Plakasının Beton Dökme Çalışmaları Tamamlandı
Rusya Atom Enerjisi Kurumu ROSATOM tarafından Mersin’de inşası devam eden Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’ye ait 1’inci güç ünitesinin temel plakasının beton dökme çalışmaları 08 Mart tarihinde tamamlandı.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Temel plakasının yapımında 17 bin metreküpten fazla kendiliğinden yerleşen beton kullanıldı. Bu beton türü, bileşimin güvenirliğini ve homojenliğini koruyarak kendi ağırlığı altında yayılıp sıkışma özelliğiyle dikkat çekiyor.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, “Akkuyu NGS’nin inşasında kullanılan tüm teknolojik süreçlerde olduğu gibi, 1’inci güç ünitesinin temel plakası beton dökme işlemi de, global nükleer enerji topluluğunca belirlenen güncel gereksinimler, UAEA güvenlik standartları ile Türkiye Cumhuriyeti’nde geçerli uluslararası ve ulusal gerekliliklere uygun olarak gerçekleştirilmiştir” dedi.

Bu büyük teknolojik aşamanın tamamlanması, Akkuyu NGS inşaat sahasında bu yıl gerçekleşen en önemli gelişmelerden birisi oldu. Birinci güç ünitesi çalışmalarının bir sonraki aşamasında, reaktör binasının iç ve dış duvarlarının inşası gerçekleşecek. Eşzamanlı olarak, yardımcı reaktör binası ve yedek kontrol noktası binasının inşasına yönelik beton temelleri çalışmaları da devam ediyor.

Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından Akkuyu NGS’nin 2’inci güç ünitesi inşası sınırlı çalışma izni Kasım 2018’de alınmıştı. Nükleer adanın güvenliği için önemli olan çalışmalar hariç, ünite tesislerinde çalışmaların yapılmasına imkan sunan sınırlı çalışma izni kapsamında, çalışma dokümantasyonu doğrultusunda mühendislik etüt çalışmaları şimdiden yapılıyor.

Anastasia Zoteeva, “2019 yılında 2’inci güç ünitesi inşaat lisansını almayı planlıyoruz. Sonrasında temel plakası beton dökme çalışmaları başlatılacaktır. Çalışmalar, birinci ünitede aynı aşamada kazanılan deneyimlere dayanılarak gerçekleştirilecektir” şeklinde konuştu. Bu yıl, saha topoloji hazırlık çalışmalarını tamamlanması hedefleniyor. Bugün itibariyle sahanın yaklaşık olarak yüzde 70’i hazır durumda ve geri kalan yüzde 30’luk kısım bu yılın sonuna kadar hazır hale gelecek. Sahada yürütülen yoğun çalışmalarla eş zamanlı olarak, 3’üncü güç ünitesi inşaat lisansı temini için TAEK’e sunulacak belgelerin hazırlık çalışmaları da devam ediyor.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 811 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Akkuyu Nükleer A.Ş., Anastasia Zoteeva, NGS, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Akkuyu NGS Sahasında 1. Güç Ünitesinin Temel Plakasının Beton Dökme Çalışmaları Tamamlandı 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Akbatı Yaşam Platformları, DerinceLimanı, TIRSAN TELEMATİK, Marcos Bechit, Orhan Erdemir, Gentry Home, Petrobras, Yeşil GYO, Herkes İçin Mimarlık Derneği, Doğuş İnşaat, Cihan Akbulut, Enerji Projesi, DOMOTEXTurkey, Keten İnşaat, Hakan Altın, BEV, MonoMimarlık, "Yerel ve Küresel Arasında Mimarlık: Global Bir Bakış” , Durak Plus Gayrimenkul, Abayomi Alawode, SELKA NSK İNŞAAT, Korkmaz Özgenler, FairmontBakü, MDF Fabrikası, Fildişi, Çevreci Tesis Ödülü, Şahin Vahap Fırat, HAYDAR Aliyev Merkezi, Askon Grup, OnurMertoğlu,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.