2012 yılında inşaat sektörüne güçlü bir adım atan Akkuş Gayrimenkul, Lübnan'lı ortağı El Khatip Grup ile kurduğu BOSS 4 firması ile, gayrimenkul sektöründe hızla yükselmeye devam ediyor. Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş şirket hedeflerini ve gayrimenkul sektörü hakkında ki değerlendirmelerini İnşaat & Yatırım'a aktardı.

Yazar:Editor
06.01.2020
1585
Sektör nasıl, işleriniz nasıl memnun musunuz?

Şu an için sektörde bir hareketlenme var. Faizlerin düşmesi sebebi ve 250.000 dolar şartı ile Türk vatandaşlığı alınabilmesi imkânı ile yabancılarda aşırı bir talep oluşturdu. Tabi Ortadoğu ülkelerinde İran, Lübnan, Cezayir gibi ülkelerde yaşanan savaşlarda kendi vatandaşlarını Türkiye’ye yönlendirmiş oldu. Çinlilerde şu anda Türkiye’den büyük toplu blok alımları gerçekleştirip, sonrasında kendi ülkelerinde tek tek dairelerin pazarlamalarını gerçekleştiriyorlar. Ortaklarla beraber Çin Fuarı’na da gitmeyi planlıyoruz. 
 
Akkuş Gayrimenkul hakkında bilgi verir misiniz?

Akkuş Grup olarak 1993 yılında kuruldu. Grup bünyesinde, tekstil, akaryakıt, inşaat ve eğitim sektörümüzde var. Tekstil olarak; Mardin OSB’de 8.000 m² kapalı ve 15.000 m² açık alana sahip bir fabrikamız, Güneşlide 5.000 m² kapalı alana sahip bir fabrikamız daha ve yine Avcılar Ambarlı’da da bir adet üretim yapan fabrikamız bulunuyor. Petrol ofisi benzin istasyonu bayiliğimizde bulunuyor. 2 adet Final Okulları’na kiraya verdiğimiz yerlerimiz var. 2012 yılında da inşaat sektörüne adım atmış olduk. İlk 3 projeyi Akkuş Gayrimenkul olarak bitirdik. 2017 yılında ise Lübnanlı ortağımız El Khatip Grup ile %51 hissesi Akkuş Grup, %49 hissesi ile Ek Khatip Grup olmak üzere BOSS 4 adını verdiğimiz bir şirket kurduk.
 
Konut projesi dışında başka bir yatırımınız olacak mı? Eğitimden bahsetmiştiniz, eğitim alanında da mı aktifsiniz?
 
Biz kendi alanımızda büyümek istiyoruz. Genellikle altta ticari alanlar, üstte konutlar olarak projeleri gerçekleştiriyoruz. Bu sebeple konut ve ticari alanlar dışında bir yatırım yapmayı henüz planlamıyoruz.
 
BOSS4 olarak şu an için hangi yatırımlara imzalar attınız?

100 daire, 8 dükkân olarak tasarlanan Alya Grandis projemizi bitirdik teslim ettik. Şu anda da 3 adet devam eden projelerimiz var. Alya Onist, Alya Marin ve Alya Teras olmak üzere şu anda da devam eden 3 adet projemiz bulunmakta. 2020 yılında da 3 proje daha planlıyoruz. Toplamda 400 adet daire bitirdik, devam eden de 300 adet dairemiz bulunuyor. 
 
Bölge olarak sadece Beylikdüzü’nü mü tercih ediyorsunuz?

Bizim için fizibilitesi, satış hızı, konum avantajı hangi bölgede yüksek ise biz orada yatırım yaparız. Şu an Beylikdüzü’nde ağırlıktayız ama Kâğıthane bölgesinde krediye uygun Alya Teras projesini inşa ediyoruz. Bodrum bölgesinde bir arayış içerisindeyiz. 
 
Satışlarınız yabancı ağırlıklı mı yerli ağırlıkta mı?

Yerli ağırlıkta satışlarımız var. Yabancı alıcılar genellikle, denize yakın, deniz kenarı yatırımları tercih ediyor. Deniz kenarı bir proje gerçekleştirirseniz yabancı alıcılar projeniz için geliyorlar zaten. 
 
Bir çok yatırımcı müteahhit firma proje satışlarında kampanyalar gerçekleştiriyor? Sizde var mı herhangi bir kampanyanız?

100-150 dairelik butik projeler yaptığımız için ve 4-5 katlı, Florya Etiler tarzı yatay projeleri tercih ediyoruz. Bu sebeple çok stoklu projeler yapmamış oluyoruz. Tapularımızı hızlı çıkardığımız için, alıcılarımızı ya banka kredisine yönlendiriyoruz ya da %30 peşinat 36 ay taksit 0 faiz gibi ödeme seçeneklerimiz oluyor
 
İnşaat sektöründe kalifiye eleman durumuna dair düşünceleriniz ve önerileriniz nelerdir?
 
İnşaat sektörü ve üniversiteler, kalifiye eleman konusunda ortak bir görevdeşlik yaratması gerekiyor. Üniversitede inşaat mühendisleri, mimarlar gibi kendi alanında yetişen gençler, sadece okulda öğrendikleri ile değil inşaat sektörünün içerisinde de eğitim alarak öğrendiklerini tecrübe etmeleri lazım. Maalesef inşaat sektöründe insanlarımızın çoğu sıfırdan eleman yetiştirme taraftarı değil. Aslında bir inşaat mühendisini işe aldığında, proje müdürünün yanında durarak, tuğla nasıl örülür, boya nasıl yapılır, inşaat zemini, demirlerin sayımı gibi her şeyi bilip hâkim olması gerekir. Üniversitelerimizde mühendis, mimar çok var ama teknik eleman çok yok. Yani üniversitelerin ilgili bölümlerinde 2 yıllık okumuş, inşaat teknikeri, makine teknikeri şantiyelerde çok fazla yok. Bu açığında gidere bilinmesi için üniversiteler ile inşaat sektörünün ortak bir çalışma yürütmesi gerekir.
 
İnşaat Gayrimenkul sektörünün son 10-15 yıllık gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemiz deprem bölgesi. Yaşadığımız büyük depremden sonra genellikle kentsel dönüşüm olsun, parsel bazlı yerine alan bazlı olarak kentsel dönüşüme tabi tutulan bazı ilçeler olsun ve yurtdışında da yerleşmek için vatandaşlık alıp, konut alanlarda sektörü canlandırdı. Son 10-15 yılda inşaat sektörü hızlı büyüme ile yukarıya doğru bir sıçrama gerçekleştirdi. 2018 yılında dünya genelinde yaşanan kriz sebebiyle, inşaat sektöründe gerileme oldu ama 2019 yılı 3. Çeyreğinden itibaren bir toparlama dönemine girdik. Şu anda da 2020 yılında yeni projeler açılacaktır. Çünkü müteahhit ve yatırımcıların ellerinde ki stoklarda erimeye başladı. İskânı alınmış, herhangi bir problemi olmayan projeler çok yok bu yüzden yeni projelerin başlaması çok yüksek.
 
2019 yılına dair, sektör ve firma adına beklentileriniz nelerdi?
 
Satışlarımızın hepsi bu yıla denk geldi. 2019 yılını inşaat sektöründe 100 milyon lira üstü bir ciro ile kapatıyoruz. Tekstil grubunda da 200 milyon lira ciro kapanışı ile toplamda 300 milyon liralık bir ciro ile 2019 yılını kapatıyoruz. 2019 yılı inşaat sektörü için toparlanma yılıydı. 
 
BOSS4 olarak yapmış olduğunuz dairelerin metrekare fiyatları nelerdir?
 
Projelerimizde 1+1, 2+1, 3+1, 4+1, 5+2 ve 6+2 daire tipleri tercih ediyoruz. Metrekare olarak da genellikle geniş ve ferah evler tasarlıyoruz.Metrekare fiyatlarımız 4.600-6000 arasında katına ve şerefiyelerine göre değişiklik gösterebiliyor. 
 
Sektörle ilgili söylemek istediğiniz düşünceleriniz nelerdir?
 
Son birkaç yılda en büyük sıkıntıyı inşaat sektörü yaşadı. Çok fazla ruhsatlar verildi bu nedenle çok projeler yapıldı ve balon stoğu oluştu. Ancak ülkemizin dik duruşu ve hükümetimizin bazı önlemler almasıyla beraber, örneğin; faiz oranlarını 0,99’a çekilmesi, Eskiden 500.000 dolar olan Türk vatandaşlığının 250.000 dolar olarak değiştirilmesi, enflasyonunda düşmesi ile inşaat sektöründe bir canlılaşma gerçekleştirdi. Eylül ayı bizim için en yüksek satışlarımızı yaptığımız aydı. Tüm satışlar Eylül ayına denk geldi. 2020 yılının ilk aylarında da hızlı bir satışımızın olacağına inanıyoruz. 
 
2020 yılı için hedefleriniz, öngörüleriniz, beklentileriniz nelerdir?
 
Elimizde ki devam eden 3 projenin hemen hemen hepsini satarak, yeni 3 adet projeye daha başlamaktır. 
 
Satışları arttırabilmek için beklentilerimiz içerisinde; bankaların 0,79’a kadar inen faiz oranlarının uygulanmaya başlanması ve müşteri kredi almaya gittiği zaman 500.000 Tl gibi bir limit konulmaması bulunuyor. Demir ve çimento maliyetlerimiz de oldukça yükseldi buna rağmen biz daire fiyatlarını arttıramıyoruz. Ancak 2020 yılında giderlerin artması sebebiyle daire fiyatları da artacaktır çünkü kar marjı kalmadı. Piyasanın biraz daha oturması, faizlerin ve doların biraz daha gerilemesi gerekir. 
 
Herkesin ayağını yorganına göre uzatarak ilerlemesi gerekir. Bir anda 10 projeye girmektense, az ama sağlam, güzel, düzgün, zamanında teslim edilebilecek ve müteahhitler projelerini Türk Lirası ile satıyor ancak döviz ile borçlanıyor bu sebeple, döviz borcu en az olacak şekilde yatırımlarımızı devam edelim.
 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account