1973’ten bu yana mobilya sektörünün öncü ve güçlü oyuncularından biri olan Kolsan Koltuk’un grup şirketi HOTELYA başarı ve hedeflerini İnşaat & Yatırım'a aktardı.

Yazar:Editor
20.01.2020
6609

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Hotelya, 1973’ten bu yana mobilya sektörünün öncü ve güçlü oyuncularından biri olan Kolsan Koltuk’un grup şirketi olarak 2010 yılında kuruldu. Kurulduğumuz günden bu yana markalaşma, projelendirme ve satış konularında yapmış olduğumuz başarılı çalışmalar, üretim gücümüz ve üstün hizmet kalitemizle sektörümüzün önemli firmalarından biri haline geldik. Konularında uzman yönetici kadromuz, mimari ve Ar-Ge ekibimiz, 100 kişilik profesyonel üretim kadromuz, 11 bin m2’lik fabrikamız ve 2000 m2’lik mağazamızla müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Ürünleriniz, özel çalışmalarınız, yenilikleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Hotelya olarak, beş yıldızlı oteller başta olmak üzere AVM, ofis, restoran, kafe, rezidans gibi birçok projenin hareketli ve sabit mobilya üretimini gerçekleştiriyoruz. Çok sade bir mobilyadan altın varaklı oymalı klasik bir mobilyaya, bahçe mobilyasından ofis mobilyasına kadar tüm mobilya çeşitlerinin profesyonel üretimi için kendimizi müşterilerimizin yanında A’dan Z’ye bir çözüm ortağı olarak konumluyoruz. Standart ürün gamına sahip olmayan, projelere göre butik üretim yapan bir firma olarak müşterilerin ilk tercih ettiği firmalardan biri konumuna geliyoruz.

Proje bazlı çalışmalarınız varsa bilgi verir misiniz? Hangi projelerde yer aldınız?

30 yılı aşkın üretici kimliğin yanına son 10 yılda Hotelya ile birlikte kattığımız satış, pazarlama, projelendirme ve sabit ahşap üretimi çalışmalarıyla bugün geldiğimiz noktada 4 kıtada birden var olmayı başardık. 2018’den bu yana projelerimizin % 70’ini yurt dışında gerçekleştiriyoruz. Projelerimizin yüzde 80’ini oteller oluşturuyor. Bunların içinde Hilton, Sheraton, Hyatt Regency, Holiday Inn, Fairmont ve Rixos gibi zincir otel projeleri yer alıyor. Hayata geçirdiğimiz bütün projeler, bizim deneyimlerimizi aktarabilmemizi ve yeni deneyimler kazanabilmemize aracılık ediyor. Bu deneyimlerimizi de yeni ve yenilikçi projelere yansıtmayı başarabiliyoruz. 

Yurt dışı satışlar / çalışmalar / yer aldığınız projeler varsa bilgi verir misiniz?

Türkiye’de dâhil olmak üzere 4 kıtada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugüne kadar Türkiye’de yaklaşık 500, yurt dışında ise 150 projeyi hayata geçirdik. Son 3 sene içinde yapmış olduğumuz çalışmalarla beraber yurtdışı oranımızı % 70’lerin üzerine taşımış bulunmaktayız. Projelerimizin yüzde 80’ini oteller, yüzde 2’sini hastaneler, yüzde 10’unu restoran, kafe ve yüzde 8’lik kısmını ise karışık projeler oluşturuyor. 2020 yılı başlangıcı itibari ile Singapur, Amerika, Irak ve Katar gibi birbirinden farklı birçok ülkede bulunan projelerin ve yurtiçinde 2 büyük projenin üretimlerine başlamış bulunmaktayız.

Sektörün sorunlarına dair değerlendirmeleriniz, çözüm önerileriniz nelerdir?

Mobilya sektörü son 3 yılda ülkemizin içinde bulunduğu olumsuzluklardan dolayı zor bir dönem geçirdi ve maalesef bu dönemde birçok firma zarar gördü. 2019 yılında turizm yatırımlarında güçlü bir çıkış meydana geldi. Turizm sektörünün yeniden hareketlenmesi hem ülkemiz adına hem de sektörümüz adına çok önemli bir gelişme oldu. Geçtiğimiz yıl yaşanan durgunluğu bu yıl telafi etmeye çalıştık. Çok çalıştık ve üretmeye devam ettik. Tüm gücümüzü ihracata verdik. Ve Hotelya olarak dünya genelinde çok başarılı işlere imza attık. Bu başarılı çalışmaların yeni yıla yansıyacağını ve güzel gelişmelere sahne olacağını düşünüyoruz. Bizim için Amerika ve Katar ihracat için büyük bir potansiyel barındırıyor. O nedenle 2020’de bu enerjimizin büyük bir kısmını bu 2 ülkeye vereceğiz. 

Firmanız ve sektör açısından 2020 yılı nasıl başladı, beklentileriniz & öngörüleriniz nelerdir?

Sektör her yıl genişliyor ve değişiyor; bununla beraber tedarikçiler için yeni fırsatlar doğuyor.

Hotelya olarak bu fırsatların önemine inanıyor ve başarılı çalışmalara imza atıyoruz. Hayata geçirdiğimiz projeler ile insanların kendilerini rahat hissedebilecekleri mekânlar oluşturuyoruz. Butik hizmet anlayışımız ve mobilya konusunda müşterilerimize sunduğumuz çözüm odaklı yaklaşımımız, dünya çapında tercih edilebilir olmamızı sağlıyor. Zincir şeklinde olan projelerin, yurt dışı projelerinde de tercih edilir olmamızın en önemli nedenlerinden biri üretim kalitemizden duyulan memnuniyet. Biz, bu sektördeki aidiyet duygusunu öne çıkaran yapıyı temsil ediyoruz. Standart ürün yerine her proje için tamamen özgün ve yepyeni bir üretim yapıyoruz. Bu çalışmalar ancak güçlü bir üretim yapısı ve profesyonel ekiple mümkün olabiliyor. Bizim sunduğumuz bu katkılar, sektörün gelişimine de doğrudan bir katkı anlamına geliyor. Birlikte büyüyoruz. 

Son olarak kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Geleceğe yönelik planlarımız arasında, yeni üretim modellerine geçmek bulunuyor. Çözümcül yaklaşımımız gereği farklı yepyeni ürün gruplarına da giriş yapacağız. Özellikle metal kaplama konusunda yeni bir teknolojiye geçiş yapıyoruz. Bu geçiş hem bizim hem de tüm sektörün faydasına olacak önemli bir yatırım. Bu yatırım ile kapasite artışına da gideceğiz. Bir otelin dekorasyonunda mobilya çok büyük bir rol oynuyor olsa da bunun da birçok birleşeni var. Tekstil ürünleri, metal, mermer, cam ve aksesuar gibi. Artık, bu alanlarda da çözümler sunacağız. Amacımız, müşterilerimiz için tam donanımlı bir yol arkadaşı olmak. Bir projeyi bütünü ile düşünüp, kurgulayıp, üretmek ve sorunsuz bir şekilde teslim etmek, sonra da takibini yapmak. Bu hizmet anlayışını sürdürmek ve dünya markası olmak birincil hedefimiz. 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account