EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancıların son iki yılda Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını mercek altına aldı. Buna göre; Tüm gayrimenkul cinsinden yatırımları incelediğimizde toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü sıralamasında Mısır’ın ülkemizi tercih eden ülkeler arasında ilk sırada yer aldığı görüldü. TÜİK tarafından açıklanan yabancıya konut satış verileri incelendiğinde ise; 2019’da yabancıya konut satışı, bir önceki yıla oranla yüzde 14.7’lik bir artış gösterdi. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı

Yazar:Editor
31.01.2020
1489

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancı yatırımcıların 2018 ile 2019 yıllarında Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını inceledi. Tapu yabancı işler daire başkanlığı verilerine göre; 2018 yılında 6 milyon 534 bin 767 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2019 yılında 10 milyon 871 bin 131 metrekareye ulaştı. 

Konut satışı özelinde baktığımızda ise adet bazında, 2019 Aralık sonu itibariyle Türkiye genelinde yabancılara, toplam 45 bin 483 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 14.7’lik bir artış sağlandı. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2018’de yüzde 2.9 iken bu oran 2019’da yüzde 3.4’e yükseldi.

Gayrimenkulde Mısır, Konutta Irak İlk Sırada

2019 yılında, yabancıların Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımları incelediğinde,  ilk sırada Mısır yer alıyor.  Bu kategoride bir önceki yılın birincisi Ürdün’ün yerini alan Mısır’ı da sırası ile Ürdün, Suudi Arabistan, İran, Irak, Katar, Yemen, Almanya, Filistin ve İngiltere takip ediyor. 

2019 yılında Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam konut satış adetinde Irak ilk sırayı aldı. Irak’ı İran, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan,  Afganistan, Kuveyt ve Almanya takip etti. 

Yatırımda İstanbul, Manisa, Konya İlk Üçte 

Tüm gayrimenkul cinsinden alımlara baktığımızda ise toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında 2019 yılında yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği il İstanbul olurken, megakenti sırası ile Manisa, Konya, Antalya, Muğla, Sakarya, Kocaeli, Afyonkarahisar, Edirne ve Karaman izledi. 

İstanbul’da Irak 

2019 yılında yatırım için İstanbul’u tercih eden ülkeler arasında da ilk sırayı Irak aldı. Irak’ı, İran, Suudi Arabistan, Yemen, Afganistan, Ürdün, Katar, Libya, Azerbaycan ve Mısır izledi.  Vatandaşlık edinimi için İstanbul’da yapılan yatırım sıralamasında da Irak yine ilk sırada. Irak’ı, İran, Afganistan, Yemen, Ürdün, Libya, Filistin, Mısır, Çin ve Almanya takip etti. 

İlçe Tercihleri, Büyükçekmece-Başakşehir-Beylikdüzü 

Geçen yıl toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında hem yatırım hem de vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki gayrimenkul edinimlerinde ise Büyükçekmece, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt, Silivri ilçeleri ilk beşte yer aldı. 

Yabancıların 2018 yılı ve 2019 yılı tüm gayrimenkul çeşitleri bazında İstanbul’dan yaptıkları yatırımları incelediğimizde ise geçen yıl, 2018 yılı aynı dönemine göre; toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında yüzde 59,6 artış, işlem sayısında ise yüzde 44,2 oranında bir artış gözlemlendi. 

EVA Gayrimenkul Değerlendirme Danışmanlık Hakkında

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)  tarafından finans kurumlarına,  “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule  bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.

EVA Değerleme’nin kendi alanında 22 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır. Finans piyasaları konusunda dünyanın önemli otoritelerinden Euromoney Yayın Kurumunun lider dergisi olan Euromoney Magazine her yıl dünyanın birçok ülkesinde çeşitli kategorilerde en başarılı kurumları bilimsel bir çalışma ile belirlemektedir.  EVA  Değerleme,   2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması" ödülüne, 2016, 2017 ve 2018 senelerinde tekrar Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde layık görülmüştür. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" ve "Avrupa'nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması";  2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018 ve 2018-2019 senesinde ise arka arkaya tekrar "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması"  olarak seçmiştir. Tüm bu ödüller yanısıra 2017 senesinde Global Brands Magazine tarafından “Best Property Appraisal Company, Turkey 2017”, 2018 senesinde tekrar Global Brands Magazine tarafından “Most Innovative Real Estate Valuation Brand, Turkey,2018 ödülüne layık görülmüştür.

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, kurumsal imar barışı danışmanlığı hizmeti vermekte, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk  SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları, İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu , İstanbul Yurt sektörü raporu gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account