Günsan Elektrik’in erkeklerin egemen oldugu elektrik sektöründe kadinlar neden olmasin diyerek hayata geçirdigi “Hayati Aydinlatan Kadinlar” projesi, pek çok kadina yeni bir is alani yaratti. Proje kapsaminda 3 ay 508 saatlik teorik ve pratik egitim alarak mezun olan Hülya Çinar, Elektrik ustasi olarak dükkanini açti ve is basi yapti

Yazar:Editor
10.02.2020
1543

Ülkemizde enerji, insaat ve özellikle elektrik gibi sektörler kadinlarin yeterince var olamadiklari sektörlerin basinda geliyor. ‘Bu is erkek isi’, ‘kadin bu isi yapamaz’ gibi önyargilar nedeniyle yapmak istediklerini yapamayan ve hayallerinin pesini birakan kadinlar, ekonomik özgürlüklerini de kolay elde edemiyor. Elektrik sektöründe yenilikçi ürün ve sistemleriyle öne çikan Günsan Elektrik’in elektrik sektöründe kadinlara da yer açmak, kadin erkek firsat esitligine ve istihdama katki saglamak amaciyla 2019 yilinda hayata geçirdigi “Hayati Aydinlatan Kadinlar” projesi, özellikle elektrik sektörü gibi erkek egemen bir sektörün geleneksel yapisini degistirmek adina önemli bir baslangiç olarak dikkat çekiyor. Projenin mezunlarindan Hülya Çinar, Istanbul Sancaktepe’de ilk dükkani açarak, meslegini icra etmeye basladi.

“Önemli olan vazgeçmemek”

Projenin ilham kaynagi, elektrikçi Hanife Kaymaz’in kendisine de ilham verdigini söyleyen Hülya Çinar, “Hanife Hanim kendi dükkani açan kadin ustalardan biri olarak bana da cesaret verdi. Elektrikçi olacagimi söyleyince çevremin beni hemen onaylayip, destekleyecegini zaten beklemiyordum. Burada önemli olan istediginizden vazgeçmemek ve yapmak istediginizi hayata geçirmek için çaba sarf etmek. Dükkanimi açtim, çok mutluyum. Dükkanimda diger kadinlara da is vermeyi düsünüyorum.” diye konustu.

3 ay boyunca kapsamli egitim aldilar

Aile Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakanligi ve ISKUR Sancaktepe Hizmet Merkezi isbirligi ile yürütülen Hayati Aydinlatan Kadinlar projesi kapsaminda, halihazirda çalismayan ancak is arayan 20-45 yaslari arasindaki 13 kadin 3 ay boyunca egitim aldi. Geçtigimiz Temmuz ayi sonunda egitimlerini tamamlayarak sertifikalarini alan kadinlar, elektrik ustalari olarak çalisma hayatina da adim atmis oldu. Projenin ilham kaynagi ise 8 yil önce Istanbul Üsküdar’da kendi imkanlariyla açtigi dükkaninda elektrikçilik yapan Hanife Kaymaz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account