Uluslar arasi platformda pek çok ödüle layik görülen ofis tasarimlarina imza atan EDDA Mimarlik Kurucusu Eda Tahmaz, son günlerde çok konusulan yeni nesil ofis tasarimlarinda farkli dekorasyon uygulamalari ile çalisanlar için nasil mutlu ofisler yaratilabileceginin püf noktalarini aktardi

Yazar:Editor
11.02.2020
3690

Hiyerarsik düzenin tasarima yansitildigi tek tip ofislerden seffaf bir tasarim anlayisina geçilen mutlu ofislerde, mekani gün isigi ile doldurmak, sürdürülebilir kriterleri benimsemek, dogal malzemeler ile fonksiyonelligi yakalamak oldukça önemli.

Eski çalisma anlayisindaki hiyerarsik düzen, Y kusaginin is hayatinda aktif rol almasiyla birlikte rafa kalkti. Ödüllü ofis tasarimlari ile adindan söz ettiren EDDA Mimarlik Kurucusu Eda Tahmaz, mutlu bir ofis yaratmak isteyenler için dekorasyonda dikkat edilmesi gereken püf noktalari anlatti. Daha canli renklerin hakim oldugu, sürdürülebilir kriterlerin esas alindigi, çalisan sagligi ve motivasyonu için ergonomik ve dinamik çözümlerin olusturuldugu bir dekorasyon artik olmazsa olmazlar arasinda.

Ferah ve gün isigiyla dolu mekanlarin, çalisanlarin mutluluk seviyesini artirdigi gibi, yaraticiligi üzerinde de büyük bir etkiye sahip oldugunu belirten Eda Tahmaz, mekana giren gün isigini analiz ederek bu yönde nasil bir iyilestirme yapilabileceginin hesaplanmasinin dekorasyonda ilk adim olarak görülmesini gerektigini ifade ediyor. Gün isiginin içeriye alinamadigi ofisler için ise dogru seçilmis bir aydinlatma tasarimiyla günesi görmeden de gün isigi etkisinin yakalanabilecegi kanaatinde.

Hiyerarsik düzenin yavas yavas son bulmasi ile birlikte geçilen açik ofis tasarimlarinda ise sesin kontrolünün de en az gün isigi kadar önemli oldugunu vurgulayan Tahmaz, belirli bölümleri birbirinden geçirgen seperasyonlarla ayirmanin konsantrasyon saglamak için en iyi çözümlerden biri oldugunu ifade ediyor. Sirti açik kütüphaneler ve raf sistemleri, ses bariyeri olusturabilecek ögeler arasinda. Konsantrasyonu saglamanin bir diger yolu ise dogal malzemeler ve dokularin kullanimi. Birbiri ile harmanlanan, dogal ahsap, cam, mermer ve dogal tas gibi malzemelerin mekan içerisinde dengeli ve samimi bir hava yarattigini dile getiren Tahmaz’a göre bu, ilginin her zaman canli tutulmasi için ideal çözümlerden biri.

Kurumsal renklerden ilham alinarak daha canli renklerin kullanildigi, hatta belki de her toplanti odasina farkli temalarin verildigi bir dekorasyon ile dinamizmin yakalanabilecegini aktaran iç mimar, toplanti odalarinda ayni zamanda masalarda ve sandalyelerde ergonomik seçimler yapmak gerektigi görüsünde. Sandalyelerde kullanilacak dogal kumaslar ile konforu bir üst düzeye tasimak mümkün. Bu mekanlarin konumlari ise çalisanlarin kolayca ulasabilecegi ama ayni zamanda da ofis ortamindan izole edilmis noktalarda konumlandirilmali.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account