Özgün tasarim çizgisiyle yeni nesil banyo trendlerine yön veren yenilikçi Türk markasi ORKA Banyo, tasarimci Sezgin Aksu isbirligiyle kendi sektöründe bir ilke imza atiyor

Yazar:Editor
13.02.2020
817

Çeyrek asri askin süredir sadece uzmanlastigi banyo mobilyasi alaninda üretim gerçeklestiren ORKA Banyo, yasam alanlarina hizla yansiyan ‘özel tasarimi’ banyolara tasiyacak. Milano'daki ofisi Aksu/Suardi ile basarili tasarimlara imza atan tasarimci Sezgin Aksu, ORKA için tasarladigi ‘Bokses’ ve ‘CYO (Create Your Own)’ ürün gruplari için ‘Bugünün banyosunu hayal ettik, artik görmek istemedigimiz kapali ve sakli banyolardan farkli olarak esnek bir yapi tasarladik. ORKA ile birlikte banyolarin tasarim algisini güçlendirecek yeni ürünler gelistirmeye devam edecegiz.‘ dedi.

Geçmisten günümüze evin disa dönük en gözde alani olarak hassasiyetle dekore edilen banyolar tasarimin da çokça konusuldugu alanlara dönüsmeye basladi. Fonksiyonlari artirilmis ve tasarimsal yaklasimlari olan banyo dolaplari, mobilya ile uyumlu seramikler, armatürler ve kullanilan daha birçok malzemede renk, tasarim, uyum ve fonksiyonellik önem kazanmaya basladi. Tüm bu dönüsümün 1992 yilindan bu yana bir parçasi olan ve sektörde sadece banyo mobilyasi üreterek iddiali oldugu alanda dünya markasi haline gelen ORKA Banyo, üretim ve tasarim gücünü Sezgin Aksu isbirligi ile taçlandiriyor. Bütünsel tasarim yaklasimi ile kullanim kolayligini konforla bulusturan ORKA Banyo, yeni dönemde Sezgin Aksu imzasiyla koleksiyonuna ekledigi ‘Bokses’ ve ‘CYO (Create Your Own)’ ürün gruplari ile banyolarda yeni bir dönemin kapisini araliyor. ‘Biz degisimin ve dönüsümün öncüsü olmayi seviyoruz. Kendimizle yarisarak sektöre yenilikler katiyoruz’ diyen ORKA Banyo Genel Müdürü Nalan Yilmaz ‘Türkiye’de uzmanlasma ile ilgili hep bir sorun var. Biz uzmanlastigimiz alanda en iyi üretimi yaparak globallesme hedefi ile yola çiktik. Türkiye’de ilk demonte banyo dolabi üreticisi olarak çiktigimiz yolda sürekli yatirimlar yaparak sektöre yenilikler kattik. 2019 yili bu anlamda bizim için verimli bir yil oldu. Hem çok önemli bir adim atarak tasarim merkezimizi hayata geçirdik hem de Türk Patent ve Marka Kurumu tarafindan taninmis marka sertifikamizi aldik. Sezgin Aksu ile yaptigimiz bu isbirligi ile de globallesme hedefimizi daha güçlendirmek ve Türkiye’de hala bir sektör olarak degerlendirilmeyen banyo mobilyalari sektörüne deger katmak istedik. Toplum olarak banyolar bizim için en önemli alanlar olmustur. Eve gelen misafirin degerlendirme kriterlerinden biridir banyo. Bu gelenekten yola çikarak banyolari daha degerli ve daha sik alanlara dönüstürmeye yönelik adimlarimiza Sezgin Aksu’nun yeni koleksiyonunu ekleyerek bir ilke imza attik. Artik banyolarda tasarim konusacak’ dedi. Türkiye’de banyo mobilyalari alaninda birçok ilke imza atan ve yenilikçi yaklasimlari ile dünya pazarlarinda ve farkli cografyalarda da büyüyen marka, ayni zamanda ‘ORKA Plus’ çatisi altinda armatür ve aksesuar gibi banyo tasarimina dair bütün ürün gruplarini koleksiyonunda bulunduruyor.

Banyolarda farkli form ve materyallerle sinirsiz kombinasyon

Tasarimci Sezgin Aksu, ‘ORKA ile isbirligimiz dogrultusunda banyo mobilyasi tasarlamak benim için heyecan verici oldu. Banyo tasarimlarinda bugüne kadar hep sakli, kapali formlar ön plandaydi. Tasarim asamasinda artik daha özgür banyolari görmek istedigimizi düsündüm. Bokses ve CYO koleksiyonlari ile tam bu noktada hayal ettigimiz seyi tasarladik. Bokses koleksiyonunda aklima ilk gelen sey geometrik formlar, daireler ve karelerdi. Geometrik formlar daha esnek bir kullanima ve sonsuz kombinasyona izin veriyor ve kullaniciya özgürlük sagliyor. Bokses, kisinin hayal ettigi banyoyu yaratmasina imkan veren, kare, daire ve dikdörtgen gibi farkli formlardan olusan minimalist bir sistem. Koleksiyondaki ürünlerin farkli boyutlari yatay ve dikey yönde büyük esneklik sagliyor ve her zevke uygun çözüm oluyor. Bokses’ta daha ileri gidip sistemi yasam alanlarinin tamamina uyum saglayacak sekilde gelistirdik. Duvara monte bir depolama elemani, bagimsiz bir büfe, hatta makyaj masasi bile olabilecek esneklikte bir ürün grubu tasarladik. Minimalist formu ile Bokses, banyodan oturma odasina sinir olmaksizin yerlesecektir. ‘ diyor.

CYO: Yeni nesil banyolar için cesur ve çarpici alternatif

Dairesel formlarin bagimsiz yapisindan yola çikarak yine özgür bir yapiyla olusturulan ve kullaniciya kombinasyon avantaji sunan Sezgin Aksu imzali CYO (Create Your Own) koleksiyonu ise, farkli boyut ve renkleri ustalikla bir araya getiriyor. Banyolarda görmeye aliskin olunmayan cesur renk ve formlari bulusturan CYO, yeni nesil banyolar için çarpici bir alternatif olusturmaya hazirlaniyor.

Teknolojiyi tasarimla bulusturan lider Türk markasi

Banyo mobilyasi sektöründe gelistirdigi kaliteli, tasarim odakli, çevreci ve fonksiyonel ürünlerle 27 yili geride birakan ORKA Banyo, üretim faaliyetlerini gerçeklestirdigi Düzce’deki 22.000 m2 fabrikasinda 240 kisiyi asan istihdami, güçlü ihracat yapilanmasi ile alaninda sektör lideri olarak hizmet veriyor. Yillik ortalama 540 bin modül banyo mobilyasi üretimi gerçeklestiren ORKA Banyo, Türkiye’de 81 ilde 450’den fazla satis noktasi ile tüketicisiyle bulusuyor. Dünya standartlarinda kalitede esnek kullanim alanlarina sahip özgün tasarimlariyla ORKA, ayni zamanda uluslararasi pazarda basta Avrupa olmak üzere 71 ülkeye ihracat gerçeklestiriyor. Daha esnek ve hizli üretim yapabilmek için sistem, makine, hat, bina ve insan kaynagi yatirimlarina devam eden ORKA Banyo, Düzce’deki üretim tesisinin kapasitesini %30 oraninda artiriyor. Yeni lojistik deposu ve makine yatirimlarini 2020’de faaliyete geçirecek olan marka, artan kapasitesinin getirmis oldugu üretim avantajini ihracat getirisine dönüstürmeyi ve ihracatta %45 oraninda büyümeyi hedefliyor.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account