Ankara, Karapinar Mahallesi’nde insa edilecek olan Çankaya Belediyesi Spor ve Kültür Kompleksi, AURA Design Studio tarafindan tasarlandi. Kapali yüzme havuzu, spor salonlari, kütüphane, muhtarlik ve aile sagligi merkezi gibi bölgenin sosyal ihtiyaçlarina yönelik birçok fonksiyonu içinde barindiran kompleks, vadi ile yogun konut dokusu arasinda önemli bir kamusal rol üstlenecek

Yazar:Editor
13.02.2020
3680

Mimarlik, sehir planlama ve peyzaj mimarligi alanlarinda farkli tipolojilerinde birçok ödüllü projeye imza atan AURA Design Studio, Çankaya Belediyesi Spor ve Kültür Kompleksi’ni tasarladi. Ankara illi Karapinar Mahallesi’nde rekreasyon çalismalari devam eden Karapinar Vadisi bitisiginde, vadiye hakim ve Konya Yolu’ndan da algilanabilir bir sekilde konumlanacak olan proje, kapali yüzme havuzu, spor salonlari yapisi ile kütüphane, atölyeler, çok amaçli salon, muhtarlik ve aile sagligi merkezi gibi birçok kamusal fonksiyonu içinde barindirarak vadi ile yogun konut dokusu arasinda önemli bir kamusal kompleks rolü üstlenmeyi amaçliyor.

Bütünsellik Algisi Ile Tasarlanan Yapilar

Kamusal kompleks, biri yüzme havuzu ve spor salonlari yapisi ile digeri sosyal tesis, aile saglik merkezi ve muhtarligi barindiran Çankaya Evi olmak üzere dörder katli iki farkli yapidan olusacak. Vadiye inen bu iki yapi arasinda karsilikli farkli kademelerde oturan peyzaj alani; kütüphanenin, pilates salonunun teraslarinin açildigi, belediyenin yazlari aktif olarak düzenledigi açik hava sinemasina uygun bir planlama ile bir kamusal geçis ve sosyal etkilesim mekani olarak kurgulanmis. Bu geçis alaninin sonunda ise iki yapiyi birlestiren bir arkad yer aliyor. Her iki yapinin alt kot girislerini birbirine baglayan bu arkad yardimiyla yapilarin farkli cephe dilleri arasinda da bir bütünsellik algisi yakalanmak istenmis.

Dört kattan olusan ve 5227 m² alani kapsayan kapali yüzme havuzu ve spor salonu yapisi egimli bir araziye oturtulmus. Tasarimda da bu egimden faydalanilarak farkli kotlardan yapi girisleri alinmis. Vadiye bakan alt kottan havuz ve soyunma hacimleri ile iliski saglanirken, üst kottan ise vadi manzarasi ile iliskilendirilen kafeteryaya direkt erisim saglanmis.

Egimli arazideki kot farkliliklarindan yararlanilarak iki adet girisin kurgulandigi yapida, birinci bodrum katta spor salonuna ait fitness, aerobik ve spinning salonlari bulunacak. Aerobik salonunun Karapinar Çankaya Evi ve Karapinar Yüzme Havuzu arasinda kalan rekreasyon alanina cephe verdigi noktadan da dis mekan ile iliski kurulmus. Ayrica spor yapan üyenin çocuguna refakat edilecek bir çocuk oyun alani da yine bu katta çözümlenmis. Spinning salonu vadi manzarasina hakim sekilde, akustik açidan uygun malzemeler seçilerek tasarlanirken kat holünde 2. bodrum kattan zemin kata kadar devam eden bir galeriye yer verilmis.

Farkli Fonksiyonlara Getirilen Farkli Çözümler

Sosyal tesis, aile saglik merkezi ve muhtarlik yapilarini kapsayan Çankaya Evi ise dört kattan olusan 1658 metrekarelik bir alana sahip. Vadiye bakan alt kottan ana giris ve çok amaçli salon iliskileri saglanirken üst kottan ise Çankaya Evi’nden bagimsiz olarak aile sagligi merkezi ve muhtarlik birimlerinin girisleri olusturulmus.

Yapinin genel tasariminda, orta bölümde bir sirkülasyon hatti ve bu sirkülasyon hattinin bir tarafinda atölye, çok amaçli salon, 24 saat açik kütüphane gibi büyük hacimler planlanirken, diger kolda ise bu hacimleri destekleyen mutfak ve tuvalet gibi servis alanlari kurgulanmis.

Çankaya Evi’nin ana baglantisinin kuruldugu ikinci bodrum katta idari ofis, çok amaçli salon ve ilgili birimler, teknik hacimler ve çok amaçli salona hizmet eden islak hacimler bulunuyor. Yapi girisi boyunca uzanan saçakli giris platosu, çok amaçli salonun önünden devam ederek Çankaya Evi ve yüzme havuzu arasinda tasarlanan sosyal etkilesim alanina uzanirken, Çankaya Evi’nden parka dogru uzanan arkad ile baglanti tanimli hale getirilmis ve yerleske bütünlügü saglanmis.

Kütüphane, çocuk kütüphanesi niteligindeki oyun ve masal odasi ve bu mekanlarin servislerinin yer aldigi birinci bodrum katta, kütüphane önündeki genis teras ile ara geçis aksina baglanilirken yaz aylarinda çalisma alanlarinin teraslar ve yesil aks üzerinde genislemesi amaçlanmis.

Çankaya Evi’nden bagimsiz olarak Aile Sagligi Merkezi, muhtarlik birimleri ve bu birimlerin servis mekanlari ise zemin katta planlanmis. Farkli zaman kullanimlari ile beraber engelli ve hasta ulasimi da düsünülerek fonksiyonlarin birbirini olumlu yönde destekleyecegi sekilde fonksiyon yerlesimi yapilmis. Katin Çankaya Evi kisminda Karapinar Vadisi’ne bakan büyük bir resim atölyesi de olusturulmus.

Iki yapi arasinda düzenlenen parka, sosyal etkilesim alanina ve Karapinar Vadisi’ne bakan atölyeler ve atölyelerin servisleri ise birinci katta konumlandirilmis.

Tasarima Kazandirilan Ritim

Bu ana tasarim kararini destekleyecek sekilde olusturulan yapi cephe düzeninde sirkülasyon hatti daha seffaf giydirme cam sistemler ile kaplanarak iki kütlenin birbirinden kopuk algilanmasi saglanmis. Servis mekanlarinin bulundugu kütle koyu antrasit renkli, diger kütle ise beyaz olarak düsünülmüs.

Çankaya Evi ana girisinin saglandigi vadi cephesinde çok amaçli salon ve ana girisin bulundugu kisim, isiklikli yüksek çelik konstrüksiyonlar ile vurgulanmis, bu cephe düzeni de parkta ve yüzme havuzu cephesinde arkadlarla devam ettirilmis. Pencere önlerinde bulundugu zemin ile kontrast olarak beyaz kütlede antrasit, antrasit kütlede beyaz renkli genisletilmis metal günes kirici paneller kullanilarak olusturulan ritim ile yapiya dinamizm katilmis.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account