Küresel tehditler ve sinir güvenligi nedeniyle aralarinda Türkiye’nin de bulundugu pek çok ülke savunma bütçelerini artiriyor. Askeri tesisler, devlet binalari, elçilikler, üretim tesisleri, petrol rafinerileri gibi stratejik noktalarin güvenligi için yüksek teknolojili ürünler gelistiren Türkiye’nin bariyer markasi Arma Kontrol’ün CEO’su Koray Kartal, bütçelerin artmasiyla birlikte güvenlik sistemlerine yönelik taleplerin farklilastigina dikkat çekti

Yazar:Editor
13.02.2020
759

Dünya genelinde artan jeopolitik riskler nedeniyle ülkelerin savunma bütçeleri her geçen yil artis gösteriyor. Bagimsiz kurulus Global Firepower’in 2020 raporuna göre, 750 milyar dolar ile ilk sirada yer alan ABD’nin savunma bütçesi; askeri güç olarak üçüncü, bütçe olarak ise ikinci sirada bulunan Çin’in üç katindan daha fazla. 138 ülkenin ordularinin incelendigi listede Türkiye, 19 milyar dolar bütçe ve askeri gücüyle dünyanin en güçlü 13’üncü ordusu konumunda bulunuyor.

“Kademeli güvenlik sistemlerine talep artiyor”

Tamami Türk mühendislerden olusan Ar-Ge ekibiyle yüksek güvenlik önlemi gerektiren alanlara özel ürünler gelistiren Arma Kontrol’ün CEO’su Koray Kartal, bütçelerdeki artisla birlikte kullanilan sistemlerin de degistigine dikkat çekerek, “Küresel tehditler basta askeri tesisler, devlet binalari, elçilikler, üretim tesisleri, petrol rafinerileri gibi stratejik noktalar olmak üzere pek çok bölgede giris-çikis kontrolü saglamayi ve her türlü araçli saldiriya karsi üst düzey güvenlik önlemi alma ihtiyacini beraberinde getiriyor. Bütçelerin artmasiyla birlikte güvenlik sistemleri de farklilasiyor, özellikle kademeli güvenlik sistemleri ön plana çikiyor. Arma Kontrol olarak gelistirdigimiz yüksek teknolojili ürünlerimizle en zorlu arazi sartlarinda dahi üst düzey güvenlik sagliyoruz” dedi.

“12 tonluk kamyonu durduran road blocker ürettik”

Güvenlikte en çok tercih edilen ürünlerinin çarpisma test belgeli ürünler, mantar bariyerler ve road blocker modelleri oldugunu söyleyen Koray Kartal, “Yüksek güvenlikli road blocker’imiz Avrupa’da gerçeklestirilen çarpisma testinde saatte 80 km hizla çarpan 12 tonluk bir kamyonu durdurdu ve sonrasinda sorunsuz çalismaya devam etti. Dünya çapinda geçerliligi olan çarpisma testini geçerek P1 belgesini almaya hak kazanan ilk Türk firmasiyiz” diye konustu.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account