GMW MIMARLIK tasarimi Taskent Uluslararasi Havalimani, Amerika menseli mimarlik ödülü International Design Awards 2019’da ‘’Mimari Tasarim’’ kategorisinde “Gümüs Madalya” ödülünün sahibi oldu

Yazar:Editor
14.02.2020
3837

Havalimani projeleri agirlikli olmak üzere yurt içinde ve yurt disinda farkli fonksiyonlarda pek çok nitelikli mimari ve iç mimari projeye imza atan GMW MIMARLIK, International Design Awards 2019’da “Mimari Tasarim” ana kategorisi altindaki “Kemerler, Köprüler, Viyadükler ve Giris Kapilari” alt kategorisinde “Gümüs Madalya” ödülünün sahibi oldu.
Dünya çapinda akilli, sürdürülebilir ve çok disiplinli tasarimlarin önemini vurgulamak amaciyla bu yil 13.kez düzenlenen International Design Awards 2019’a dünyanin birçok ülkesinden çok sayida proje basvurdu. Yarisma bünyesinde finale kalan projeler, “Mimari Tasarim”, “Iç Mimarlik”, “Grafik Tasarim”, “Moda Tasarimi” ve “Ürün Tasarimi” kategorileri atinda yaristi.

International Design Awards 2019, GMW MIMARLIK tasarimi “Taskent Uluslararasi Havalimani” projesinin elde ettigi ilk basari degil. Proje, Architecture MasterPrize (AMP) 2019’da “Ulasim Projeleri” kategorisinde “Honorable Mention” ödülüne layik görülürken ayni zamanda mimarlik dünyasinin en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen World Architecture Festival (WAF) Awards’ta da “Future Projects - Infrastructure” kategorisinde finalist olma basarisini gösterdi.
Özbekistan’in Mimari Kimligini Çagdas Yapim Yöntemleriyle Yorumluyor...

GMW MIMARLIK’in mimari proje hizmeti sundugu Taskent Uluslararasi Havalimani kapsaminda yaklasik 90,000 m² terminal alani, iki adet 10,000 m²’lik yönetim ofisleri, 6,000 m²’lik yeme-içme hizmetleri binasi, 20,000 m²’lik bakim hangari ile tüm kara ve hava bölgesinin altyapi tasarim hizmetleri bulunuyor.

Gerçeklestirdigi tüm havaalani terminali projelerinde oldugu gibi bu projede de yolcu konforunu en ön planda tutarak; güvenlik, isletme etkinligi, terminalin ticari basarisi, büyütülebilirlik, esneklik ve sürdürülebilirlik gibi islevsel kavramlari yerine getirmeyi amaçlayan GMW MIMARLIK, Taskent Uluslararasi Havalimani projesi için üç farkli tasarim yaklasimi hazirlamis, idare tarafindan da seçilen alternatif ile yarismaya katilarak finalist olmus.

Tasarimda Özbekistan’in Khiva, Semerkant, Buhara gibi sehirlerindeki mimari mirasindan ve yerel bir simge olan Hüma kusundan yola çikilarak çagdas yapim yöntemleri ve teknoloji ile kültürel kimlik ögeleri bir araya getirilmistir. Kütleden iç mimariye kadar tüm tasarim kararlarinda yöreye özgün ögelerle kullanicilarin nerede olduklarini hissettikleri, akilda kalici özgün bir dil yaratilmistir.

GMW MIMARLIK’in Özbekistan’in zengin mimari mirasindan ve dogasindan esinlenerek tasarladigi alternatifler, idare tarafindan ilgiyle karsilanmis. Semerkant, Buhara ve Hive’de renk ve doku bakimindan dünyanin en önemli mimari eserlerini barindan bir ülkenin baskentinin kapisini tasarlamanin çok büyük bir sorumluluk ve gurur oldugunu belirten GMW MIMARLIK, Taskent Uluslararasi Havalimani için tasarladiklari tüm alternatif konsept projelerde, özgün ve çagdas bir mimari tasarim ve yapi - yapim teknolojisi açisindan uygulanabilir olma hedeflerini ön planda tutmus. Bunun yani sira yerel mimari mirastan yararlanarak ve kültürel degerlere saygi göstererek toplumsal ihtiyaçlara uygun çözümler üreten ve güncel uluslararasi standart ve normlara uyarak çagdas bir havalimaninin tüm ihtiyaçlarini gözeten projeler üretmeye dikkat etmis.

GMW MIMARLIK’in proje tasariminda esinlendigi Özbekistan’in dogal çevresi, ipek yolu, hüma kusu ve ipek yolu üzerindeki tarihi hanlar projenin iç mekandaki kütlelerinin olusum sürecine katki saglamis. Iç mekanda Hive’deki Kalta Minor minaresine, Orta Asya’nin mimari mücevheri sayilan 10. yüzyilda insa edilmis Ismail Samani’nin mozolesine ve Ulug Bey medresesine referanslar bulunuyor. Çati isikliklari ile derin iç mekanlara gün isigi aliniyor ve isikliklarin yönleri yolculara içgüdüsel olarak yönlendirme sagliyor. Geceleri isikliklardan gökyüzüne yayilan iç mekan isigi, form ile kontrast olusturarak binanin formuna vurgu yapiyor. Havaalani terminalinin önünde olusturulan meydanin kafeler ve oturma alanlari ile sehrin dokusuna uyum saglayacak sekilde bol agaçli olmasi; tarihi su kanallarina referanslarla sadece yolcu, karsilayici ve ugurlayici için degil ayni zamanda tüm sehir halki için bir çekim merkezi haline dönüsmesi hedeflenmis.

GMW MIMARLIK Hakkinda

GMW MIMARLIK 2000 yilinda, 1949'da Londra'da kurulmus olan GMW ARCHITECTS'in kidemli ortagi Ali Evrenay Özveren önderliginde kurulmustur. Istanbul Nisantasi'nda bulunan ofis, 2011 yilinda Ali Evrenay Özveren'e ortak olarak katilan Dicle Demircioglu ve Pinar Ilki tarafindan yönetilmektedir.

2000 yilinda gerçeklestirilen Istanbul Atatürk uluslararasi Havalimani terminal projesinin tamamlanmasinin ardindan GMW MIMARLIK, Avrupa, Orta Dogu ve Kuzey Afrika ve Türkiye'de ulasim sektöründe bir dizi önemli uluslararasi projeyi hayata geçirmek üzere görevlendirilmistir. Firma, havalimani projelerinin yani sira tren istasyonlari, ofis, alisveris ve eglence merkezleri gibi genis bir proje yelpazesine imza atmistir.

Büyük ölçekli bir ulasim projesi veya ofis iç mimari projesi söz konusu oldugunda, herhangi bir fark gözetilmeksizin kaliteden ödün verilmeden en iyi hizmetin uluslararasi proje standartlarinda verilmesi amaçlanir. Tasarim yönetimi ile çok sayida mühendis ve danismanlardan olusan proje ekibinin etkin koordinasyonu, firmanin güçlü özelliklerinden biridir.
GMWM, Avrupa’nin yirmiden fazla baskentinde yer alan mimarlik firmalarinin bir araya gelerek olusturdugu Avrupa Mimarlar Birligi’nin (EAA, European Architecture Alliance) kurucu üyelerinden biridir.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account