Seramikte dünyanin 7’inci, Avrupa’nin 3’üncü büyük ülkesi konumunda yer alan Türkiye, tasarim ve üretimdeki üstün gücüyle dünyaya meydan okuyor. Türkiye ekonomisindeki hareketliligin de etkisiyle 2020 hedeflerini yükselten sektör, Çin’de yasanan Corana Virüsü nedeniyle uluslararasi arenada sesini daha yüksek tondan duyurmaya basladi

Yazar:Editor
14.02.2020
532

2 hafta önce Amerika’nin Las Vegas sehrinde, geçtigimiz hafta ise Ispanya'nin Valencia sehrinde gerçeklesen fuarlar, Çin’de yasanan Corona Virüsü salginindan dolayi seramikteki taleplerin Avrupa ve Türkiye’ye kaymaya basladigini gösterdi. Mart ayinda Çin’de yapilacak seramik fuarinin salgin sebebiyle iptal edilmesinden sonra, ayni tarihlerde Istanbul’da gerçeklesecek olan Unicera Fuari’na Avrupa ve Amerika’dan yogun ziyaretçi bekleniyor.

NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Baskani Erkan Güral’in ev sahipliginde düzenlenen basin toplantisinda, seramik sektörü için büyük firsat yaratmasi beklenen gelismeler kamuoyu ile paylasildi. Toplantida NG Kütahya Seramik’in üretim, ihracat, satislar ve inovatif ürünlerle ilgili son bilgileri basin mensuplarina aktaran Erkan Güral, seramik sektörünün 2020 hedefleri hakkinda da açiklamada bulundu.

Erkan Güral: “Türkiye seramikte küresel güç olmaya aday”

Dünyanin dev ekonomileri arasinda yasananlarin, tüm sektörlerde oldugu gibi seramik sektöründe de ihracatin yol haritasini sekillendirdigini vurgulayan NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Baskani Erkan Güral, “ABD ve Çin arasindaki ticaret savaslari nedeniyle, seramik sektörü açisindan iki pazarda da bizi ciddi firsatlar bekliyor. Çin’deki virüs salgini nedeniyle olusan kriz ortami, dünya ticaretini derinden etkiledi. Çin Halk Cumhuriyeti’ne verilen siparisler, ülkemize kaymaya basladi. Ürün tedariki hizla ülkemize yöneliyor. Özellikle Avrupali ve Amerikali firmalar virüsten korkup Türkiye’ye siginmakta. Virüs salgininin durdurulamamasi ise talebi giderek daha çok ülkemize yöneltmekte. Türkiye, rekabet gücü çok yüksek bir ülke. Seramik üretiminde de entegre bir yapiya sahip. Lojistik gücüyle ile uluslararasi alicilar için çok avantajli konumda. Türkiye, bu unsurlariyla dünya seramik sektöründeki küresel gücünü artirmak için önemli bir firsatlara sahiptir.

Erkan Güral: “2019’da ihracatimizi yüzde 56 artirdik, 2020’de ise yüzde 42 artis daha hedefliyoruz” “2020 ciro hedefimiz 1 Milyar TL’yi geçmek”

NG Kütahya Seramik’in verimli bir yili geride biraktigini kaydeden Erkan Güral, konuya iliskin su rakamsal bilgileri paylasti: “Dünyanin en büyük seramik üreticilerinden Italya ve Ispanya Türk ürünlerini ihraç eden seramigin dogdugu topraklar olan Çin pazarinda aktif bir konumda yer alan marka olarak global marka olma yönünde attigimiz dev adimlara yenilerini ekliyoruz. Bu kapsamda yatirim yaptigimiz en yeni teknolojilerle dünyanin en büyük ebatlarina sahip ürünlerimizi dünya pazarlarina sunduk. 2018 yilindan bu yana ihracatimizi artirma çalismalarimizda tam gaz ilerliyoruz. 2019 yilinda ihracatimizi yüzde 56 oraninda artirdik ve 79 ülkeye ihracat gerçeklestirdik. Bu adimlar sonucunda 2020 yilinda ise yüzde 42’lik ilave bir artis hedefliyoruz. Diger taraftan sirket olarak yurtiçinde 231, yurtdisinda ise 49 olan magaza sayimizi artirmak için yatirimlarimiza devam ediyoruz.”

NG Kütahya Seramik’ten Kütahya’ya yeni fabrika

Erkan Güral konusmasini söyle sürdürdü: “Türkiye’nin 2020 yilina ekonomik anlamda güzel bir giris yaptigini söyleyebiliriz. Bugün baktigimizda faiz oranlarinin düsük oldugunu, dövizin ise stabil seviyede seyrettigini görüyoruz. Bu olumlu ortamda biz de sirket olarak yeni yatirimlar planliyoruz. Yine memleketimiz Kütahya’daki 7 olan fabrika sayimizi 8’e çikarmak için fizibilite çalismalarina basladik. Mevcut fabrikalarimizda bugün yüzde 100 tam kapasiteyle çalisarak günde 100 bin metrekare seramik üretimi yapiyoruz. 2020’nin ilk çeyreginin sonunda her sey planladigimiz gibi giderse yaklasik 350 ile 400 milyon TL’lik bir yatirim bedeli ile yeni yatirimimizi hayata geçirmek istiyoruz.” Dedi.

“2020’de hedef 1 Milyar TL’yi geçmek”

Kütahya Seramik olarak her yeni yilda bir önceki yila göre ciro hedeflerini yukariya tasidiklarini kaydeden Güral, ‘’2019 yilini Kütahya Seramik olarak 800 milyon TL ciro ile kapattik. 2020 yilina sirket olarak hizli giris yaptigimizi söyleyebilirim. Attigimiz stratejik büyüme adimlariyla beraber 2020 yilinda ciromuzu 1 milyar TL’nin üzerine çikaracagiz‘’ dedi.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account