Kurulduğu günden bugüne emin ve sağlam adımlarla büyümeye devam eden Mill Çelik Yapı Ve Mimarlık'ın kurucusu Songül ARĞAÇ hedeflerini İnşaat & Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
21.02.2020
9546

Mill Çelik Yapı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Mill Çelik Yapı Ve Mimarlık 2018 yılında, çelik ve prefabrik yapı tasarım ve üretim firması olarak kuruldu. Ürünlerimizin tamamı fabrika ortamında üretilen, montaj yerinde pratik bir şekilde montajı yapılabilen, tasarıma elverişli, modüler ve dönüştürülebilir yapılardır. Ürün grubumuzda çelik yapılar, prefabrik şantiye yapıları ve hafif çelik yapılar bulunmaktadır. Çelik yapılar ile mimarlığı birleştiren Mill Çelik Yapı Ve Mimarlık olarak, sürdürülebilir kentleşme için, mimarlık ve fabrikasyon üretim sentezini yaygınlaştırmayı, bu bağlamda insan hayatına, çağın gereklerine uygun yaşam alanları sağlayan ve çevreci bir yaklaşımla dokunmayı hedeflemekteyiz.

Ürünleriniz, özel çalışmalarınız, yenilikleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Çelik ve prefabrik yapılar üretiyoruz. Tasarıma elverişli ve en önemlisi dönüştürülebilir yapılar üretiyoruz. Alışılagelmiş çelik yapı kültürüne ek olarak çeşitli modüler tasarımlarımız var. Bu ürünler yenilikçi ve sürdürülebilir ürünler. Fabrikasyonun esnek tasarım imkanı sunması, seri üretilebilmesi , kolay monte ve demonte edilebilmesi, dönüştürülebilir ürünler olması sebebiyle geleceğin yaygın yapım sistemleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Genel itibarıyle mimari bakışla, estetik, işlevsel, ekonomik ve çevreci yaklaşımlar sergilemekteyiz. Yani çelik yapı –mimarlık - mühendislik üçlüsünü maksimum verim ile bir araya getiriyoruz diye özetleyebiliriz..

Proje bazlı çalışmalarınız varsa bilgi verir misiniz? Hangi projelerde yer aldınız?

Kurulduğumuz günden itibaren yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda projede bulunduk. Halihazırda devam eden projelerimiz ve tamamladığımız projelerimiz var. Bunlardan İzmir-Karşıyaka-Hilltown Alışveriş Merkezi projesinde çelik imalatlarımız tamamlandı. Halihazırda Muğla-Marmaris-Okluk koyundaki Cumhurbaşkanlığı Konukevinde imalatlarımız devam ediyor. Ayrıca bir yıl içerisinde Kazakistan’da çelik, Türkmenistan ve Fildişi’nde hafif çelik ve prefabrik projelerimiz tamamlandı.

Sektörün sorunlarına dair değerlendirmeleriniz, çözüm önerileriniz nelerdir?

Sürdürülebilir kentleşme konusunda ülkemizde ve dünya genelinde inşaat sektörünün ciddi eksiklikleri var. Bunun dışında depreme dayanıklılık konusunda yine sektörümüzde eksik kalınan noktalar var. Bu bağlamda hem dönüştürülebilir yapı olmaları hem de imalat sırasında yaşanacak aksaklıklar, insan hatalarından kaynaklı depreme dayanıksızlığın en aza indirgendiği, çelik yapıların yaygınlaştırılmasını öneriyoruz. Yerinde imalat yerine fabrikasyon üretimin yapı sektöründe de gelişmesi gerektiği kanaatindeyiz. Birbirine her zaman alternatif değil elbette ama geleneksel yapım metodlarının çağın gereklilikleri karşısında yetersiz kaldığını gözlemlemekteyiz.

Firmanız kaç kişiye istihdam sağlıyor ve sektörün kalifiye eleman durumunu değerlendirir misiniz?

Firmamız, sayısı proje bazlı olarak değişmek üzere halihazırda 3 Beyaz yaka 15 mavi yaka toplamda 18 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Firmanız ve sektör açısından 2020 yılı nasıl geçmekte? Yıl sonuna dair öngörüleriniz nelerdir?

Firmamız açısından 2020 yılı hareketli başladı. 2019 yılından daha iyi bir sene olacağına inanıyoruz. Özellikle yerli firmaların yurtdışı ayağında hareketlenmeler var. Bu bağlamda globalleşmek için hem ülkemiz hem de sektör açısından çeşitli fırsatlar var diyebiliriz. Aynı şekilde yurtiçinde de sektör açısından verimli bir yıl olmasını diliyoruz.

Son olarak kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Uzun vadede hedef olarak koyduğumuz çeşitli kilometre taşları var. Bizim açımızdan bunlar rakamsal veriler olmakla beraber, insan yaşamına katkı sağlayan, çözüm üreten bir yapılaşmayı, güçlü temeller üzerine kurmak ve yaşatmaktır. Mill Çelik Yapı Ve Mimarlık, insanı odağına alarak hem ürettikleri yapılarda hem de kendi oluşturduğu ekosisteminde, bilimsel dayanaklar ışığında büyümek hedefindedir.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account