Başarılı ve yenilikçi projeleri ile sektörde emin adımlarla ilerleyen Göktekin Yapı Yönetimin Kurulu Başkanı Serdar Göktekin İnşaat & Yatırım'ın sorularını cevapladı

Yazar:Editor
25.02.2020
9408

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Hayatım boyunca öğrenme arzum ve hep mükemmeli arayan yapım oldu. Bu vizyonum markamın kuruluş sürecine de yansıdı ve Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak görülen inşaat sektöründe Adana’da marka konut iddiasıyla 2013 yılında Göktekin Yapı’yı kurdum. Kuruluş aşamamızdan itibaren alanında profesyonel isimlerden hizmet aldık. Marka ve kurumsal kimlik çalışması için Türkiye’nin önde gelen marka şirketi olan Markam firması (Güven Borça) ile çalıştık.

İlk denememize küçük bir arsa alarak G1 adını verdiğim projeyle başladık. G1 projesinin tamamlanmasıyla 2. Projesi olan G2 kentsel dönüşüm Projesi’ne başladık. Projenin yapım süreci devam ederken G3 kentsel dönüşüm görüşmeleri başladı ve 6 ay sonunda bu projede de imzaları aldık. G3 2019 yılında tamamlandı.

2019 yılında Turgut Özal Bulvarı’nda oldukça prestijli bir noktada iş merkezi projesi için dünyaca ünlü duayen mimar Emre Arolat ile anlaşma sağladık. Bu projenin bölgede nadide bir proje olarak kalıcı izler bırakacağını düşünüyoruz.

2020 yılı ile birlikte yeni bir konut projesi anlaşması imzaladık. Turgut Özal Bulvarı’nın prestijli, doğal çevreye sahip bölgesinde hemen hemen boş kalmış tek arsa burası. Muşteri araştırmaları, trendler ve bölgesel ihtiyaçlar ışığında bu projede pratik, yaşaması keyifli, modüler, renkli bir ekosistem oluşturacağız. Aynı zamanda yatırımcılar için hem getirisi yüksek hem de gelecekte kiracı garantili bir proje olacak.

Proje bazlı çalışmalarınız varsa bilgi verir misiniz?

Göktekin Yapı bugüne kadar birbirinden farklı ve her biri diğerinden daha kaliteli ve hedef kitleye uygun, biri kendi projesi (G1) ve diğerleri kentsel dönüşüm projesi olan (G2 ve G3) konut projelerine imzasını attı.
G1 projesine 2013 yılı sonunda başlayıp 2015 yılsonunda tamamladık. 14 adet 2+1 ve 2 adet 4+1 dubleks daireler ile toplamda 16 dairelik bir projeydi. Satışlar tamamlanan proje, çok keyifli butik bir yaşam alanına sahip.

G2 projesine 2015 yılı sonunda başlandı. 2 bloklu toplamda 38 daireli kentsel dönüşüm kapsamında, tek blokta 56 dairelik tek tip 3+1 daireler ve zemin asma kat işyerlerinden oluşan proje, 2017 yılı sonunda tamamlanarak daireler kat maliklerine teslim edildi, satışları ise 2019 yılında tamamlandı. Toplam inşaat alanı 9.525 m2’dir. Turgut Özal Bulvarı’nda şehirli yaşamına uygun kaliteli bir yaşam sunan bu proje ile kat maliklerimiz oldukça mutlu.

G3 projesi 2017 yılı Nisan ayında hayata geçirildi. 2 bloklu 44 daireli kentsel dönüşüm kapsamında, 2 bloklu 73 daireve zemin asma kat işyerlerinden oluşan proje, 2019 Mart ayında tamamlanarak, daireler kat maliklerine teslim edildi. Toplam inşaat alanı 17.691 m2’dir. Bölgenin en prestijli ve donanımlı site yaşamını sunan projesi olan G3’te satışlar hala devam ediyor.. Projelerimizin yönetimini de bizler üstlendiğimizden tasarlanan kaliteyi koruyarak sakinlerimize hizmet vermeyi devam ettiriyoruz.

Konut stoğu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Kredi oranlarının düşmesiyle konut satışlarında artış dikkat çekici, bu olumlu seyrin devamını diliyorum. Aslında ev sahibi olmak isteyenler için tam zamanı diyebilirim.

Ülke genelinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına dair değerlendirmeleriniz nelerdir?

Kentsel dönüşüm çıkış amacından uzaklaştı. Çürük yapıların arındırılması için elini taşın altına koyan ülke yönetimi ve müteahhitler şu an çıkmazda, evleri yıkılan ama inşaatı devam etmeyen birçok kentsel dönüşüm projesi var. Göktekin Yapı olarak dersimize iyi çalışıyoruz. Kimseyi mağdur etmemek adına maliyetlerimizi iyi analiz ediyor ve kat maliklerine şeffaf bir yapı ile çalışmalarımızı aktarıyoruz.

İnşaat – gayrimenkul sektörünün son 10/15 yıllık gelişimini nasıl gözlemliyorsunuz?

Gayrimenkul sektörü kendisiyle beraber birçok sektörü doğrudan besliyor ve ülke ekonomisine öncülük ediyor. . Zaman zaman daralmalar olsa da hala en önemli sektör olarak görüyorum. Geçmişte ne yapılsa satılıyordu ama artık sadece iyi projeler, müşteriye bir konuttan daha fazlasını sunan projeler satacak. Bu nedenle herkes dersine daha iyi çalışmak durumunda!

Sektörün sorunlarına dair değerlendirmeleriniz, çözüm önerileriniz nelerdir?

İmar Kanunu, İSG, satış, kentsel dönüşüm, kalite, teknoloji, inşaat firmalarının mali durumları sektörün sorunlarının başında geliyor.

İmar Kanunu, şu ana kadar haksız rekabete neden oldu. İGS konusu ise gerekli altyapı oluşturulmadan hayatımıza girdi. Çalışanlarımız hala bu bilinçte değil, sektör önce insan mottosunda İSG özelinde çok gerilerde. Sadece ceza almamak adına yapılan çok basit uygulamalar var. Eğitimler, süreler ve önlemler çok yetersiz.

Göktekin Yapı olarak özlük dosyasından başlayarak önce iş güvenliği çalışmaları yapıyoruz. İSG hizmetleri için tam zamanlı personel dışında danışmanlık hizmeti de alıyoruz. Şantiyelerde ise kontrolü ceza ödül sistemi olarak sarı kart yöntemi ile uyguluyoruz. Mevzuatın istemediği veya cezaya tabi olmayan tüm konularda özellikle kendi bakış açımızla uygulamaya koyuyoruz. Örneğin MYK için idareler belirli bir zaman dilimine kadar başvuru olmasını yeterli görüyorken Göktekin Yapı olarak belgesi olmayana işbaşı yaptırmıyoruz. Satış için alanında ülkenin en iyi firmalarıyla anlaşarak tanıtım çalışmalarımıza başladık. Markamızın algısı ve proje bazlı tanıtımlar eş zamanlı çok dinamik bir kadro ile yürütülüyor.

Kalite anlayışı, ülkemizde her geçen gün geriliyor. Yanlış ürünler, hatalı imalatlar, geri dönüşler, zaman kayıpları hemen hemen her müteahhittin sıkıntı çektiği konular. Teknoloji altyapımız, uzman kadromuz ve kalite üzerine yaptığı yatırımlarımızla süresinde ve her imalatı bir kere yaparak hem israfın önüne geçiyor hem de kaliteli yapılar üretiyoruz. İnşaat firmalarındaki mali sıkıntılar maalesef ülke çapındaki firmalar da bile yaşanıyor. Süreci iyi analiz ederek ve mali yapımızı koruyarak yatırımları seçiyoruz.

Firmanız kaç kişiye istihdam sağlıyor ve sektörün kalifiye eleman durumunu değerlendirir misiniz?

Şu anda şirketimiz bünyesinde 49 çalışanımız bulunuyor. Sektörde maalesef kalifiye eleman bulmakta zorluk yaşanıyor. Bunun temel nedenlerinden birisi yatırımcıların yani inşaat yapanların seçiminde ve yetkilendirilmesinde bir standart olmaması. Yatırımcılar ucuz, hızlı ve bir an önce projeyi bitirecek eleman istediklerinden personel niteliğini arttırıcı bir zorlama olmuyor. Yeni nesil mezunlar da işin mutfağını, şantiyesini, ustalığını öğrenmek ve deneyimlemek konusunda çok isteksiz ve biran önce ofise geçip daha çok kazanmak odaklı bakıyorlar. İnşaat uygulamalarını yapan taşeronlar ve uygulamacılar da işin kalitesini arttırmak, yenilikleri benimsemek konusunda isteksiz olunca kalifiye eleman bulmak zorlaşıyor. Aslında Türkiye’deki inşaat mühendisleri iş programlama ve tamamlama konusunda dünyadaki en iyi mühendisler diyebilirim. Ancak yeni dönemde sektörün baraj, karayolu/demiryolu, altyapı, üst yapı gibi uzmanlık alanlarına göre eğitim almış personellere ihtiyacı olduğu da çok açık.

Firmanız ve sektör açısından 2020 yılı nasıl başladı, beklentileriniz & öngörüleriniz nelerdir?

2020 yılının düşündüğümüz gibi olumlu başladığını görmekteyiz. Ulusal ve yerel düzeyde hem mevcut konut stoğuna yönelik satışlarda hem de yeni başlayan projelerde faizlerin düşmesi ve iyi düşünülmüş projeler sayesinde bir hareketlilik olduğunu gözlemliyoruz. Müşterisini iyi tanıyan ve tanımak için çalışmalar yapıp projelerini onlarla birlikte tasarlayan alt yapısı sağlam ve güven veren firmalar için sektörde çok avantajlı fırsatlar olduğunu düşünmekteyiz. Bu nedenle konut sahibi olmak isteyenlerin alım yapmadan önce firmaları, geçmişlerini, önceki projelerini iyi incelemelerini hatta önceki projelerde yaşayanlarla konuşup görüş almalarını öneriyoruz.

Son olarak kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Göktekin Yapı, bina sakinlerini, yeni misafirlerini, çalışanını, paydaşını, toplumu ve çalıştığı bölgeyi önemseyen, önceliklendiren adil, güvenilir, uzman, yüksek kalite üreten ve sorumlu olduğu bu tarafların hepsi için değer üretmeyi ilke edinmiş bir bakış açısına sahip. Zamandan bağımsız olarak tüm hedeflerimizi bu ilkeden vazgeçmeden yapmaya özen gösteriyoruz. Tabii ki çalışma alanımız ve sektörümüzde çalıştığımız bölgelere değer katacak, iz bırakacak, yenilikçi, yatırımcıyı da yapılarımızda yaşayanları da mutlu edecek yeni projeler planlıyoruz. Her projemizde proje yönetimi, teknoloji yönetimi, bina yönetimi, müşteri memnuniyeti ve sosyal sorumluluk gibi alanların sadece birkaçında değil hepsinde Türkiye’nin en iyi yapı markası olmayı hedefliyoruz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account