TÜİK Şubat 2020 satış istatistiklerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2020 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 51,4 oranında artarak 118 753 oldu

Yazar:Editor
16.03.2020
1885

Konut satışlarında, İstanbul 22 662 konut satışı ve yüzde 19,1 ile en yüksek paya sahip oldu.

Türkiye genelinde 2020 Şubat ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 391,9 oranında artış göstererek 43 733 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 36,8 olarak gerçekleşti.

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,6 artarak 4 005 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Şubat 2020'de ilk sırayı 1 987 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 805 konut satışı ile Antalya, 265 konut satışı ile Ankara, 131 konut satışı ile Yalova ve 115 konut satışı ile Bursa izledi.

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: “Satışlardaki hareketlilik, faiz indirimiyle yeni bir boyut kazandı”

“Sektörümüzde 2019 yılının son döneminde gerçekleştirilen faiz indirimiyle birlikte başlayan hareketlilik, faizlerin yüzde 0.79’a çekilmesiyle farklı bir boyut kazandı. TÜİK’in açıkladığı şubat rakamlarına göre satışlarda yaşanan yüzde 51.4’lük artış, faiz indiriminin bir kazanımı oldu. İndirimden en büyük payı kredili satışlar alıyor. Şubat ayında kredili satışlardaki artış, yüzde 400’e ulaştı. Yabancı yatırımcıların sektörümüze olan güveni satışlara da yansıyor. Şubat ayında yaşanan yüzde20.6’lık artış, sektörümüzün dünyadaki vitrininin ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor.

Merkez Bankası’nın faiz indirimi yönünde attığı adımlar, faiz oranlarının gerilemesine yönelik bir sinyal veriyor. Merkez Bankası’nın yeni faiz politikası, satışlardaki hareketliliği destekliyor. Yatırımcılar, her koşulda faiz indirimini seviyor. Yaklaşan bahar ayları ile birlikte, önümüzde bizi bekleyen lansman dönemi olduğunu düşünecek olursak, yatırımcıya sunacağımız cazip ödeme seçenekleri ile satışların en yüksek seviyeye ulaşacağını söyleyebiliriz. Öte yandan satışlardaki artışla birlikte eriyen stoklar da orta vadede yeni projelerin hayata geçirilmesi için önemli bir zemin hazırladı. Kentsel dönüşüm projeleri yönünde başlayan hareketliliği de göz önünde bulundurursak satışlardaki hareketli yapı ile birlikte yeni inşaat çalışmalarının hız kazandığı bir dönem bizi bekliyor diyebiliriz.

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe edindiğimiz köklü tecrübe ile her dönemde satışlarımızda ve inşaat faaliyetlerimizde dinamik bir yapı sergiledik. Geldiğimiz son aşamada Ödül İstanbul projemizin yüzde 80’inin teslim ettik. Bahaş Holding işbirliğinde, Esenyurt’tainşa ettiğimiz Meydan Ardıçlı projesinin 2 etabının teslimlerini, ticari alanların da yüzde 80’inin satışını tamamladık. Ncadde Hayat Residence'ta“Hemen Tapu, Hemen Teslim” dönemi başlattık. Var olan projelerimize ek olarak hayata geçirmeyi planladığımız yeni projelerimizle sektörün en büyük oyuncularından biri olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su: “Hem yerli, hem de yabancı yatırımcı açısından çok verimli bir dönemdeyiz” 

“Faiz oranlarının yüzde 0,79’a indirilmesi, sektörümüz açısında önemli gelişmelere sahne oluyor. TÜİK’in açıkladığı şubat rakamlarındaki yüzde 51.4’lük artışta, indirimin etkisi büyük.Şubat ayında kredili satışlar, satışlardaki artışa en büyük katkıyı sağladı. Bu dönemde kredili satışlardaki artış, yüzde 400’e dayandı.Merkez Bankası’nın faiz indirim stratejisi ile düşen kredi oranları satışlardaki artışta söz sahibi oldu diyebiliriz. Aynı zamanda şubat ayında yabancı yatırımcı satışlarındaki artış da yüzde 20.6’ya ulaştı. Geçtiğimiz yıl artış trendi yaşayan yabancı yatırımcı satışları, dinamik yapısını koruyor.

Hem yerli, hem de yabancı yatırımcı açısından çok verimli bir dönemin içerisindeyiz. Bu dönem, sadece içerisinde bulunduğumuz yıl için değil, önümüzdeki yıllar için de çok önemli fırsatlar yaratacak. Çünkü satışlardaki artış, yeni konut ihtiyacını da artırıyor. Dolayısıyla sektörümüzün önümüzdeki 5 yılını 2020 yılı şekillendirecek diyebiliriz. Bahar aylarının yaklaştığı bir dönemdeyiz. Önümüzdeki ay başlayacak bahar kampanyaları ile satışlar ciddi bir ivme kazanacak. Yılın en yüksek satış oranlarıyla karşılaşacağımız aylar bizi bekliyor.

Bahaş Holding olarak oyuncak ve paslanmaz yapı malzemeleri sektörlerindeki yatırımlarımızı güçlendirerek ihracat faaliyetlerimiz, artırmaya yönelik bir çalışma içerisindeyiz. İnşaat ve taahhüt işlerimizde ise çok sayıda kamu ihalesini takip ediyoruz. Gayrimenkul ve inşaat sektöründe Üsküdar’daki kentsel dönüşüm projemizin çalışmaları, hızla sürüyor. Özyurtlar Holding işbirliğinde, Esenyurt’ta inşa ettiğimiz Meydan Ardıçlı projesinin ilk etap teslimlerine yaptık, 2’nci etap teslimlerine başladık. Satışlarımızdaki hareketlilik devam Öte yandan İstanbul’un çok güzel ve özel yerlerinde yapmayı planladığımız konut projelerimizi olgunlaştırdık. Çok yakında kamuoyu ile paylaşacağız.”

Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı: “Merkez Bankası’nın indirim stratejisi, kredili satışları yükseltti”

“Yılbaşında faizlerin yüzde 0.79’aindirilmesiyle başlayan satışlardaki hızlı yükseliş, devam ediyor. Faiz indirimi, özellikle kredili satışları patlattı. Politika faizinde indirime giren Merkez Bankası’nın benimsediği faiz indirim stratejisinin, kredili satışları artırmada katkısıoldukça büyük. TÜİK’in açıkladığı şubat rakamlarına göre satışlardaki artış, yüzde 51.4 seviyesine ulaştı. Bu dönemde kredili satışlardaki artış, yüzde 400 sınırına dayandı. Yine yabancı yatırımcı satışlarındaki artış, yüzde 20.6 ile içerisinde bulunduğumuz kış aylarına rağmen, önemli bir oran yakaladı.

Gayrimenkul ve inşaat sektörü açısından bu yıl, dünya ticaretinde yaşanan değişimlere rağmen bir çıkış dönemi olacak. Açıklanan veriler bunu gösteriyor. Satışlardaki artış uzun vadeli olarak Türkiye’nin ihtiyacı olan konut sayısını da artırıyor. Dolayısıyla 2020, sadece yakın vadede değil uzun vadede de sektörün geleceğinin şekillenmesinde kritik bir dönem olacak diyebilirim. Üstelik sadece yerli yatırımcı açısından değil, yabancı yatırımcı açısından da sektörümüze yönelik talepte artış söz konusu. Türkiye dünya gayrimenkul ve inşaat sektöründe önemli bir konuma yükseldi. Yakın dönemde lansmanlarla dolu bahar ayları bizi bekliyor. Her dönemde satışların yükselişe geçtiği bu dönemde, yerli ve yabancı yatırımcılar açısından daha yüksek oranları göreceğimizi düşünüyorum.

Lübnanlı ortağımız ile kurduğumuz BOSS4 Gayrimenkul İnşaat olarakyıla hızlı başladık. Ortaklığımızın en yeni projesi olan, Levent’in yükselen yıldızı olarak gösterilen Alya Teras’ı ön satışa çıkardık. Beylikdüzü bölgesinde geliştirdiğimiz projelerimizden olan Alya Onist ve Alya Marin’in inşaat çalışmaları hızla sürüyor. Projelerimize yönelik talepler oldukça dinamik bir seyir izliyor. Önümüzdeki aylarda düzenleyeceğimiz farklı kampanyalar ile de satışlarımızdaki trafiğin artacağını söyleyebilirim.”

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı: “Bahar gelmeden, sektörümüze bahar havası geldi”

“Sektörümüzde faiz oranlarının yüzde 0.79’a gerilemesinin etkileri sürüyor. TÜİK’in açıkladığı şubat rakamları, sektörümüzde henüz bahar gelmeden bahar havası yaşattı. Rakamlara göre; konut satışlarındaki yüzde 51.4’lük artış, yılbaşındaki artış trendinin yerini sağlamlaştırdı. Yabancıya satışlardaki artış da yüzde 20’yi aştı. Rakamlarda öne çıkan çok daha önemli bir oran var. O da kredili satışlarda yaşanan yüzde 400’e varan artış. Merkez Bankası’nın faiz indirimiyle birlikte faiz oranları da paralel olarak ilerliyor. Bu durum kredili satışlara da artış olarak yansıyor. Kredi kullanılarak yapılan alımlarda, yapımı tamamlanan ya da tamamlanmak üzere olan projeler öne çıkıyor. Bu durum stoklarının hızla eritilerek yeni projelerin hayata geçirilmesi için zemin hazırlıyor.

Faiz indirimiyle başlayan hareketliliği, Pendik’te 9 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirdiğimiz 252 konut ve 15 ticari birimden oluşan 'Ondörtüç Pendik' projemizde de hissettik. Projemizdeki satışlar sektördeki satış oranlarının üstünde bir oranla ilerliyor. Dairelerimizi 0.79 faz oranı ve 180 ay vade avantajıyla yatırımcılarımızla buluştururken, farklı ödeme seçenekleriyle de yatırımcılar için cazibe yaratıyoruz. Düzenlediğimiz farklı kampanyalarla da yatırımcılarımıza cazip fırsatlar sunuyoruz. Doğru lokasyonda, doğru kurgulanmış ve doğru ödeme seçenekleri sunan projelerin satışlarda öne çıktığı bir dönemdeyiz. Satışların en düşük olduğu dönemde bile projemizdeki satışlar hep dinamik ilerledi. Yaklaşan bahar aylarında hazırlayacağımız kampanyalarımızla, yatırımcılarımızı İnsay Yapı ailesine kazandıracağız”

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account