Silikon Vadisi'nde doğup gayrimenkul sektörüne yeni bir soluk getiren 11Sight hakkında merak edilenleri Türkiye Ülke Müdürü Ercan Gümüş İnşaat & Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
13.04.2020
4125

11Sight teknolojisini kurma hikâyeniz nedir?

11Sight, 2015 yılının Aralık ayında San Francisco, California’da kuruldu. Kurucularımızdan Aleks Göllü ve Farokh Eskafi daha önce çıkış ( exit ) yapmış tecrübeli girişimciler. Ben de o dönem bir şirketteki hisselerimi devretmiş bir süreliğine San Francisco’ya gitmiştim. Her üçümüzün de geçmiş tecrübeleri şirketlere satılan yazılımlar olduğu için bu doğrultuda bir ürün geliştirmeye karar verdik. Yükselen trend de Video idi. Bu sebeple şirketler için kolay kullanımlı görüntülü görüşme hizmeti sunan bir ürün geliştirdik. Daha sonra da yatırım sürecimiz başladı. Şirketimiz halen San Francisco’da, orada bir ofisimiz ve çalışanlarımız var. Silikon Vadisi’nin en büyük avantajı sizinle benzer heyecanlara sahip bir çevrede yaşıyor olmanız. 

11Sight teknolojisi, inşaat ve gayrimenkul firmalarına nasıl bir maliyet avantajı sağlanıyor?

11Sight ile dijital ortamda yaratılmış bir daire yerine gerçek dairede canlı bir tur yapılarak alıcılara evlerin durumunu gösteriliyor. Sanal turlar gerçek resimler üzerinden olduğunda bile, odaların büyüklüğü, ne kadar ışık aldığı veya eşyaların sağlamlığı gibi daha detaylı olarak incelenmesi gereken durumlarda yetersiz kalıyor. 11Sight kullanan emlak danışmanları, satacağı daireyi canlı olarak gezdirip alıcının merak ettiği kısımları kendisine gösterebiliyor. Bu seyahat için herhangi bir seyahat masrafı olmuyor. Ayrıca bu yöntem ile satış danışmanı da tüm ikna kabiliyetlerini ( ses tonu, beden dili, jest ve mimikler ) görüşmede kullanabildikleri için satış ihtimali çok daha yüksek oluyor. Otomotiv sektöründe yayınladığımız bir çalışmada görüntülü görüşme ile sağlanan iletişimlerde sesli görüşme ile sağlanan iletişimlere göre 2 kat daha fazla satışa dönüşüm oranı yakaladık.  Bu açıdan da hem reklam bütçelerinde bir azalmaya hem de karlılığa ciddi bir faydası olduğunu söyleyebiliriz.

Türk gayrimenkul yatırımcısı satış ofislerinin dijitale taşınmasına ve online satış / kiralama hizmetlerine adapte olmaya başladı mı?

Tüm sektörler gibi emlak sektörü de dijital dönüşüm hareketine uyum sağlıyor elbette. Gayrimenkul yatırımcıları almayı veya kiralamayı düşündükleri evlerin satıcılarını tek tıkla görüntülü olarak arayarak oturdukları yerden diledikleri evi görebiliyorlar. Dijital teknolojilere hızla adapte olan tüketiciler gayrimenkul sektöründe teknolojimizi kullanırken de hiç zorlanmıyorlar. İçinde bulunduğumuz durum bu adaptasyonu ciddi şekilde hızlandırdı. Son 2 aydır bize gelen taleplerde de bu artışı gözlemleyebiliyoruz. 

Online satış / kiralama hizmetlerinde yerli ve yabancı yatırımcıları kıyaslarsak ne gibi farklar var?

Yapılan bir araştırmaya göre yabancı ülkelerde ev sahiplerinin %73’ü, evlerini satmak veya kiralamak için video ile hizmet veren platformları tercih ediyor. Bu oran Türkiye’de çok çok düşük. Son döneme kadar yerli yatırımcılar online satış/kiralama hizmetlerinde tüm işlemlerini maalesef tamamlayamıyorlardı, bu da yerli yabancıları bu yöntemlere geç yönlendirdi. Amerika’da bir çok evrağı online olarak imzalayabiliyorsunuz, kamu dairelerinde bir çok işlemi online tamamlayabiliyorsunuz. Hal böyle olunca yabancı yatırımcı online ortamlara hem daha alışkın oluyor hem de daha çok güveniyor. Son düzenlemelerle beraber umuyoruz ki yerli yatırımcıların da online işlemlere hem güvenleri hem de yatkınlıkları hızlıca artacaktır.

Sektörün dijitalleşmesi neden önemli ve dijitalleşmek isteyen firmalara neler tavsiye ediyorsunuz?

Günümüzde hala maket üzerinden daire satışı yapan ve bu nedenle büyük sıkıntılar yaşayan şirketler var. Dijital teknolojileri entegre ederek daire satışlarını çevrimiçi ortama taşımak artık şart. Çünkü alıcıların %90’ından fazlası evlerini seçmeden önce dijital ortamda araştırıyor. Dünya’nın her yerine afiş asmanız, ya da her AVM’de tanıtım standı açmanız mümkün değil. Ama dijital ortamda Dünya’nın öbür ucundaki bir potansiyel alıcıya ulaşmanız çok kolay. 

Dijitalleşmede önemli kurallardan biri, müşterilerinizi iyi tanımak. En çok nerelerde bulunuyorlar, nasıl alışveriş yapıyorlar, neler izliyorlar, günlerini nasıl geçiriyorlar? Bunlar gibi soruların cevapları, dijital ortamda markanın nasıl konumlandırılacağını ortaya çıkarıyor. 

Dijitalleşme kurallarında ikinci sırada, doğru mecralardan ulaşılan müşterilerin dijital yolculuğunu takip ederek pazarlama araçlarının performansını kontrol etmek geliyor.

11Sight Teknolojisini kullanmak için, uygulama yüklemeye ve iletişim bilgilerimiz gibi kişisel bilgilerimizi paylaşmamız gerekiyor? Sistem nasıl çalışıyor?

Biz 11Sight’ı en kısa şekilde “tek-tıkla görüntülü görüşme” olarak tanımlıyoruz.Teknolojimizi entegre eden markalar, 5 dakikadan kısa sürede profillerini oluşturuyorlar. Sitelerine ekledikleri buton veya iletişim kanallarından paylaştıkları link/QR kod ile müşterilerin aramalarını diledikleri cihazdan cevaplıyorlar.

Arayan kişiler herhangi bir indirme yapmıyor veya üyelik açmıyor. Hesabın sahibi isterse arama başlamadan önce isim, telefon ve arama nedeni gibi temel bilgileri alabiliyor. Paylaşılan hiçbir bilgi üçüncü partilere iletilmiyor. Platformdaki tüm görüşmeler uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunuyor. Bu da maksimum veri güvenliği demek.

Her iki taraf da, web tarayıcılarından, iOS ve Android cihazlardan arama yapabiliyor ve cevaplayabiliyorlar. Görüşmelerin verimliliğini ve kalitesini arttırmak için sunduğumuz araçlarla da çok yönlü hizmet sağlamış oluyoruz.

Geleceğe dair hedefiniz nedir?

11Sight olarak otomotiv pazarındaki üstün konumumuzu diğer hedef sektörlerimiz olan Emlak, Sağlık, Finans sektörlerinde de sağlamak ilk hedefimiz diyebiliriz. Önümüzdeki günlerde pazarda diğer servis sağlayıcılar ile entegre olarak hem müşteri tabanımızı hem de hizmet çeşitliliğimizi hızlıca arttırmak istiyoruz. Sonrasında görüntülü görüşme çözümümüze Arttırılmış gerçeklik (AR ) modülleri ekleyerek ürünümüzü zenginleştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca şu anda 5 ülkede faaliyet gösteriyoruz, bu sayıyı da önümüzdeki günlerde arttırarak görüntülü görüşme alanında Global bir marka olmayı planlıyoruz. 

2019 yılı nasıl geçti, 2020 yılı beklentileriniz nelerdir?

2019 yılı bizler için ekibimizi ve ürünümüzü oturma yılıydı. Otomotiv sektöründeki başarımızı sağlık ve finans alanına tanıtma fırsatımız oldu. Yine bu yıl Dubai pazarına giriş yaptık. Müşterilerimizle güzel projelere imza attık. Fiat Türkiye ile 2019 yılında yayınladığımız bir başarı hikayesinde websitesinden gelen ziyaretçilerin sesli aramaya göre satışlarını 2 katına kadar çıkardığımızı gösterdik. 

2020 yılı 11Sight için hızlı başladı. Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle azalan ev ziyaretlerinin satış ve kiralamalara engel olmaması için görüşmelerin profesyonel ve güvenli bir ortamda uzaktan devam etmesini sağlıyoruz. Bu nedenle özellikle emlak, otomotiv, sağlık ve eğitim sektörlerinde gelen talepleri en iyi şekilde karşılamak ve geri dönüşlere göre geliştirmeler yapmak en önemli hedefimiz. Otomotiv sektöründe şu anda çok değerli firmalarla anlaştık, bazılarıyla hala iletişimdeyiz. Benim beklentim, sağlık ve eğitim sektörlerinde talebin daha da artacağı yönünde. Ayrıca perakende sektöründe beyaz eşya, mobilya ve tekstil şirketlerinden gelen talepler, o tarafta da artış olacağını gösteriyor. Seyahatleri azalttığımız için karbon salınımına etkimizi şirketlere anlatmak istiyoruz. Mevcut durumdan kaynaklı bize oluşan talebin rüzgarını arkamıza alıp gerek şirket değeri anlamında gerekse müşteri sayımız anlamında hızlı büyümemizi devam ettirmek istiyoruz. Şu anda 5 ülkede hizmet veren bir girişimiz, bu yıl minimum 2 ülkeye daha açılmak istiyoruz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account