2013 yılından beri dürüst ve ilkeli misyonu ile inşaat sektöründe başarılı projelere imza atan Kayrada Yapı, yeni projesini ve gelecek hedeflerini İnşaat & Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
14.04.2020
3777

Kayrada Yapı, Yalova Çınarcık Yalı Mahallesi'nde 4 blokta 16 adet villadan oluşacak yeni projesi Dört Mevsim Çınarcık'ı hayata geçiriyor. 

4.000 metrekarelik arsa üzerine inşa edilecek projenin mimari çizimleri ise deneyimli mimar Selçuk BALCI'ya emanet. 

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kayrada Yapı Aralık 2013 tarihinde kurulmuştur. Faaliyet temel alanları inşaat taahhüt ve müteahhitlik işleri yapmak, resmi ve özel inşaatlar yapmak. Kat karşılığı mesken ve işyerleri inşaatları yapmak, bu mesken ve işyerlerinin tadilat ve montaj işleri, peyzaj ve çevre düzenlemelerini yapmak. Kentsel dönüşüm faliyetlerini yöneltmek.

Konut stoğu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Verilere göre 2milyona yakın stok olduğu söyleniyor. Ve bu stokların yarısı oturuma hazır yarısı a inşaat halinde . Bu hazır stokların satışı 3-5 seneyi bulacağını tahmin ediyorum. İnsanlar artık İstanbul bölgesine yakın yerleri tercih etmeye başlayacaklarını görüyoruz. Artık beton yogunlugundan kaçıp bahçeli evleri tercih edenlerin sayısı giderek artmakta.

Proje bazlı çalışmalarınız varsa bilgi verir misiniz? Hangi projelerde yer aldınız, proje detayları…?

Kayrada Yapı olarak Yalova'nın Çınarcık ilçesinde denize 100 metre mesafede plajlara ve sosyal olanakların içinde doğa ile denizin içiçe olduğu oksijeni tescilli bir bölgede proje yapmayı planladık ve hayata geçiriyoruz.

İnşaat – gayrimenkul sektörünün son 10/15 yıllık gelişimini nasıl gözlemliyorsunuz? 

Son depremler ile beraber sektörün hızlı bir şekilde yükseleceğini söyleyebilirdik fakat şuan ki KORONA-19 virüsü sebebiyle tüm dünya gibi bizde de bazı sektörler de durgunluklar başlandı. Ama bizim bekleme ve durma zamanımız olduğunu pek düşünmüyorum. Daha da büyük bir sorunumu var DEPREM...

Sektörün sorunlarına dair değerlendirmeleriniz, çözüm önerileriniz nelerdir?

Sorunlarımızın en başında bence kredi oranlarının yüksek olması gelmekte. ülkemizde herkesin tek amacı bir ev sahibi olmaktır şartlar ne olursa olsun. maliyetlerin yüksek olması kar marjları ile orantılı değildi şu zamana kadar fakat bundan sonra çok yüksek kar marjları ile ev satışının mümkün olacağını sanmıyorum.

Firmanız kaç kişiye istihdam sağlıyor ve sektörün kalifiye eleman durumunu değerlendirir misiniz?

Biz ortalama 15 kişi ile çalışıyoruz bu sayı işin durumuna göre artmaktadır.

Firmanız ve sektör açısından 2020 yılı nasıl başladı, beklentileriniz & öngörüleriniz nelerdir?

2020 yılı çok güzel başlamıştı ve planlarımızı buna göre yapmıştık fakat şuan aynı şeyleri konuşamıyoruz. ancak son çeyrekte düzelmeler olabileceğini tahmin edebiliriz.

Son olarak kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Kısa vade olarak öncelikle yerimizi korumak ve ileriye dönük planlarımızı projelerimizi hayata geçirmek olacaktır.

 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account