15 yıllık gayrimenkul sektörü tecrübesi ile ticari/konut yatırım danışmanlığından peyzaj hizmetlerine kadar birçok konuda müşterilerine destek vermek amacıyla kurulan ProjEkspert Gayrimenkul'ün kurucusu Emel AKBAŞ İnşaat & Yatırım'ın sorularını cevapladı

Yazar:Editor
15.04.2020
3815

ProjEkspert kurma hikâyeniz nedir?

Eşim mimar ve ben de uzun yıllardır proje satış – pazarlaması üzerine çalışıyorum. Sektörün dev firmalarında, binlerce konuttan oluşan gayrimenkul projelerinde elde ettiğimiz 15 yıllık proje geliştirme ve satış deneyimleri sonucunda gayrimenkul sektöründe satış alanında büyük bir açık olduğunu keşfettik. Birçok firma daralan piyasa ile son yıllarda satış sıkıntısı yaşamaya başladı. Bu sıkıntı ile birlikte bir mucize gerçekleştirecek satışçı/satış ekibi arayışında olduklarını gördüm. Bunun sonucu olarak da kendilerine bu mucize vaadini pazarlayan yanlış çözüm ortakları ile iş birliği yaptıklarını fark ettim. 

Maalesef Türkiye inşaat sektöründe firmalar ne kadar kurumsallaşır ise kurumsallaşsın hala geleneksel yöntemler ile iş yapmaya çalışıyorlar. Yurtdışında en ufak bir konut projesi için uzmanlar tarafından senelerce fizibilite raporları hazırlanır, piyasa araştırmaları yapılır, proje ona göre hazırlanır ve bir projenin satışa sunulması minimum 3 yılı bulur. Biz de ise 8 ayda binlerce konutluk projelerin yarım yamalak bir taslak çalışma ile lansmanlar yapıldığına şahit oldum. Bir çocuğu prematüre Dünya’ya getirip bir an önce yürümesi ve hatta koşması beklentisi içindeler. 

Satış aslında bir sonuçtur ve bu sonuca ulaşmak arsa seçiminden talep araştırmasına, buna uygun proje geliştirmekten uygun şart ve şekillerde pazarlama çalışmalarına kadar kapsamlı bir süreci doğru yönetmek ile elde edilebiliyor. Yani aslında satış işin en başında başlıyor.   Her şeyi tamamlanmış, geri dönülemez pek çok stratejik hatayı içinde barındıran bir projeler ortaya çıktıktan sonra kimse mucizeler yaratamıyor. Ve bunu söyleyebilen bir gayrimenkul danışmanlık ofisi de yok. 

Biz de buna istinaden hem firmalara satış başarısı yüksek projeler geliştirme, pazarlama ve satma konusunda profesyonel destek verebileceğimiz hem de gayrimenkul projelerinde edindiğimiz bu tecrübeyi tamamen geneksel yönlemlerle yürütülen ikinci el gayrimenkul danışmanlığı hizmetlerinde kullanarak daha yenilikçi, daha profesyonel daha farklı, daha uzman bir gayrimenkul danışmanlık hizmeti sunmak üzere Projekspert Gayrimenkul’ü kurma kararı aldık. 

ProjEkspert firmanızın faaliyet alanları nelerdir? 

ProjEkspert Danışmanlık; 15 yıllık gayrimenkul sektörü tecrübesi ile ticari/konut yatırım danışmanlığından, kiralama hizmetlerine, proje geliştirme ve pazarlama hizmetlerinden mülk yönetimine, hukuk, ekspertiz, konut kredisi, tapu/sözleşme işlemleri gibi yasal süreçlerin yönetiminden iç dekorasyon, mobilya ve peyzaj hizmetlerine kadar birçok konuda müşterilerine destek vermek üzere bir araya gelmiş emlak profesyonellerinden oluşuyor. Benimsediğimiz ‘Tam Kapsamlı Hizmet’ ilkesi ile sektörde ilk ve tek firma olarak; hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılara, konut ve ticari gayrimenkul satış süreçlerinin her alanında, aktif bütünleşmiş hizmetler bütünü sunuyoruz.

ProjEkspert Gayrimenkul, ProjEkspert Dizayn, ProjEkspert Global, ProjEkspert Proje Pazarlama ve ProjEkspert Back-Up olmak üzere 5 alt markada danışmanlık hizmetleri sağlıyoruz. Tecrübemizi, geniş satış kadromuz, yurtiçi/yurtdışı ofislerimiz, anlaşmalı olduğumuz alt acentalarımız ve geniş müşteri portföyümüz ile harmanlayarak müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz. 

Salgın gayrimenkul sektörünü ve sizin faaliyetlerinizi nasıl etkiledi?

Süreçten en çok etkilenen sektörlerden birisi de gayrimenkul sektörü oldu. Öncelikli gerek yaşadığımız endişe nedeni ile gayrimenkul ile ilgili kararların ertelenmesinden gerekse insanların evlerinden çıkamamasından dolayı ciddi bir oranda talep düşüşü söz konusu. 

Dünya global bir krizle mücadele ediyor. Korku ve endişe çok fazla. Umarım çabuk atlatacağız. Biz de önlemler uyguluyoruz. Çalışma alanlarımızı periyodik olarak dezenfekte ediyoruz, ofislerimizde eldiven maske her zaman ön planda tutuluyor. Ağırlıkla evden  çalışmaya devam ediyoruz. Ama sektörde bir daralma mevcut.

Şu an için hangi yatırımlar durdu, hangi yatırımlara talep arttı? Özellikle bölge bazlı bakarsak hangi tip projeler yatırımcıların radarında?

Koronavirüs süreci gayrimenkul ile ilgili tüketicilerin ve satıcıların alışkanlıklarını da etkilemeye başladı.

Karantina süreci ile şehir merkezinden uzaklaşmaya doğru bir eğilim oluştu. Yaşam alışkanlıklarımız değişiyor. Yıllardır iş yerlerine, eğitim olanaklarına, sosyal hayata yakın olması nedeni ile şehir merkezindeki küçük evleri tercih eden kitle online çalışma alışkanlığı kazandıktan sonra merkezden uzak, daha az kalabalık, daha sayfiye yerleşim bölgelerinde; daha geniş kullanım alanları olan, mümkünse bahçeli ve daha izole gayrimenkul arayışına yönelmiş durumda. 

Bu dönemde villa, çiftlik ve arsa fiyatları artma eğiliminde, taleplerde de ciddi bir artış var. Özellikle İstanbul’a yakın konumda bulunan Çatalca, Büyükçekmece, Göl Vadisi, Hadımköy, Edirne ve Kırklareli’nde villa ve çiftlik portföylerimiz var. Bu portföylerimizde ciddi bir hareketlilik yaşıyoruz.

Koronavirüs’ün gayrimenkul’de en çok etki ettiği alanların ise AVM, Ofis ve Eğitim yatırımları olduğunu söyleyebilirim. AVM’lerin kapanması ile perakende tamamen online platformlara taşınmış oldu. Aynı şekilde okullar da online eğitim sistemine hızlı bir geçiş yaptılar. Bu durum karantina süreci sonunda da tüketicilerde kalıcı alışkanlıklar oluşturabilir. Daha çok AVM yerine daha çok sanal mağaza, daha büyük okullar yerine butik ve haftanın belli günleri evden eğitim veren okullar, daha çok ofis yerine evde bir çalışma odası yaratma tercihi artabilir. 

Covid-19 salgını, sağlığımızın yanında ekonomik olarak da dünyayı etkiledi. Sizce salgın sonrası sektörde ne gibi değişiklikler ve hareketler bizleri bekliyor?

Salgının ne kadar devam edeceğini bilmiyoruz. İnşaat sektörü açısından iş gücü azaldı,  bu süreçte tek güzel gelişme kredilerdeki kapsama oranın yüzde 90’a çıkarılmış olması.  Dövizdeki orantısız yükseliş kontrol altına alınabilirse, gayrimenkul sektörünü yine hareketli süreçler bekleyecektir. Yaşanan dijital dönüşüm de salgından sonra devam edecek gibi görünüyor.

Birçok firma dijitalleşmeye başladı. Sanal ofisler kuruldu, internet üzerinden satışlarına devam etmeye çalışıyorlar. Peki gayrimenkul sektörü dijitalleşme konusunda neler yapıyor, bu dönemde değişen yatırımcı alışkanlıklarını sektör karşılayabiliyor mu, dijitalleşen satış ofislerine tüketicilerin tepkileri ne yönde oldu?

Koronavirüs süreciyle gayrimenkul sektöründe dijital bir devrim başladı. Satış ofislerini dijitale taşıyan sektörün hızlı bir şekilde online satışlar, online toplantılar ve sanal turlara ayak uydurmaya başladığını görüyoruz.  Aynı şekilde yatırımcıların da sürece hızla adapte olduğunu gözlemliyoruz. Kişiler evlerinde alabilecekleri gayrimenkulü sanal ortamda görüntülü olarak görebilmeye başladı. Hem satıcı, hem de alıcı tarafında alışkanlıklarımızı değiştiren dijitalleşmenin, bu süreci daha iyi atlatabilmemizi sağlayacağına inanıyorum. Bu yüzden de süreçte ve sonrasında daha fazla gayrimenkul ofisinin dijitale taşınacağını göreceğiz diye düşünüyorum. 

Salgın öncesi yabancı yatırımcıların gayrimenkul alımları fazlaydı, son dönemlerde özellikle Çin’in Türkiye’den blok şeklinde gayrimenkul alımları oluyordu. Salgınla birlikte yabancı yatırımcı ilgisi azaldı mı yoksa devam ediyor mu? 

Koronavirüs salgını tüm ülkeleri ekonominin her alanında etkiledi. Son yıllarda gayrimenkul talebinin yarısından fazlasını oluşturan yabancı yatırımcıların ülkeye giriş yapamaması da maalesef talebi durma noktasına getirmiş durumda. Rakamlar her geçen gün katlanarak artıyor. Psikolojik olarak korku ve endişenin hakim olduğu günler geçiriyoruz.

Konut almak için iyi ve doğru bir dönem mi, bu dönemde yatırımcılara ve konut üreticilerine / gayrimenkul firmalarına neler tavsiye ediyorsunuz?

Konut almak için hiçbir zaman kötü zaman değildir. Konut arayışı içerisinde olanlar, güzel fırsatları şu an bakabilirlerse görebilirler. Maliyetler artsa da fiyatların artmadığı bir dönem. Firmaların güzel kampanyalar var. Kredi oranları açısından çok avantajlı bir süreçteyiz. Bunu fırsata dönüştürmek lazım.

2019 yılı nasıl geçti, 2020 yılı beklentileriniz nelerdir?

2019 her ne kadar sektör açısından zorlu bir yıl olsa da bizim için hedeflerini tutturduğumuz başarılı bir yıldı. 2020 yılında ise ikinci yarıdan itibaren hareketliliğin başlayacağını düşünüyoruz. 

Son olarak ProjEkspert olarak ileriye dönük hedefleriniz nelerdir?

Projekspert olarak, yenilikçi ve profesyonel hizmetlerimiz ile sektöre yön veren gayrimenkul geliştirme ve danışmanlık firmalarından biri olmak istiyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde İstanbul içerisinde sonrasında Türkiye çapında büyümeyi hedefliyoruz. 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account