Tam 148 yıldır pompa ve pompa sistemleri sektörünün öncü markalarından Wilo, Türkiye Bina Teknolojileri Ticari Satış Müdürü Fatih ÖNER, İnşaat & Yatırım'ın sorularını cevapladı

Yazar:Editor
27.04.2020
2853

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dünyada 148, Türkiye’de ise 28 yıldır faaliyet gösteren pompa ve pompa sistemleri sektörünün öncü markası Wilo, 1872’de Almanya’nın Dortmund kentinde bakır ve pirinç işleme fabrikası olarak kuruldu. 1928 yılında dünyanın ilk sirkülasyon pompasını üreterek yerel oyunculuktan global oyunculuğa doğru ilk adımını attı. Bugün ise binalarda, endüstride ve altyapı uygulamalarında bulunan ısıtma, soğutma, havalandırma sistemlerinin yanı sıra su temini ve atık su uygulamalarında da kullanılan pompa sistemlerinde sektörünün öncü markası konumunda. 10 bine yakın ürün gamıyla enerji kaynaklarının akıllı ve verimli kullanıldığı bir dünya için çözümler sunan Wilo, insanlar, ürünler, hizmetler ve çözümler arasında akıllı ağ bağlantıları oluşturup dijitalleşmeden maksimum seviyede yararlanarak sürdürülebilir bir dünya için hayatı daha kolay hale getirmeyi hedefliyor.

Wilo olarak Türkiye’deki faaliyetlerimize 1992 yılında başladık ve 1997’de markanın dünyadaki malzeme temin merkezlerinden biri olarak tescillendik. Türkiye faaliyetlerimize başladığımız günden bu yana her geçen gün artan bir hacimle sektöre liderlik yapıyoruz. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geniş ürün gamımız ve sistemlerimizle farklı alanlar için çözümler geliştiriyoruz. Bu kapsamda ülkemizdeki faaliyetlerimizi; ticari ve domestik alanda bina teknolojileri, alt yapı uygulamaları, endüstri ve servis olmak üzere beş ayrı segmentte kategorize ediyoruz.

Bina teknolojilerinde, bireysel kullanıcıların yanı sıra iş merkezleri, hastaneler, alışveriş merkezleri, üniversiteler hizmet alanlarımız arasında yer alıyor. Endüstriyel kuruluşların ihtiyaçlarını karşıladığımız endüstri segmentinde ise kendimizi kuruluşların bir parçası gibi görüyor ve ihtiyaçlarına yönelik özel yenilikçi çözümler geliştiriyoruz. Bununla birlikte Wilo olarak müşteri memnuniyetinin yüksek kaliteli ürün, çözüm ve hizmetten geçtiğine inanıyor ve gerek yetkili servislerimiz gerek merkez servisimiz ile satış sonrası hizmetlerimizle de farklılaşıyoruz. Müşterilerimize, onların ihtiyaçlarına özel olarak geliştirdiğimiz servis çözümlerimizle sadece kurulum sürecinde değil ürünlerin kullanım ömrü boyunca, onarımdan periyodik bakıma, yedek parça değişiminden mesleki eğitime kadar her alanda uzman servis kadromuz ile hizmet sunuyoruz. Ayrıca mobil ve dijital çözümümüz olan servis hizmetimiz Wilo-Live Assistant ile müşterilerimizin, pompa ve pompa sistemleri hakkında tüm soru ve sorunları için bulundukları noktadan canlı ve gerçek zamanlı video iletimi ile destek sağlıyoruz.

Proje bazlı çalışmalarınız varsa bilgi verir misiniz? Hangi projelerde yer aldınız, proje detayları nelerdir?

Enerji kaynaklarının akıllı ve verimli kullanıldığı bir dünya için farklı kategorilerde sistem çözümleri sunan bir marka olarak hem dünya genelinde hem de Türkiye’de birçok prestijli projede çözüm ortağı olarak tercih ediliyoruz.

Türk sporunun kalbinin attığı Vodafone Park, Türk Telekom Arena Stadyumu, Fenerbahçe Ülker Arena, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi, VakıfBank Spor Sarayı, İstanbul’un iki yakasını deniz altından birleştiren dev proje Marmaray, Türkiye’nin ilk entegre sağlık kampüsü olma özelliğini taşıyan Mersin Entegre Sağlık Kampüsü, Acıbadem Hastaneleri, Zorlu Center, Varyap Meridian, Hilton Garden Inn, Ankara Gimat, Emaar, Optimum AVM, Kuyumcukent, Astoria Alışveriş Merkezi, Özyeğin Üniversitesi, Akasya Acıbadem, Trump Towers, Marmara Park AVM, The Land of Legends Theme Park ve Antalya Aquarium’u yer aldığımız önemli projelerden bazıları olarak sayabiliriz. Proje detaylarına örnek olarak Vodafone Park ve Zorlu Center’da kullandığımız çözümlerimizden bahsedebiliriz.
Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olan Vodafone Park’ta, ısıtma, altyapı ve çim sulama işlemleri için yüksek oranda enerji tasarrufu yapan pompa çözümlerimiz kullanıldı.

Yerden ısıtma için ıslak rotorlu frekans konvertörlü özellikleri ile enerji verimliliği yüksek olan Wilo Stratos pompaları kullanılırken, çim sulamada hidrolik açıdan verimliliği yüksek olan blok tip BL pompalar tercih edildi. Altyapıda ise atık suyun parçalanarak uzaklaştırılması için güçlü parçalayıcı bıçak teknolojisine sahip MTH pompaların yanı sıra parçalayıcı bıçaklı dalgıç pompalar ve kızaklı tip parçalayıcı bıçaklı özel bir seri ile çözüm sağladık.

İstanbul’un en özel yerleşim projelerinden biri olan Zorlu Center projesinde ise genel alanlardaki Fancoil ısıtma ve soğutma hattında Wilo IL pompalarımız, kullanma suyu hidroforunda ise Helix V pompa çözümlerimiz ile yer aldık. Wilo IL pompalarımız hem hidrolik verimlilikleri ile hem de kataforez kaplamalı döküm gövdesi ile ısıtma soğutma sistemlerinde en çok tercih edilen ürün gruplarımız arasında bulunuyor. Kullanma suyu hidroforunda tercih edilen Helix V pompalarımızla hidrolik verimlilik ve bakım kolaylığı açısından müşterimize hem enerji tasarrufu hem de kullanım kolaylığı konularında katkı sağladık. Ayrıca kartuş mekanik salmastra ve spacer kaplini ile motor ve gövdenin birbirinden ayrılmadan mekanik salmastranın değişimine olanak sağlayarak özel akışkanlar için özel mekanik salmastra seçeneklerimizle de müşterimizin taleplerini tamamen karşıladık.

İnşaat ve kendi sektörünüzün son 10/15 yıllık gelişimini nasıl gözlemliyorsunuz?

İnşaat sektörü, kendisine bağlı pek çok alt sektörün ürettiği ürün ve hizmete talep yaratan bir sektör konumunda. Biz de Wilo olarak inşaat sektörünün içinde yer alan mekanik tesisat pazarında yeni nesil pompa ve sistem çözümlerimiz ile hizmet veriyoruz. Günümüzde tüketiciler her alanda olduğu gibi inşaat sektörünün bileşenlerinden de hayatı kolaylaştırmasını bekliyor. Bu bağlamda hem kendi sektörümüz hem de inşaat sektörünün son yıllarda bir dönüşüm yaşadığını söyleyebiliriz.

Bu dönüşüm sürecinde şehirler, artık yeni nesil teknolojilerin hayatın farklı alanlarını birbirine bağladığı akıllı ve dijital şehirler haline geliyor ve yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Dijitalleşen dünyada, pompa sektörünün de değişen ihtiyaçlara yönelik çözümler sunması gerekiyor. Biz de bu süreçte teknolojilerimizle insanların hayatını kolaylaştırırken, çevre dostu sürdürülebilir bir stratejiyi benimsiyoruz. Şehirlerimiz akıllı şehirlere dönüşürken yüksek verimli ürünlerimiz sayesinde doğa ile barışık şehirler inşa edilmesine katkı sağlayarak insanların doğa ve teknolojiyle daha uyumlu, huzurlu ve mutlu yaşayacağı akıllı şehirlerin alt yapısını oluşturmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ürünlerimizin gelişimini de bu stratejisi çerçevesinde gerçekleştiriyor ve Türkiye pazarının ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunarak sektörümüze teknoloji konusunda öncülük ediyoruz. Dijitalleşme vizyonumuzun önemli bir örneği olan ve dünyanın ilk akıllı pompası olma özelliği taşıyan Wilo Stratos MAXO ile sektörümüzde yeni bir dönem başlattığımızı söyleyebiliriz. Sezgisel özellikleriyle ömür boyu öğrenebilen bu akıllı ürünümüz, sadece pompa verimliliğini değil sistem verimliliğini de maksimum seviyelere ulaştırıyor.

Stratos MAXO, bağlı bulunduğu sistemi her 24 saatte bir analiz ediyor ve veri girişine gerek kalmadan en verimli çalışma noktasını kendi belirleyerek ona uygun çalışmaya devem ediyor. Bir başka ürünümüz olan Nexos yapay zeka teknolojisine sahip Wilo-Rexa SOLID-Q ise yüksek işletim güvenilirliği, düşük bakım ihtiyacı, enerji tasarrufu, ihtiyaca göre dizayn edilebilme gibi yeni nesil özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ayrıca, akıllı ara yüzü sayesinde mobil cihazlarla da etkileşime geçebiliyor.

Sektörün sorunlarına dair değerlendirmeleriniz, çözüm önerileriniz nelerdir?

Aslında tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzün de çözmesi gereken en önemli konu dünya kaynaklarının verimli kullanılmasıdır. Günlük hayatımızı sorunsuz bir şekilde devam ettirmemizi sağlayan pompalar, enerji tüketiminde de kritik bir konumda yer alıyor. Dünyadaki enerji tüketiminin yüzde 10’u pompalardan kaynaklanmakla birlikte günümüzün aktif pompalarının yaklaşık yüzde 90’ı eski ve verimsiz çalışıyor. Wilo olarak yüksek verimli teknolojilerimiz ve akıllı ürünlerimiz ile tüm dünya kaynaklarının, suyun ve enerjinin daha tutumlu bir biçimde kullanılmasına katkı sağlamak hedefiyle Ar-Ge çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu doğrultuda ürettiğimiz yüksek verimli pompalarımız sayesinde dünya genelinde 2018 yılında CO2 emisyonlarını 50 milyon ton azaltarak yılda 1.8 TWh enerji tasarrufu elde ettik. Bunun yanı sıra küresel enerji tasarrufu seferberliğinin odak noktasında enerji çözümleri projemizde bulunuyor.

Eski ve verimsiz pompaların yüksek verimli ve daha az enerji tüketimi sağlayan ürünlerle değişimini içeren bu projemiz ile de küresel CO2 emisyonlarını sürdürülebilir şekilde azaltarak işletmelere enerji tasarrufu sağlanıyoruz. Bu projemiz kapsamında da 2019'da 10 bin enerji çözümü projesi gerçekleştirdik. HVAC sektörünün geneline baktığımızda ise birkaç konunun ivedilikle çözülmesi çok daha verimli, kaliteli ve sürdürülebilir bir sektör oluşmasına olanak sağlayacak. Mesleki sorumluluk sigortası ve test, ayar ve devreye alma konularının özellikle sektör sivil toplum kuruluşları önderliğinde sistemde yer alması önemli konular arasında bulunuyor.

Firmanız kaç kişiye istihdam sağlıyor ve sektörün kalifiye eleman durumunu değerlendirir misiniz?

Wilo Türkiye operasyonu olarak bugün 35 bayimiz, 90’a yakın merkez çalışanımız ve ülkemiz genelinde bulunan servis kadromuz ile yaklaşık 1000 kişilik bir aile olarak müşterilerimize çözümler sunuyoruz. Hemen hemen her sektör kalifiye eleman sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Biz Wilo olarak gençlere daha fazla fırsat verilmesi gerektiğini düşünüyor ve farklı geçmişler, deneyimler, yetenekler için geniş bir fırsat yelpazesi sunuyoruz. Bunu yaparken kurum kültürünün aktarımı konusunda her türlü eğitim ve deneyime sahip yönetici kadrolarımızın desteği ile ürün eğitimlerinin yanı sıra yönetim, mesleki gelişim ve kişisel gelişim eğitimleri de vererek gençlerin her alanda gelişimlerine katkı sağlıyoruz.

Firmanız ve sektör açısından 2020 yılı nasıl başladı, beklentileriniz - öngörüleriniz ve kısa - uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Wilo olarak 2020 yılına iyi başladığımızı ve ilk üç ay hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz. Bununla birlikte yerel üretim stratejimiz kapsamında Türkiye’deki üretimi artırmaya yönelik çalışmalarımız da devam ediyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl kendi fabrikamızda UL listeli FM onaylı yangın pompalarımızın üretimini gerçekleştirdik. Bu yıl da yangınla mücadele sistemleri alanında büyürken sıklıkla tercih edilen ürünümüz ıslak montaj EMUport’u da müşterilerimize daha hızlı hizmet verebilmek için Türkiye’deki tesisimizde üretmeyi sürdüreceğiz. Ancak şu an içinde bulunduğumuz noktada her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de belirsizlikler bulunuyor. Bu noktada da kurum olarak birinci önceliğimiz insan sağlığı. Hem çalışanlarımız hem de müşterilerimizin sağlıklı ve güven içinde olması bizim için oldukça önemli. Bu nedenle de yaşamın evlerden devam ettiği bu süreçte özel çalışmalarımız bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Wilo Social adını verdiğimiz uygulamamız. Bu uygulamamızla kullanıcılara, anlık bildirimlerle Wilo ve sektör hakkında güncel haberlere ulaşma, eAcademy bölümünden ihtiyaç duydukları online eğitime katılma, yeni ürün, referanslar ve eğitimlerden haberdar olma, canlı destek özelliği ile ihtiyaç duyulan her anda yardım alabilme olanağı sunuyoruz.

Bu özelliklere ek olarak anket ve bilgi yarışmalarının da yer aldığı uygulamamızda kullanıcılar, dilerlerse içerik paylaşımında bulunma veya paylaşılan içeriklere yorum yapma imkanı da buluyor. Bir diğer çalışmamız ise servis hizmetlerimize özel mobil ve dijital çözümümüz olan Wilo-Live Assistant. Bu projemiz sayesinde de kullanıcılara, pompa ve pompa sistemleri hakkında tüm soru ve sorunları için bulundukları noktadan canlı ve gerçek zamanlı video iletimi ile destek sağlıyoruz. Ayrıca mart ve nisan sonu itibariyle garanti süresi dolan veya dolacak olan ürünlerimizin garanti sürelerini ücretsiz olarak iki ay daha uzatıyoruz. Böylelikle Wilo olarak bayilerimize, servislerimize ve müşterilerimize destek oluyor ve bu süreci hep beraber atlatacağımıza inanıyoruz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account