Signify Türkiye Satış Direktörü Saner Kırık ile aydınlatma sektörünü ve dijital pazarlama çağını konuştuk

Yazar:Editor
06.07.2020
2409

Signify Türkiye olarak hem dünyada hem de Türkiye'de sektörünüzle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Dünyada ve artık Türkiye’de son dönemlerde gelişen farkındalık ile beraber enerji tasarrufu, verimlilik, inovasyon ve teknoloji ile paralel, aydınlatma sektörü de bu çerçevelerde verimli olabilecek ürünlere geçiş sağlıyor. Bunların başında da Led kullanımı geliyor.

Aydınlatmada elektroniğin devreye girmesiyle akıllı ev ve akıllı bina sistemleri yaygınlaştı.Türkiye’de kişi başına düşen gelir artışı ile beraber kentleşme, konut sayısının artması, ticari yapıların artması ve sanayileşme ile aydınlatmaya olan talebin artış gösterdiğini görüyoruz. Genel olarak inşaat, imalat sektörü ve turizm sektörlerinin Türk aydınlatma sektörünü ivmelendirdiğini söyleyebiliriz. Türkiye coğrafyasında bulunduğumuz sektör ve yaptığımız iş, gelişen teknoloji ve Nesnelerin İnterneti alanındaki atılımlar da göz önünde bulundurulduğunda,  çok önemli bir alanı kapsıyor, adeta bir omurga görevi görüyor diyebiliriz. 

Firmanızın sektördeki yeri ve mevcut durumu, yıl sonu üretim hedeflerinizi nasıl etkileyecek bununla alakalı nasıl önlemler alacaksınız?

129 yıldır dünyada, 90 yıldır ise Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirket olarak, Philips Aydınlatma olan ismimizi 2016’da halka arz sürecinin bir parçası olarak Mayıs 2018’de Signify olarak değiştirdik.  Şirketimiz, ışığı aydınlatmanın ötesine taşımayı hedefleyen; buradan hareketle de LED ve bağlantılı aydınlatma, servis ve sistemleri konusunda açık ara sektör lideridir.

Signify olarak aydınlatmanın üzerimizdeki olumlu etkilerine yönelik anlayışı ve derin teknolojik bilgisi sayesinde, ticari değer yaratan, zengin kullanıcı deneyimi sağlayan ve hayat kalitesini yükselten dijital aydınlatma yenilikleri sunuyoruz. Evlerin yanı sıra ofisleri, binaları ve kentsel mekanları da dönüştürmede nesnelerin internetini kullanan bir şirket olarak dünya genelinde 70’ten fazla ülkede 29 bin çalışanımız, Türkiye’de de yaklaşık 90 kişilik bir ekibimiz bulunuyor.

2019 yılında AR-GE’ye yaklaşık 300 milyon Euro yatırdık. Bu rakam toplam satış gelirlerimizin %4,5 gibi bir oranına denk geliyor. 2020 yılında sunmaya başladığımız ürünlerimiz, projelerimiz ve AR-GE rakamlarımızla bu konuda öncülüğümüzü sürdüreceğimize inanıyoruz.

Global ölçekte Türkiye’nin, hem kendisi hem çevre ülkeler açısından artan önemi ve pozisyonu itibariyle  ülkede ürün  ve çözümlerimizi güçlendirerek ve ürün odaklı yatırımlarımızı planlayarak ilerliyoruz.

Signify olarak gelecek nesiller için ‘Sürdürülebilir bir Yaşam’ mottomuzdan yola çıkarak bu sene de sürdürülebilirlik çalışmalarımıza hız kazandırdık. 2020 yılında da ağırlıklı olarak inovasyonla beraber sürdürülebilirlik konuşacağımız bir yıl olacak. Çünkü Signify olarak biz, tüm dünyadaki hükümetlere, dünyayı daha enerji verimli kılma hedefine katılmaları yönünde bir çağrıda bulunduk. Firma olarak da gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak adına bu işin öncülüğünü yaparak, gerçekleştireceğimiz her projede ve üründe sürdürülebilirlik ve teknoloji diyeceğiz.

Signify olarak, 2020 yılında da dijital çağda kamu ve özel sektör için enerji verimliliğini arttırmak suretiyle maliyetleri düşürecek enerji hizmetleri gibi olanaklar sunarak, aydınlatma sektörünün LED aydınlatmaya yönelik dönüşümüne liderlik etmeye devam edeceğiz. Son yıllarda Türkiye’deki artan nüfus ve şehirleşmeyle birlikte artık enerji verimliliği konusu hiç olmadığı kadar önem taşıyor. Sahip olduğumuz bilgiyi en iyi şekilde kullanarak Türkiye’nin enerji tasarrufu hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak ve akıllı şehirlerin gelişmesine daha fazla katkı sağlayacağız.

Önümüzdeki dönemde bağlantılı LED sistemlerinin de, aydınlatmanın olmazsa olmazı haline geleceğini öngörüyoruz. Dijital bir dünyaya dönüşen bir aydınlatmadan bahsediyoruz. Aydınlatma alanında önümüzdeki dönemde LED’in ciddi bir paradigma değişikliğine yol açması bekleniyor.

Aynı zamanda Covid -19 sürecinde virüsleri saniyeler içinde etkisiz hale getiren UV-C ürünümüzü piyasaya sunduk. Hava, yüzey ve eşya dezenfeksiyonu için özel olarak geliştirilen UV-C aydınlatma armatürleri ofis, okul, spor salonu, mağaza, depo ve toplu taşıma gibi pek çok farklı alanda kullanılabiliyor. ABD'de bulunan Boston Üniversitesi'ndeki Ulusal Yeni Görülen Bulaşıcı Hastalıklar Laboratuvarları Signify'ın UV-C ışık kaynaklarının COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2 virüsünü etkisiz hale getirmedeki etkinliğini doğrulayan bir araştırma yayınladı. Otuz beş yıldan uzun bir süredir UV teknolojisine öncülük eden Signify, UV-C aydınlatması alanında başarısı kanıtlanmış bir geçmişe sahip. Dolayısıyla bu alandaki tecrübemizi bu süreçte çok faydalı bir alanda kullanarak toplumlara fayda sağlamak için çalışıyoruz.

Kısaca Signify olarak, 2020 yılında da hem büyümeye hem de var olduğumuz tüm alanlardaki liderliğimize devam etmeyi hedefliyoruz. 

Covid-19 ile dijital pazarlama çağına bir adım daha attık, bununla ilgili alt yapı çalışmalarınız var mı?

Global bir şirket olduğumuz için yurtdışı bağlantılı birçok görüşmemiz ve eğitimlerimiz oluyor. Bunları çeşitli teknolojiler üzerinden yapıyoruz. Tüm toplantılarımızı, planlamalarımızı dijital sistemler üzerinden gerçekleştirdik. Pazarlama alanında özellikle online yapabileceğimiz konulara odaklanarak online mecralar üzerinden görüşmelerimizi gerçekleştirdik.

Bu süreçte de tüm planlamalarımızı bir süre daha bu şekilde sürdürmeyi hedefliyoruz. Saha ekiplerimiz de destek ekiplerimiz de şirketimizin sağladığı gerekli önlemlerle görevlerinin başındalar.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account