Cae Yapı İnşaat Mekanik Elektrik firma yetkilisi, Halil ibrahim ER, pandemi sürecini İnşaat & Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
10.07.2020
2504

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız 2018 yılında kurulmuş olup, Ankara merkezli, sadece devlet ihalelerine giren taahhüt firmasıdır. Yaptığımız alt yapı park-bahçe ve üst yapı işler ile Çelik konstrüksiyon işleri yapmaktayız.Bunlar arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığına Çelik Konstrüksiyon atık alanı yapımı, Spor Salonu tadilatı, Orman Genel Müdürlüğü Hangar yapımı, Orman Bakanlığı Gölgelik yapımı, TİGEM Ahır yapımı, Karayolları Sundurma yapımı vs. gibi yapım işleri ağırlıkta yapmaktayız. Özel sektör yada Konut-işyeri projelerinde yer alamamaktayız.Özel sektörle tek bağlantımız alt taşeronlarımızın olması ve malzeme almamız.

Pandemi öncesi ve sonrasındaki farkları ve inşaat sektörünün geleceği hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

Pandemi öncesinde inşaat sektörü bizim için zorlu bir süreçti. 2019 yılı son çeyreği hatta 2. Yarısından itibaren bir toparlamaya girdiğini düşünürsek, 2020 yılı 1. Çeyrek zorlu bir başlangıç oldu çünkü çoğu firma iş bulmakta zorlandığını düşünüyorum. Pandemi sonrasında devletimiz şu an için yatırım arttırdığını söyleyebiliriz. Hatta 2019 dan bile daha çok yatırım olduğunu görebiliyoruz. Bu yatırımlarda hem malzeme satan esnafların satışları hemde insanların ‘çalışmalar başladı artık bizde yatırım yapalım’ demesine vesile olmaktadır.

Devlet bankaların da bu noktada kredi oranlarını indirmesi ile birlikte konut-işyeri inşaatları rahatlama geldiğini söyleyebiliriz. Yatırımın ilk evresi olan inşaat için ise hala pandemi bitmesinin/durulmasının gerekli olduğunu düşünmekteyim. Hala yatırımcılar pandeminin büyüklüğünden korkuğu için yatırım yapmakta çekinceleri bulunmakta. Bu noktada devletimiz yatırımcıya verdiği destek ve dün TCMB’nin yatırımcılar ile görüşmesi güzel bir adım olarak görüyorum.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account