Önder Avcı İnşaat firma yetkilisi Önder Avcı kuruluş hikayesini ve gelecek hedeflerini İnşaat & Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
08.09.2020
7642

Firmanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

ÖNDER AVCI İNŞAAT, 2007 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra kendi ismini taşıyan bir firma olarak sektöre ilk adımını attı. Kurulduğu günden bu yana genelde başta İzmir olmak üzere çeşitli gözalıcı projelere imza atmayı başardı. Bu alanda da İzmir içerisinde de yoğun olarak Buca , Gaziemir, Bornova ilçelerinde olmak üzere projelerine devam etmiş ve varlığını her geçen gün biraz daha baskın bir şekilde hissettirmiş bulunmaktadır.

Konut stoğu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Konut stoğu sorunu aslında ülkemizin genel bir sorunu olmaktadır. Konutların bilinçsizce yapılıp talep oluşturma çabası olarak da tanımlayabiliriz. Konut arz miktarının talep miktarından fazla olmasından kaynaklı olarak bu şekilde geçmişten günümüze artarak devam etmesi durumudur. Geçmişe bakarsak konut sadece yaşam alanı amacı taşımaktayken 2010 yılından sonra altın ve dolara alternatif bir yatırım aracı olarak adından söz ettirmeye başladı. Tabii bu bir yandan talebin artması anlamına gelirken yeni oluşan bu pastada pay sahibi olmak isteyenlerin sayısı hergeçen gün artarak devam etti. Bu sektörün cazibesinin hergeçen gün artması diğer sektörlerinde bu alana yığılması anlamına geliyordu.

Tabii, kısa dönemde bu sorun teşkil etmese de uzun vade de konut stoğu denen sorunun artması demek oluyordu. Ayrıca bu noktada aslında konutların nicelik bakımından sayısının artması ve arkasından da niteliğin değişmesi anlamı taşıyordu. Niteliksiz yapılar haliyle artmaya fakat nitelikli konutların sayısı da bununla ters orantılı bir şekilde azalmaya başlamıştı. Ve bu niteliksiz yapılar talep açısından karşılığını bulmamaya başladı. Ve daha sonraki dönemlerde ise bu sorun tüm sektör içerisinde kendini iyice hissettirmeye başladı. Yani demek istediğim asıl sorun piyasaya giriş çıkış engelinin olmaması diğer sektörlerin bilginin dışında kalarak bu sektörde yer edinmeye çalışması işi bu sorunun derinleşmesi için yardımcı bir durum olarak ortaya çıkmıştır.

Devam eden veya başlayacak projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şu anda Bornova bölgesinde GOLD RESİDENCE projemiz bulunmaktadır. Proje 37 daire ve 2 adet dükkandan oluşmaktadır. Projeye başlarken asıl amacımız kar etmekten önce İzmir’e değer katacak bir proje olması için üzerinde çok çalıştık. Ve nihayetinde iyi bir proje çıkardığımıza inanıyorum. Bunu söylememin nedeni ise gelen olumlu tepkilerin çok fazla olması ile alakalı aslında. Bunun sonucu olarak daha kaba inşaat halinde iken daire satışlarımızın büyük bir kısmı satıldı. Projenin imalat kısmını da hızlandırdık ve eylül 2021 teslim tarihi iken haziran 2021 olarak öne çekmeyi başardık.

Pandemi öncesi ve sonrasındaki farkları ve inşaat sektörünün geleceği hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

Pandemi sürecinde her sektörde olduğu gibi inşaat sektörü nü sekteye uğrattı. Fakat hükümetimizin başlattığı 0,64 faiz oranlı konut kredisi kampanyasıgeniş kitlelerce büyük ilgi gördü ve çoğu daire sahibi olmak isteyen kişi, elindeki imkanlar dahilinde konut almak için zaman kaybetmedi.ve daha önce bahsettiğimiz konut stoğu sorununun kısa vadede de olsa çözülmesini sağladı.

Bundan sonraki süreçte ise taleplerin daha çok nitelikli konut projeleri olacağı şimdiden belirtmek isterim. Her alanda dijitalleşmeye doğru gidilmesi konutta da dijitalleşmenin kaçınılmaz bir gerçek olacağını ortaya koyuyor. İleride nitelikli konutlarda dijital sistemin daha ağırlık kazanacağını görebiliriz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account