Ömer Yılmazer Architects (OYARC) kurucusu Mimar Ömer Yılmazer pandemi sürecinin inşaat sektörüne etkilerini İnşaat & Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
10.09.2020
7625

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

ÖMER YILMAZER ARCHITECTS (OYARC) Mimarlık İç Mimarlık Mühendislik Animasyon hizmetleri veren Digital anahtar teslim projeler gerçekleştiren; bağımsız, uluslararası inşaat sektöründe aktif olarak faaliyet gösteren, proje yönetimi konularında uzmanlaşmış bir Tasarım Stüdyosudur.

Firmamız 2010 yılında sektöre girmiş 2015 yılında Anonim Şirketleşerek Tasarım , Uygulama , Danışmanlık ve Proje Yönetim alanlarında Daha geniş çaplı hizmet vermeye devam etmiştir.

Ömer Yılmazer Mimarlık A.Ş. İstanbul merkezindeki Tasarım Stüdyomuzda; mimar, iç mimar, inşaat mühendisi, makina mühendisi, elektrik mühendisi, cg artistten oluşan proje ekiplerimiz mevcuttur. 2020 yılı itibari ile 1.850.000 metrekare üzeri projelerde de imzamız bulunmaktadır.

Ağırlıklı olarak bu güne kadar bitirmiş olduğumuz projeler, doğu Avrupa ülkeleri; Azerbeycan,Gürcistan, Libya, Dubai, Qatar, Kuveyt, Rusya gibi ülkelerde de proje üreterek yurtdışında ve yurtiçinde Mimari Arenada boy göstermekteyiz.

Otel, tatil köyü, rezidans, özel villa, malikane, termal köy gibi yatırım bütçesi yüksek olan projeler uzmanlık alanlarımızdır. Projelerdeki yaklaşımlarımız, tasarımlarımız ve disiplinler arası superpoze ile proje yönetimini başarılı bir şekilde sağlayarak; tecrübemiz bizi aranan firma haline getirmiştir.

Pandemi öncesi ve sonrasındaki farkları ve inşaat sektörünün geleceği hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

Pandemi öncesi inşaat sektörü belirli bir doyum noktasına gelmişti. Ülke değişkenlerinden dolayı yüksek bütçeli projeler son 4-5 sene beklemeye alınmıştı. Bu sebeple pandemi süresince sistemin dinlendiğini ve 1 hazirandan sonra sektörün çok hızlandığını düşünmekteyim. Son 3 aydır sektörde son 5 sene görülmediği kadar hareketlilik görmekteyiz.

Yüksek bütçeli tüm projeler ile ilgili adım atılır ve yatırımlar planlanır hale geldi. Hatta şu anda basın açıklaması yakın zamanda yapılacak olan, tüm Türkiye’de de isminden uzunca bahsettirecek olan çok önemli, felsefesi ve yaklaşımı çok kuvvetli gelecek nesillerimize bir mimari miras olarak bırakılacak projemizin heyecanı içersindeyiz. Tabi ki, gizlilik esaslı anlaşmamızdan dolayı bununla alakalı bilgi veremeyeceğim. Fakat bu tarz projeler artık ülkemizde yapılır hale bu sene itibarı ile gelmeye başladı. Son 3-4 senelik kısır döngü kırılarak piyasaların oldukça hareketli devam edeceğini düşünmekteyim.

Referans olarak göstereceğiniz devam eden projelerinizin bir kaçını anlatabilir misiniz?

Şu anda tasarım ve uygulama yaptığımız 14 ayrı projemiz mevcuttur. Devam eden projelerimizden bazıları;

  • Goldenhill Side Tatil Köyü (Akyazı/Sakarya) 25.000 Metrekare: 250 yataklı otel binası ve 36 özel suit villalardan oluşan doğayla iç içe ve tüm çatılarının yeşil çatı olduğu bir tatil köyü projemiz.
  • Gülümser Hatun Termal Hoteli “Kütahya Belediyesi Mega Projesi”: Proje kapsamında 6.000 dönüm üzerinde “Türkiye’nin ilk kez projelendirilmiş Termal Turizm Kompleksi ve Golf Sahası” olma özelliğine sahip bölgesinde 53 dönüm arazi üzerine sağlık üssüdür. Gülümser Hatun Termal, 53.000 metrekare arazi üzerinde, otel binası, SPA, termal tesis, 13 blok ve 364 özel suitten oluşan bir termal köydür.
  • Mr. Jassim House: Qatar’ın önde gelen iş adamlarından olan Mr. Jassim Al Hamadi’nin 3.500 metrekare arsaya kurulu 750 metrekareden oluşan mimari ve iç mimari yaklaşımları çeşitli mimari yarışma platformlarında bizi gururlandıracak olan özel bir projemizdir.
  • Özgüllü Villaları: Her birinin kullanıcıları ayrı olan 6 özel 450 metrekarelik villadan oluşan kompleksin iç mimarileri tarafımızca tasarlanıp olup şu anda 6. villa sahibi firma yöneticilerinden Aykut Güllü’nün evinin tasarımına devam etmekteyiz.
  • Fatma Burcu Turan Diş Kliniği: Sakarya’da bulunan projemizin iç mimarisi ve uygulaması şirketimize ait olup klinik sökterinde farkındalık yaratacak konsepte sahiptir.
  • Vural Kamışoğlu Malikanesi: Sapanca’da olan projemizin Kamışoğlu Grup onursal başkanının malikanesi olup villanın konsept projeleri ve iç mimarisi tarafımıza aittir. Projemiz şu anda yapım aşamasındadır.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account