ERG İnşaat-Otoyol’un yapımını üstlendiği, Pi Makina üretimi iş ve inşaat makinalarının kullanıldığı ve akıllı ulaşım sistemlerinin de diğer yerli firmalar tarafından üretildiği; son zamanların en prestijli projesi olan Ankara-Niğde Otoyolu tamamen hizmete açıldı

Yazar:Editor
18.12.2020
3821

Ankara-Niğde Otoyolu’nun 2. Kesiminin açılmasıyla, Trans Avrupa Otoyolu’nun (TEM) son parçası da tamamlanarak Edirne’den Şanlıurfa’ya uzanan ulaşım ağı kesintisiz olarak hizmet vermeye başladı.

Ankara-Acıkuyu Kavşağı arasındaki 1. Kesim ve Alayhan-Gölcük kavşakları arasında kalan 3. Kesim geçtiğimiz Eylül ayında yapılan açılışın ardından sürücülerin kullanımına sunulmuştu. 2. Kesimin de açılmasıyla tamamlanan ulaşım hattı sahip olduğu konum sebebiyle Türkiye’nin;  Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları arasındaki stratejik pozisyonunu güçlendiriyor.

Türkiyenin En Akıllı Yolu

Türkiye’nin en akıllı yolu olarak kabul edilen Ankara-Niğde Otoyolu’nda milli imkanlarla üretilen Olay Algılama Sistemi kullanılıyor. Bu sistem sayesinde oluşması muhtemel veya gerçekleşmiş olan tehlikeli durum,  kaza  ve trafik gibi olgular operatör ve sürücülere uyarılar şeklinde bildirilebiliyor.

Sistem kapsamında otoyol boyunca, 1.3 milyon metrelik fiber optik kablo, 500 trafik sensörü, 9 meteorolojik ölçüm istasyonu, 208 olay algılama kamerası, 335 akıllı ulaşım saha yönetim ünitesi ve 687 dijital ortam sunucusu bulunuyor ve bu çok sayıdaki aktif cihaz, kamera, görüntü ve alarmlar tek bir ana kontrol merkezinden yönetilebiliyor. Kontrol merkezindeki yapay zeka otomasyonu sayesinde insan hatası asgari seviyede tutulabiliyor.

Otoyolun Kazandırdıkları

Ankara ile Niğde arası seyahat süresini,  1 saat 52 dakika kısaltan otoyol ile yıllık 127 milyon 551 bin litre yakıt tasarrufu sağlanacağı ve seyahat süresinin kısalmasıyla karbon salınımının yıllık 318 milyon 240 bin kilogram azalacağı öngörülüyor. Ayrıca otoyolun, bu yakıt ve zaman tasarrufu ile ülke ekonomisine yıllık 1,6 milyar lira katkıda bulunacağı düşünülüyor.

Bununla birlikte otoyolun hizmete açılmasıyla Tuz Gölü ve tarihi Kapadokya gibi önemli coğrafi ve kültürel miras alanlarına erişimin artması söz konusu.

Yerli Üretim ve Milli Sermaye ile İnşa Edilen Otoyol

Erg Şirketler Grubu bünyesinde yer alan ve otoyol projeleri için kurulan ERG Otoyol, KGM tarafından, Nisan 2017’de, Ankara-Niğde Otoyolu’nun inşaat ve imtiyazları için atanmıştır. ERG Otoyol, ülkemiz adına, bu önemli proje için tüm güç ve ekipmanlarını seferber ederek otoyolun hızla tamamlanmasını ve hizmete açılmasını sağlamıştır. Türkiye’nin en prestijli ve stratejik projelerini üstlenen ERG İnşaat da; yarım asırdır edindiği tecrübelerle otoyolun tamamlanmasında kilit rol oynamıştır.

%100 yerli iş ve inşaat makinaları üreten Pi Makina ise Ankara-Niğde Otoyolu Projesi’nin bir diğer önemli çözüm ortaklarındandır. Projede kullanılan birçok makina, tesis ve araç Erg Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Pi Makina üretimi olmakla beraber, 9000 tonun üzerindeki çelik konstrüksiyon işlerinin tamamı Pi Makina fabrikalarında tamamlanmıştır.

Pi Makina’nın yerli sermaye ile kendi fabrikalarında ürettiği  11 adet Ekskavatör, 24 adet Kazıcı Yükleyici, 18 adet Lastikli Tekerlekli Yükleyici, 20 adet Greyder, 6 adet Kırma Eleme Tesisi, 8 adet Beton Santrali, 100 tonluk Portal Vinç, 5 adet kamyon üstü Beton Pompası, 52 adet Damperli Kamyon otoyol inşaasında kullanılmak üzere tahsis edilmiştir. Ayrıca bu proje için özel olarak Kar Küreme ve Püskürtme, Tuz ve Solisyon Serpme, Yol Süpürme ve İtfaiye kamyonları gibi 70 adet 4x4, 6x4 ve 8x4 yol bakım araçlarının üretimini de Pi Makina üstlenmiştir.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account